Jó hírek

2025.03.31. 10:00

Folytatódik a bérek dinamikus emelkedése

2025 januárjában a bruttó átlagkereset 668 100 forintra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy az előző év azonos időszakához képest majdnem 63 ezer forinttal, azaz 10,4 százalékkal nőtt.

Folytatódik a bérek dinamikus emelkedése

A kormány kiemelt figyelmet fordít a kispénzűek és a középosztály megerősítésére

Forrás: Shutterstock

Fotó: Andrii Iemelianenko

Januárban folytatódott a bérek dinamikus emelkedése, állapította meg a legfrissebb adatokat értékelve Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.

Hétfői közleményében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataira hivatkozott, amelyek alapján 2025 januárjában a bruttó átlagkereset 668 100 forintra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy az előző év azonos időszakához képest a bruttó átlagkereset majdnem 63 ezer forinttal, azaz 10,4 százalékkal nőtt. Januárban a reálbérnövekedés mértéke éves alapon 4,6 százalékot tett ki. 

A kedvező bérdinamika és a kormány fizetések vásárlóerejét erősítő intézkedéseinek köszönhetően a reálbérek már 17 hónapja folyamatosan és jelentős mértékben emelkednek, így a családok is egyre több pénzből tudnak gazdálkodni – mutatott rá.

A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kiemelte: a dinamikus reálbéremelkedés hatására láthatóan kezd visszaállni a lakosság bizalma.

Ezt tükrözi a kiskereskedelmi forgalom bővülése, a lakossági hitelezés élénkülése, a lakás- és autópiac felfutása, valamint az, hogy a hazai turizmus a 2024-es rekordévet követően idén is repülőrajttal indított. Mindezek mellett a foglalkoztatottság továbbra is magas: 2010-hez képest ma már egymillióval többen, csaknem 4,7 millióan dolgoznak Magyarországon, miközben az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére nőtt.

Czomba Sándor hangsúlyozta: a kormány kiemelt figyelmet fordít a kispénzűek és a középosztály megerősítésére. 

Ehhez járul hozzá a 21 intézkedésből álló Új gazdaságpolitikai akcióterv keretében létrehozott hároméves bérmegállapodás, amelynek értelmében a minimálbér 2027-re 40 százalékkal nő. A kötelező legkisebb bérek emelése mintegy egymillió ember számára jelent érdemi segítséget. A kormány célja, hogy a következő években a minimálbér 1000 euróra, míg az átlagkereset egymillió forintra emelkedjen. A kormány azon dolgozik, hogy a családok anyagi mozgástere folyamatosan bővüljön – erősítette meg.

Mint hangsúlyozta, ennek érdekében a kormány Európa legnagyobb adócsökkentési programját hirdette meg, a három- és kétgyermekes anyák teljes személyijövedelemadó-mentességének bevezetésével. 

A kormány célja, hogy a reálbérek tovább emelkedjenek, ennek érdekében határozottan fellép az indokolatlan áremelésekkel és az áremelőkkel szemben. 

A kormány nem hagyja, hogy a kereskedelmi szereplők a magyar családok kárára nyerészkedjenek, ezért 30 alapvető élelmiszerkategória esetében árréscsökkentést vezetett be. Az intézkedés hatékony, az érintett mintegy 1000 termék átlagosan 17,7 százalékkal lett olcsóbb. A kormány a jövőben is megtesz minden szükséges lépést annak érdekében, hogy minél több pénz maradjon a családok zsebében – írta az államtitkár.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában