5 órája
Kövér László: a magyarság nem az elmúlás, hanem a megmaradás népe
Hiszünk abban, hogy a magyarság nem az elmúlás, hanem a megmaradás népe a Kárpát-medencében, a magyarságnak küldetése van, a magyarok együtt mindig erőt jelentenek, szerteszét pedig gyengeséget - hangsúlyozta Kövér László, az Országgyűlés elnöke pénteken Zentán, a magyar kultúra napjának délvidéki központi ünnepségén, ahol átadták neki a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség (VMMSZ) Aranyplakettjét.
Kövér Lászlónak ítélték oda a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség Aranyplakettjét
Forrás: MTI
Fotó: Molnár Edvárd
Kövér László kiemelte: Magyarország hisz abban, hogy „a magyar életerő lüktetése a Kárpát-medencében nem évtizedekben, hanem évszázadokban mérendő, és pontosan tudjuk, mert megtapasztaltuk, hogy a magyar lélek mindig képes nemcsak kipótolni, hanem fel is emelni a történelem által megnyesett lélekszámot”.
Rámutatott, hogy a vajdasági magyarság azért a legerősebb közössége a magyar nemzetnek, mert a 20. században nemcsak két, hanem három háborút is túlélt, a vajdasági magyarság pedig mindezek ellenére demográfiai áldozatokkal ugyan, de szülőföldjén tudott túlélni, és létével a mai napig igazolja, hogy „ami nem öl meg, az erősebbé tesz”. A vajdasági magyarok ereje tehát „nem a lélekszámukban, hanem a lelkükben lakozik”. „Ez a képesség tartotta meg nemzetünket az elmúlt több mint ezer esztendőben a Kárpát-medencében, és – ha nem veszítjük el lélekjelenlétünket – ez fogja a jövőbeli megmaradást is segíteni” – húzta alá.
Számos negatív hatás határozza meg napjainkat
Kövér László, hogy napjainkat is a népesedési válság határozza meg, amelyet a csökkenő születésszám és a növekvő elvándorlás jellemez.
Ezt a csapdát a modernnek mondott korszellem állítja azáltal, hogy azt sugallja az embereknek, a jólét nem termeléssel, hanem fogyasztással érhető el. (…) A fogyasztói szemléletben pedig mindig a rövid táv a meghatározó
– magyarázta.
Hozzátette: „a csökkenő születésszámok fokozatosan csökkenő munkaerőt eredményeznek, emiatt csökken a gazdasági teljesítmény, és végső soron csökken a jólét is”. „Az elmúlt évtizedekben ebből a csapdából Nyugat-Európa a kelet-európai munkaerő importálásával, majd 2015 után az Európán kívülről érkező migránsok tömeges behozatalával akart kitörni, de egyikkel sem sikerült, sőt mindezzel csak súlyosbította önmaga és Kelet-Európa helyzetét is” – húzta alá az országgyűlés elnöke, aki közölte, minden embernek „joga van a jóléthez, mindenkinek joga és lehetősége van a jobb megélhetés érdekében akár el is hagyni a szülőföldjét, mindenkinek joga van eldönteni, hogy mikor és hány gyermeket akar vagy akar-e egyáltalán gyermeket, és ezt a jogot senki, sem az állam, sem az egyház, sem a család nem vonhatja el az emberektől.”
Hozzátette, hogy ebben a helyzetben csak az a kérdés, hogy akkor mit tehet a politika. Kövér László közölte: a magyar állam tiszteletben tartja „minden magyar ember jogát és szabadságát arra, hogy eldöntse, hol és hogyan akar élni”, a magyar politika a lehetőségei szerint igyekszik mindent megtenni azért, hogy a magyaroknak ne kelljen elhagyniuk a szülőföldjüket megélhetési okok miatt, vagy térjenek haza, emellett azért is tesz, hogy a gyermekvállalás ne hátrányt, hanem előnyt jelentsen. „Mindezt a magyar állam – ereje mértékéig – biztosítani igyekszik a külhoni magyarok részére is” – szögezte le, majd emlékeztetett arra, hogy 2010-ben a magyar kormány biztosította az egyszerűsített honosítási eljárást, hogy a „lelki kötelékeken túl legyen egy erős közjogi kötelék is, amely minden külhoni magyart (…) Magyarországhoz és az egyetemes magyar nemzethez fűz”.
Szent István örökösei vagyunk
Kövér László nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy „a külhoni magyarság legerősebb közösségétől, a vajdasági magyarságtól” részesült elismerésben.
A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség Aranyplakett díja ugyan a személyemnek szól, valójában azonban rajtam messze túlmutat, ezért nemcsak a magam, hanem mindazok nevében mondok köszönetet érte, akik hisznek abban, és tesznek azért, hogy a nemzeti összetartozás érzése és akarata mindig erősebbnek bizonyuljon annál, mint ami szét akar szakítani bennünket
– hangsúlyozta.
A VMMSZ a díj odaítélésekor hangsúlyozta: „az elismerést ismét egy olyan személynek nyújthatja a szervezet, aki életével, mindennapjaival cselekvőn vallja és tanítja, hogy Szent István örökösei vagyunk, és itt, a Kárpát-hazánkban csakis együtt, egymással együttműködve maradhatunk meg – keresztény hittel és hűséggel, nemzetszeretettel, szervezettséggel az összetartozás határokat nem ismerő igazságában”.
A pénteki rendezvényen átadták a VMMSZ által alapított életmű- és pályadíjakat. Magyar Életfa-díjjal ismerték el Beretka Szénási Eszter művelődés- és közösségszervező, Gyurkovics Hunor festőművész és grafikus, Mák Ferenc irodalom- és művelődéstörténész, valamint Ft. Utasi Jenő tóthfalusi plébános, közösségszervező, intézményalapító munkásságát.
A szövetség plakettjével jutalmazták Bodrogi Hajnalka szabadkai közösség- és művelődésszervezőt, Dienes László zenészt és zeneiskolai tanárt, Micsik Béla népzenészt, Szedlára Rudolf helytörténet-kutatót, valamint a Varga Viola és ifj. Gazsó Tibor néptáncpedagógus házaspárt.
„Az elismerésekkel azt a hiteles őrző és teremtő munkát, a vajdasági és a Kárpát-medencei magyar közösségek összefogásáért és formálásáért, a nemzeti összetartozás erősítéséért, kulturális identitásunk gazdagodásáért, a nemzettudat fejlesztéséért végzett tevékenységet és teljesítményt ismeri el az alapító, amely nélkül értékrendünk és értékszeretetünk messze került volna, messze kerülne álmától, vágyaitól, erejétől” – közölte a VMMSZ a díjak odaítélésekor.