3 órája
A Magyar Nemzeti Táncegyüttes Viharsarok című előadásában különleges világ elevenedik meg
Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas koreográfus Martin György eredeti táncgyűjtéseinek ihletésére, munkássága előtt tisztelegve indította el néhány évvel ezelőtt sorozatát, az Élő Táncarchívumot. Az ötödik előadást, egyben a sorozat utolsó darabját, amely a Viharsarok címet kapta, február 4-én, a Nemzeti Színházban mutatja be a Magyar Nemzeti Táncegyüttes.
A közönség február 4-én, Magyar Nemzeti Táncegyüttes előadásában láthatja a Viharsarok című előadást
Forrás: Magyar Nemzet
Fotó: Rencz Róbert
A Magyar Nemzeti Táncegyüttes műsorában, amelyet a Harangozó-díjas táncművész, tánckarvezető, Sánta Gergő rendezett, a Tisza-vidék nemzetiségeinek tánckultúrája, a Viharsarok magyar– román–cigány lakta falvainak kiemelkedő táncos alakjai és az ott fellelhető eredeti táncanyag különleges világa elevenedik meg – adta hírül a Magyar Nemzet.
Az előadásban a közönség megismerheti a Viharsarok kincseit: a vidék sokszínű kulturális hagyományait, eddig soha nem látott táncait, zenéjét – mindezt autentikus színpadi megfogalmazásban.
Az előadás különleges mérföldkő is a Magyar Nemzeti Táncegyüttes életében: Sánta Gergő ugyanis most először mutatkozik be anyaegyüttesében koreográfus-rendezőként.
Az első önálló műsorom az együttesen belül, de van gyakorlatom, hiszen tizenegy éve vezetjük a Bartók Táncegyüttest a feleségemmel, és sok más helyen is koreografáltam
– mondta a lapnak Sánta Gergő.
A koreográfus-rendező azt is elárulta, hogy a mestere, az együttes vezetője, Zsuráfszky Zoltán, valamint Zs. Vincze Zsuzsa szakmai vezetőnek köszönheti azt a megtisztelő lehetőséget, hogy a produkciót színpadra állíthatta. Mint mondta,
régi vágya teljesült, mert személyesen is kötődik a békési vidékhez,
hiszen „idevaló vagyok a Viharsarokba, Békéscsabán nevelkedtem.”
Hozzátette, az életét végigkísérték az ottani mesterei, akik táncolni tanították.
Ezeken az anyagokon nőttem fel, amelyeket újraértelmeztem és most a műsor keretében összefoglaljuk Viharsarok címmel
– fogalmazott.
Az Élő Táncarchívum sorozatot Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas koreográfus Martin György eredeti táncgyűjtéseinek ihletésére, munkássága előtt tisztelegve indította el néhány évvel ezelőtt, ezzel mintegy forradalmasítva a magyar színpadi néptáncművészetet és példát mutatva arra, hogy miként lehet az autentikus néptáncot tökéletesen elsajátítva, a „tiszta forrást” megtartva, magas művészi értékű előadásokat létrehozni.
A Magyar Nemzet eredeti cikkét ide kattintva tudja elolvasni.