2020.04.27. 14:54
Tápra van a legnagyobb szükség az állatmenhelyeken
Kosztin Csuvar Ildikó, a Nagyváradi Animal Shields állatvédő alapítvány, és a Váradpósán lévő kutyamenhely vezetője nyilatkozott lapunknak a szükségállapot okozta nehézségekről.

Pikó Stefánia
Komolyan megnehezedett azok dolga, akik segíteni szeretnének az állatmenhelyeknek a szükségállapot ideje alatt, hiszen kérdés, hogy miféle nyilatkozattal lehet azt megoldani például, hogy elmehessünk önkénteskedni. Egyéb adománygyűjtő szervezetek esetében is észrevehettük, hogy kissé megcsappant a támogatások száma, az emberek nem olyan aktívak, ez pedig magyarázható a szükségállapot miatt létrejött válsághelyzettel. Ez a válsághelyzet személy szerint nem mindenkit érint anyagilag, mégis, hajlamosak vagyunk megfeledkezni azokról az intézményekről, alapítványokról, melyek a mi támogatásunknak köszönhetően tartják fenn magukat.

Kosztin Csuvar Ildikó, a Nagyváradi Animal Shields megalapítója elmondta, szerencsére mindig van egy kis tartaléka, így amikor a krízishelyzet megkezdődött, ötezer lej értékben tudott kutyatápot vásárolni, emellett a menhely nemrég 200 kilónyi húsaprólékot is kapott. A gond csak az, hogy a tápon kívül a sebesült állatok kezelésére is pénzre van szükség, erre pedig már nem nagyon jut. Kosztin Csuvar Ildikó becslései szerint a menhely még körülbelül két hétig fogja így kihúzni, addig jó volna, ha minél több adomány összegyűlne. Hangsúlyozta, hogy ha valaki nem bízik abban, hogy az alapítványnak adományozott pénz valóban az állatok etetésére, kezelésére lesz felhasználva, az adományozzon bátran „bogyókat”. Ez az, amivel a legtöbbet tudnak segíteni jelenleg az emberek, munkaerőben ugyanis nincs hiány. Egy alkalmazottja van a menhelynek, aki minden hétköznap ott tartózkodik, neki pedig hivatalos munkahelyi igazolást tudnak előállítani.

Adományozni a következő bankszámlákra lehet: RO28 BTRLRONCRT0(nulla)V28783001 – lej; RO13 BTRLEUROCRT0(nulla)V28783001 – euró. Paypal fizetési módhoz az animalshields@gmail.com e-mail cím áll rendelkezésre.
Kreatív és ügyes önkéntesek egyszerű textilszatyrokat álmodtak újra, kedves kutyafigurákat festettek ezekre. A színes, vidám és nem utolsósorban teljesen egyedi szatyrok megvásárlásával is támogathatják az Animal Shields szárnyai alatt lévő kisállatokat.
Örökbefogadás
Néhány nappal ezelőtt a romániai híradókban több riportot is láthattunk azzal kapcsolatban, hogy a számok alapján most több kutyát fogadnak örökbe, mint eddig. Megkérdeztük Kosztin Csuvar Ildikót, náluk érezhető-e ez a növekvő tendencia? A menhelyvezető elmondása szerint valóban több az érdeklődő, mint általában, de mivel ő nagyon szigorúan válogatja meg, hogy kinek ad kutyát, az örökbefogadások számán nem érzékelhető nagyon nagy változás.

Nagyon sokan jelentkeznek olyanok, akik az 1–3 éves gyermekeik számára szeretnének kutyakölyköt örökbe fogadni, nekik általában nemet mond. Bár elsőre érthetetlennek tűnik az elutasítás, de Kosztin Csuvar Ildikó mindig elmagyarázza azoknak, akik kutyakölyköket akarnak hazavinni, hogy azokkal, bár nagyon aranyosak, de nagyon sok baj is van. Gyakori eset, hogy egyes örökbefogadó családok néhány hét után vissza is viszik az állatot a menhelyre, mert rájönnek, hogy kutyakölyköket nevelni nem csak móka és kacagás. Mindenhová és sokszor odapiszkítanak, tűhegyes pici fogaikkal mindent megrágnak.
Rengeteg szempont van, amely sok érdeklődőnek meg sem fordul a fejében. Kosztin Csuvar Ildikó igyekszik minden fontosat elmondani, illetve szerződést is készít az örökbefogadásokról – amennyiben az érdeklődő mindezekkel együtt is szeretne hazavinni egy kutyust, és a menhely vezetője is megbízhatónak ítéli meg, megtörténhet az örökbefogadás. A kutyatartás izgalmairól talán majd legközelebb többet beszélgetünk Kosztin Csuvar Ildikóval, most az a legfontosabb, hogy ne feledkezzünk meg szükségállapot idején sem a segítségre szoruló menhelyekről, támogassuk ezeket, ahogy tudjuk!
Borítóképünkön a menhely lakói