Támogatott tartalom

2020.06.01. 09:36

Az elhízás kezelése – ultramodern bariátriai sebészet

Jelenleg a COVID-19 világjárvány közepén vagyunk. Köztudott, hogy akik elvesztették a harcot a koronavírussal szemben, többségük társbetegségként az elhízással küszködött.

Az elhízás kezelése – ultramodern bariátriai sebészet

Az elhízás olyan rendellenesség, amelynek során a szervezet zsírtöbblete káros hatással van az egészségre. Kialakulásához több tényező is hozzájárulhat, mint például a élelmiszer-bevitel növelése, a mozgásszegény életmód, valamint az örökletes tulajdonságok.

Az elhízás a 21. század betegségének számít. A tanulmányok azt mutatják, hogy a föld lakosságának 12 százaléka, mintegy 600 millió ember szenved ebben a betegségben, ebből sajnos több mint 100 millió gyerek. Románia a cseppet sem megtisztelő harmadik helyen áll Európa-szerte, mind a felnőttkori, mind a kamaszkori elhízást tekintve.

Az elhízás egy sor rendellenességet von maga után, egyesek igen súlyosak, és megrövidíthetik az élettartamot. Elsősorban szív- és érrendszeri betegségeket, magas vérnyomást idézhet elő. Másodsorban a II-es típusú cukorbetegséget lehet említeni, amelynek kialakulása kimondottan köthető a túlsúlyos állapothoz. Továbbá a súlyos légzési rendellenességek, főleg az alvási apnoe (légzéskimaradás) is ide sorolhatók. Ha ezekhez még hozzáadjuk az ízületi problémákat, a gerincbántalmakat, térdfájásokat stb., a perifériás érrendszeri problémákat, a társadalmi elszigeteltséget, megkaphatunk egy teljes kórképet.

Manapság az elhízás megfelelő kezelése hozzájárulhat a korai elhalálozás megelőzéséhez. Ennek a betegségnek az orvoslásánál multidiszciplináris együttműködés hozhat eredményt: táplálkozási tanácsadó, belgyógyász, pszichológus, sebész konzultációja szükséges. Mindezek rendelkezésére állnak a temesvári MedVarix Klinikán.

1. Milyen típusú bariátriai beavatkozások léteznek, és milyen esetekben ajánlottak?

Számos bariátriai beavatkozás létezik, ami azonban közös bennük, az az, hogy minimálisan invazív eljárásokkal végzett műtétekről van szó, ami a páciensek számára azért kedvezőbb, mert csökkenti a sebészeti beavatkozások során előadódó komplikációk fellépésének esélyét, és lényegesen gyorsabb felépülést biztosít.

A korlátozó beavatkozások kapcsán megemlíthetjük elsőrenden a gyomorgyűrűt (gastric banding) és a hosszanti gasztrektómiát, vagyis a gyomor részleges eltávolítását (gastric sleeve). Létezik továbbá az ún. függőleges gyomortűzés (vertical banded gastroplasty), de az előbbi két beavatkozás népszerűbb.

A gyomorgyűrű tulajdonképpen a gyomor elülső szakaszára beillesztett szilikongyűrű. Ekképpen egy kisebb tartály keletkezik a gyűrű felett, amely már kis adag élelem bevitelével is teltségérzetet biztosít a páciensnek. A beavatkozás könnyen elviselhető, gyakorlatilag nem alakulhat ki műtét utáni komplikáció, ezért ez az eljárás nagy lendületet kapott a kétezres évek bariátriai sebészetében.

A hosszanti gasztrektómia napjainkban a leggyakoribb bariátriai eljárás, amely tagadhatatlan előnyökkel jár. Ennek során hosszanta kimetszik a gyomor egy részét, amely után egy vékony, 50–100 milliliteres cső marad. A gyomor többi részét eltávolítják, azt a részét is, amely a ghrelin elnevezésű éhséghormon termeléséért felelős. Ekképpen teljesen eltűnhet az éhségérzet, étkezésekkor pedig nem fér el néhány kanálnál több étel. Nagyon jó eredmények érhetők így el.

A második nagy kategóriába tartoznak a malabszorpciós beavatkozások, elsősorban a gyomor-bypass műtét. Ennek során a vékonybél egy részét csatolják a gyomor felső részéhez, így kiiktatják a gyomrot a táplálkozási folyamatból, az élelem pedig nehezebben emésztődik meg a vékonybélben, jelentős testsúlycsökkenést érve el ezáltal.

Mindezek a műtétek a testsúly csökkenését eredményezik, így az általa kialakult egyéb betegségek is jobban gyógyíthatók, vagy teljesen meg is szűnhetnek. A beavatkozás hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek, magas vérnyomás vagy diabétesz elleni küzdelemhez, ezek a betegségek akár el is tűnhetnek. Ennek okán a bariátriai sebészet manapság átalakult metabolikus sebészetté, fontos része a II-es típusú cukorbetegség kezelésének, és nem csupán.

2. Milyen komplikációk léphetnek fel?

A műtéti beavatkozásoknál egy sor azonnali probléma léphet fel, amelyek lehetnek bonyolultak, és megfelelő kivizsgálást igényelnek. Minden beavatkozásnál kialakulhatnak hosszan elhúzódó szövődmények is. Ezek okozója főleg az elégtelen táplálékfelvétel. Felléphet vitamin- vagy nyomelemhiány, ezért szükséges a páciens és az kezelőcsoport állandó együttműködése, hogy mindezeket a hiányokat időben lehessen pótolni, mielőtt a szövődmények kialakulnának.

3. Meddig tart egy beavatkozás?

Ez egy gyakori kérdés a páciensek részéről, és az a válasz rá, hogy „a sebészetben lehet tudni a kezdés időpontját, de a befejezését nem”, ám ha az operáció rendben zajlik,

komplikációk nélkül, akkor 1 és 3 óra közötti időtartamú, beavatkozástól és helyzettől függően. Egy példa: nem mindegy, hogy egy 120 kg-os vagy egy 200 kg-os pácienst kell megoperálni. Nem az időintervallum a fontos, hanem a beteg biztonsága és a beavatkozás sikere.

4. Mennyi idő elmúltával láthatók a beavatkozás pozitív hozadékai? Mennyi az ideális fogyási idő?

A pozitív hatás rögtön meglátszik, a páciensek már 2-3 hét után jobban érzik magukat. A magas vérnyomás helyreáll vagy teljesen eltűnik a probléma, a cukorbetegeknél is állapotjavulás tapasztalható már az első negyedévben. A testsúlycsökkenés nem állandó, általában az első hónapban lehet fogyni a legtöbbet, aztán ez elhúzódik fokozatosan hat hónapig vagy egy évig is. Előfordul ebben az időszakban, hogy 1-2 hétig ugyanannyi marad a testsúly, aztán elkezd jelentősen csökkenni.

Következésképpen a bariátriai sebészet egy nagyon komplex, nehéz sebészeti ág. Sok esetben olyan pácienseknek való, akik kinézetük ellenére („kövér és szép”) valójában nagyon törékenyek. Ezért szükséges a páciens és az orvoscsoport együttműködése, amely sebészekből, altatóorvosokból, gasztroenterológusokból, tüdőgyógyászokból, kardiológusokból, táplálkozási szakértőkből, radiológusokból, pszichológusokból stb. tevődik össze. A MedVarix Klinikánál neves szakemberekből álló orvoscsoport áll rendelkezésre, hogy segítséget nyújtsanak Önöknek. Elérhetnek minket a 0256/443-625-ös telefonszámon vagy a www.medvarix.ro honlapon.

 

Fizetett hirdetés!

CH 348065

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában