2020.12.07. 08:30
Alternatívák karácsonyi vásárra
A karácsonyi időszakhoz hozzátartozik a vásári forgatag, idén azonban, a járványhelyzet miatt, sok más nagyvároshoz hasonlóan ajándéktárgyakat, téli finomságokat rejtő főtéri faházikók, forralt bor és óriáskerék nélkül várják Nagyváradon az év legszebb ünnepét.

Fotó: Alexandru Nițescu
János Piroska
Ha karácsony, akkor ajándékozás, és bár sokan ódzkodnak attól, hogy az anyagiaktól tegyék függővé az ünnepet, ha figyelembe vesszük a másik szempontot is, nem tekinthetünk el attól, hogy ez az időszak fontos bevételforrást jelent a kistermelőknek, kézműveseknek. Mint bizonyára emlékszünk rá, az Érmelléki Gazdák Egyesülete legutóbb október közepén hirdetett őszi nagyvásárt a Szent László térre, amit azonban a hatóság felszólítása nyomán kénytelenek voltak lefújni még a hétvégi vásárt megelőző napon. „Ez a helyzet negatívan hat a kézművesekre, őstermelőkre, akiknek a vásár, termékeik értékesítése megélhetési forrást jelent. Meg kell ugyanakkor különböztetni a kézműveseket az élelmiszer-előállítóktól, utóbbiak ugyanis egy kicsivel jobb helyzetben vannak, hiszen az élelmiszereket jobban keresik, sőt, mondhatjuk, hogy a járványhelyzet azt eredményezte, hogy az emberek még inkább elkezdték keresni a helyi termékeket” – mondta el megkeresésünkre Laskovics István, az Érmellék Ízei és Termékei Vásár főszervezője. A termelők egy része már a járvány előtt is gyakorolta a házhoz szállítást, illetve vannak olyanok is, akik most kezdtek neki. Amellett, hogy az egyesület különböző módon tartja a kapcsolatot a vásárosokkal, a termelők maguk között is kapcsolatot alakítottak ki, így például üzemanyagköltséget, időt megspórolva közösen, esetleg egymást felváltva szállítanak be, árukapcsolások jöttek létre.

„Ajánlom szeretettel”
A kézművesek nehezebb helyzetben vannak, ugyanis őket inkább a vásárok alkalmával keresték fel a vásárlók, illetve portékáik is könnyebben gazdára találtak, ha azt fizikailag is meg lehetett szemlélni, fogni. A vásárok híján jelenleg ők az online térben próbálják értékesíteni termékeiket.
A kézművesek online térben való boldogulását hivatott elősegíteni a „Casa meşteşugărească – Kézművesház” elnevezésű Facebook-oldalon indított kezdeményezés, amely Bihar megyei kézművesekre irányítja a közösségi oldal felhasználóinak figyelmét. Naponta több kézműves profilja, illetve az általuk működtetett oldal kerül reflektorfénybe egy egyszerű „Ajánlom szeretettel” megjegyzéssel. „A Kézművesház Facebook-oldalán Bihar megyei népművészek, iparművészek, kézművesek kapnak egyfajta reklámot” – mondta el megkeresésünkre az oldalt szerkesztő Pázmán Ida, a Nagyváradi Kézműves Ház vezetője, akinek már régebbi terve volt egy csokorba szedni a Bihar megyei kézműveseket. Örvendetes tény, hogy egyre több szó esik arról, szinte trenddé vált felhívni a figyelmet arra, hogy az emberek helyi termékeket vásároljanak, ez ebben az időszakban különösen fontos – tette hozzá.
A jövő évi terveket illetően Laskovics István elmondta: amint a járványügyi előírások megengedik, akár bizonyos korlátozások betartásával is, de céljuk, hogy mihamarabb újraindítsák a vásárokat.