2021.05.05. 11:00
A járvány után a turizmus rövid időn belül visszaállhat a 2019-es szintre
A Romániai Magyar Közgazdász Társaság legutóbbi online rendezvényén Székely-Farkas Tímea, az RMKT nagyváradi alelnöke hívásának eleget téve Király Csaba váradi idegenfogalmi szakértő, közgazdász tartott előadást Turizmus, gyógyír a gazdaságnak címmel.

Ciucur Losonczi Antonius
Király Csaba hangsúlyozta, hogy a turizmus a világgazdaság utóbbi évtizedeinek egyik sarkalatos ágazata. Az emberek alapvető szükségletei közé tartozik, hogy világot lássanak, és talán nincsenek is tudatában annak, hogy egy hatalmas gépezetnek a mozgatórugói, mert nem ezért utaznak. Csak néhány számadat, illusztrálásképpen: míg 1950-ben 50 millió turista volt a világon, 2019-ben, vagyis az utolsó pandémiamentes évben a számuk elérte az 1,5 milliárdot. A munkavállalók tíz százaléka ebben a szektorban dolgozott, 1600 milliárd dollárt generált évente a nemzetközi turizmus, és a világ GDP-jének a 10 százaléka, illetve az exportjának a hét százaléka a turizmusból származott. Ugyanakkor a szolgáltatások 30 százaléka turisztikai jellegű volt. Míg a múlt század közepén a desztinációk 95 százalékát 15 ország jelentette, két évvel ezelőtt már 122 olyan ország volt a Földön, ahol legalább 1 millió turista megfordult. A nemzetközi turizmus ugyanis egy szolgáltatás- és élményexport, és olyan államok zárkóztak fel, mint Albánia, Montenegró, Grúzia vagy Izland. Az exkluzív élményekre vágyó gazdagok pedig Dubaiba, az Egyesült Arab Emírségekbe vagy trópusi szigetekre utaznak – magyarázta az idegenfogalmi szakértő.
De minek köszönhető a turizmus fejlődése? Király Csaba meglátásában annak, hogy új desztinációk és küldőpiacok bukkantak fel (Kína, Közép-Kelet-Európa, a nyugdíjas korosztály), új marketing csatornákat használnak (közösségi oldalak, bloggerek és vloggerek, önszerveződő egyének és csoportok). Technikai újítások jelentek meg (GPS, QR-kód, e-book), és a fogyasztók igényei is változtak abban az értelemben, hogy az önmegvalósítás már mint turisztikai életforma érvényesül, és divat az önkénteskedés távoli helyeken. Élményígéretekkel kecsegtet a gasztro- és az űrturizmus, a digital-detox, és az utóbbi időben a vakcinaturizmus.
Természetesen a járvány miatt 90 százalékkal visszaesett a nemzetközi turisztikai érkezések száma, 70 százalékkal kevesebb légi járat üzemel, és nagy a bizonytalanság. Király Csaba szerint azonban nem kell elcsüggedni, mert a jó hír az, hogy a pandémia lecsengése után viszonylag gyorsan talpra áll majd a turisztikai szektor. Optimizmusát arra alapozza, hogy az emberek vágynak arra, hogy ismét szabadon utazzanak, és ahogy ezt ismét megtehetik, élnek majd a lehetőséggel. 2020-ban pedig egy kimutatás szerint az emberek nagyobb megtakarítást halmoztak fel, mint egyébként. Ennek köszönhetően a kapcsolódó ágazatok is fellendülnek, hiszen a turizmusnak gazdasági multiplikátor hatása van, és léteznek még kiaknázatlan erőforrások. A pandémia után tehát a turizmus nagyon hamar visszaállhat a 2019-es szintre, és nem kell mindent a nulláról kezdeni.