Immunizálás

2021.05.31. 13:00

Oltási kampány tinédzsereknek

Május 31. és június 4. között oltási maratont szerveznek Bihar megyében a 16–18 év közötti fiatalok számára.

Oltási kampány tinédzsereknek

Pap István

A kampányt ismertető pénteki sajtótájékoztatón Diana Racz, a Bihar megyei esemény koordinátora elmondta: az akció egy országos kampány része, melynek nyilvánvaló célkitűzése az, hogy minél több tinédzser megkapja az oltást. Az oltásmaraton során a fiatalok a szüleikkel vagy gyámjukkal mehetnek el Bihar megyében azokhoz az oltóközpontokhoz, ahol Pfizer-BioNTech vakcinával oltanak. A fiatalok ezeknek a gyártóknak az oltását kapják meg, mert bizonyított, hogy ennek a vakcinának semmilyen mellékhatása nincs a fiatalok egészségére nézve. A tinédzsereket május 31. és június 4. között várják, naponta 15–20 óra között, és előzetes bejelentkezésre sincs szükségük. Elhangzott, hogy Bihar megyében több mint 32 ezer 16–18 év közötti fiatal van, akik közül elméletileg mindenki megkaphatja az oltást, csupán a szerre allergiás fiatalok számára nem javallott beadni azt. Mint azt Adina Budea orvos elmondta, eddig Bihar megyében 455 tinédzser kapta meg az oltást, és senkinél nem jelentkezett semmilyen mellékhatás. Bihar megyében 29 oltóközpont működik, ezek közül Pfizer vakcinával oltanak Nagyváradon a Gyermekvárosban, a Pelican kórházban, a Gojdu téren és az Era Parknál az autós oltóközpontban, továbbá Élesden, Vaskohszikláson, Nagyszalontán két helyszínen is, Érmihályfalván, Belényesben, Margittán, Tenkén, Szentmártonban, Mezőtelegden, Szalárdon, Papfalván és Fugyivásárhelyen.

Gyerekekre is veszélyes

A sajtótájékoztatón Cristian Sava gyermekorvos arra hívta fel a figyelmet, hogy eleinte az új koronavírusról azt hitték, hogy csak az időseket támadja meg, de később kiderült, hogy a fiatalokat sem kíméli. Több millió gyerek és fiatal fertőződött meg a világjárvány során, ráadásul a betegek száma nőhet az iskolába való visszatérés után. Az igaz, hogy a gyerekek körében kisebb a kockázat, mint az időseknél, mindazonáltal nem elhanyagolható a veszély, hiszen gyerekeknél is súlyos esetek léphetnek fel, amelyek akár halálhoz is vezetnek. A megbetegedett gyerekek és fiatalok három százaléka kórházi ellátásra szorul, tízezer megbetegedett gyerekből 1-3 meghal. Ha a gyerekeknek a fertőzésen kívül vannak társbetegségei is, ez növeli a fertőzés negatív hatását a szervezetre. Ebben a tekintetben különösen veszélyes a gyerekeknél a posztkovid szindróma, amikor a fertőzés elmúlása után három-négy hónappal jelentkeznek a fertőzéshez köthető tünetek. Mivel tehát a fertőzés lefolyása, illetve annak hosszú távú következményei teljesen kiszámíthatatlanok, ezért a legbiztosabb védekezés a betegség ellen az oltás, magyarázta az orvos.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában