2022.01.13. 13:00
Slachta Margit, a boldog politikus
Interaktív „kerekasztal-beszélgetést” szervezett kedd este az RMDSZ nőszervezete a Zoom online felületen Slachta Margit, a boldog politikus címmel. A rendezvény aktualitását az adta, hogy hamvait néhány hete temették újra Budapesten, immár szülőföldjén, magas rangú állami és egyházi képviselet jelenlétében.

Ciucur Losonczi Antonius
Hogyan lett egy apácából az első női parlamenti képviselő? Slachta Margit szociális testvérre, az első magyar női politikusra, parlamenti képviselőre emlékeztek kedden este egy internetes fórumon. „Slachta Margit a 20. század derekán tevékenykedett a női jogok védelméért. Az általa alapított Keresztény Női Tábor nevű párt politikai és közéleti prioritása a nő- és gyerekvédelem volt, olyan értékeket képviselt, amelyek számunkra is lényegesek. Elsősorban Magyarországon volt jelentős a tevékenysége, de Erdélyben is kiemelkedő szerephez jutott. Érdemes megismerni ezt a mozgalmi múltat, mely inspiráló lehet számunkra is” – indokolta a rendezvény megszervezését Biró Rozália, az RMDSZ nőszervezetének országos elnöke. Az ötletgazda Márkus Etelka, a nőszervezet alelnöke volt, a meghívott előadó pedig dr. Homa Ildikó klinikai pszichológus, a Szociális Testvérek Társasága erdélyi kerületi elöljárója. A prezentáció és az ezt követő beszélgetés során többek közt elhangzott: Slachta Margit Magyarországon kiharcolta azt, hogy a nők választóvá és választhatóvá váljanak, számos törvényjavaslatát fogadták el a család- és nővédelemre vonatkozóan.

A Szociális Testvérek Társasága, amelynek alapítója Slachta Margit volt, kolozsvári központtal Erdélyben is jelen volt, és tevékenykedett. Bár Romániában nem vállaltak politikai szerepet, mégis számos olyan kezdeményezésük volt, amelyek a RMDSZ nőszervezete számára jelenleg is fontosak. Mozgalmukkal megakadályozták azt, hogy a nagyvárosokban munkát kereső cselédek erőszak áldozataivá váljanak, küzdöttek a leánykereskedelem ellen, felkarolták, tanították és elhelyezték a munkát kereső cselédlányokat – például úgy, hogy munkaközvetítői irodát hoztak létre Bukarestben. Csíksomlyón szülészetet működtettek, és a leányanyákra is figyeltek, az újszülötteknek kelengyecsomagot állítottak össze. A hagyományok megőrzéséért bábáskodtak az Ezer Székely Leány Mozgalom létrejötténél, és kézimunkázni is tanították a lányokat. „Mi adott végül is Slachta Margitnak boldogságot? A belső újjászületés, melynek forrása a Szent Lélek. A hit Istenben, bizalom az ő törvényeiben; a remény a megváltott ember jóságában és változásra való képességében; a szeretet, azaz, hogy az adni, a mindenki iránti szeretet mindig többlettel jár” – fogalmazott dr. Homa Ildikó.