2023.02.14. 09:55
Az ázsiai személyzet felvételének lehetőségei és kihívásai
A romániai munkaerőpiac rendkívül nagy deficittel néz szembe.

Szinte minden területen hiányoznak a szakemberek. Nem hivatalos becslések szerint megközelítőleg 500 ezer dolgozóra lenne szükség ahhoz, hogy a Romániában tevékenykedő cégek teljes kapacitással működhessenek. Mivel ez a probléma országos szinten fennáll, és a szakiskolák már nem vonzóak a fiatalok számára, a vállalkozók egyre nehezebben találnak szakképzett, sőt szakképzetlen munkaerőt. Ezért a kormány úgy döntött, hogy 2022-ben és 2023-ban 200.000 munkavállaló léphet be Romániába az EU-n kívüli országokból. Az elmúlt két évben mindenkinek megfordult a fejében a külföldi munkaerő behozatalának lehetősége. Nyilvánvaló az érdeklődés e téma iránt, és ázsiai munkások mindenhol láthatók, a nagyvárosoktól a községekig, ahol gyárak vagy más vállalkozások működnek. Heves viták forrása lévén e probléma az ország üzleti szférájában, az International Work Finder február 9-én, csütörtökön a helyi cégeknek és a humán erőforrás területén dolgozó szakembereknek szervezett egy rendezvényt, melynek célja az volt, hogy minden felmerülő kérdést tisztázzon az ázsiai munkaerő-toborzás lehetőségeivel és kihívásaival kapcsolatban. „Több mint hat éve tevékenykedünk ezen a területen, ezalatt különböző helyzeteknek, jogszabályi változásoknak, nehézségeknek és sikereknek lehettünk tanúi. Összegyűjtöttük minden tapasztalatunkat, és válaszolunk a nagyváradi üzleti szféra legégetőbb kérdéseire”, nyilatkozta Marius Ștefănescu, az International Work Finder vezérigazgatója.

Több mint hat éve tevékenykedünk ezen a területen, ezalatt különböző helyzeteknek, jogszabályi változásoknak, nehézségeknek és sikereknek lehettünk tanúi.
- MARIUS ŞTEFĂNESCU, CEO INTERNATIONAL WORK FINDER
A csütörtökön szervezett rendezvényen több tucatnyi cég vett részt
A Lehetőségek és kihívások az ázsiai munkaerő toborzásakor témájú rendezvényen az összes iparágból mintegy 60 cég képviselője vett részt: vendéglátóipar, termelés, építőipar stb. A szervezők mellett a nagyváradi cégek képviselői is felszólaltak, akik elmondták az ázsiai munkavállalókkal kapcsolatos saját tapasztalataikat, valamint azt, hogy a legtöbb romániai vállalkozást sújtó munkaerőválság kapcsán hogyan merült fel külföldi munkaerő toborzása. „A vállalkozók és a HR-esek érdeklődése nagy az ázsiai munkaerő-toborzás témája iránt, amit az is bizonyít, hogy meghívásunkra nagy számban válaszoltak. A résztvevők kérdéseire saját tapasztalataink alapján válaszoltunk, de a nagyváradi vállalkozók kérdéseire is, akikkel volt szerencsénk együttműködni. Úgy gondoljuk, hogy ez igazi siker volt, és szükség van ilyen eseményekre, hogy segítsünk a vállalatoknak könnyebben tájékozódni a folyamatról és különösen az ázsiai munkavállalók integrációjáról”, mondja Melania Pop, az International Work Finder fejlesztési menedzsere.

Az ázsiai munkavállalók integrációja volt az esemény fő témája
„A helyes toborzás alapvető minden projektnél. Ugyanakkor ezeknek a külföldieknek a munkahelyi és társadalmi integrációja egyaránt fontos. Nagyváradon vannak példák a sikerre, ahol a munkáltató megértette annak fontosságát, hogy ezeknek a munkavállalóknak egy teljesen más társadalomban és kultúrában kell boldogulniuk, mint amit megszoktak. Alapvetően a munkások hosszú távú megtartásának a titka abban rejlik, hogy a munkáltató hogyan tudja integrálni őket a társadalomba. Ez a nyitottság megvan a dolgozók részéről, de szükség van az együttműködésre mindkét oldalon”, hangsúlyozta Melania Pop. „Munkáltatóként számomra a legnagyobb kihívás a Ristrettóba érkezett első ázsiai munkavállalók beilleszkedése volt a romániai alkalmazottak közé. Ezután egyre többet toboroztam, és gördülékenyebben mentek a dolgok. A Ristretto lokálokban több mint 30 ázsiai dolgozik, akik közül sokan már több mint 2 éve velünk vannak. Miután megismertem a kultúrájukat, megértettem az igényeiket, könnyebb volt a beilleszkedésük. Egy dolog biztos: egy ilyen projektben kell egy ember, aki velük és az ő igényeikkel foglalkozik”, mesélte Linda Seres, a Ristretto tulajdonosa. Az eseményen jelen lévő nepáli tiszteletbeli konzul, Nawa Raj Pokharel elmondta, miért választják a nepáliak Romániát a kivándorlásra. „1986-ban, amikor megérkeztem Romániába, én voltam az egyetlen nepáli. A munkások 2007 óta kezdtek ide jönni, és az elmúlt években a nepáli közösség Romániában elérte a 12.000 főt. A törökök után a második legnagyobb ázsiai közösség. A 12.000 nepáli mindegyike gazdasági okokból érkezett ide. A fizetés a fő dolog, ami motiválja őket a kivándorlásra. A hosszú távú megmaradás érdekében komolyságot kérek a munkáltatóktól a bérek időben történő kifizetése, a tisztességes szálláskörülmények és a kezdeti ígéretek betartása érdekében”, mondta Nawa Raj Pokharel.

A toborzás kihívásai
A megbeszélések másik fontos témája a munkavállalók migrációja volt mind a belső piacon, mind az európai országokban. A toborzó cég képviselői válaszoltak az ázsiai munkavállalók megtartásával kapcsolatos kérdésekre, beleértve a jogi kérdéseket is.
„Néhány hónappal ezelőtt a hatóságok megváltoztatták a törvényt, a civil társadalom követelményeinek megfelelően. Így az az ázsiai munkavállaló, aki először érkezett Romániába, az első munkaévben nem tud elmenni más munkáltatóhoz, az első munkáltató írásos beleegyezése nélkül. Ez a jogszabályi változás támogatja a vállalatokat, és nagyobb kiszámíthatóságot biztosít a vállalkozások számára”, mondta Marius Ștefănescu.
A Nyugat sokkal fejlettebb, Románia pedig olyan országokkal versenyez, mint Ausztria, Németország, Olaszország vagy Portugália. Az International Work Finder fejlesztési menedzsere azt tanácsolta azoknak a munkáltatóknak, akiknek ázsiai munkaerőre van szükségük, hogy engedéllyel rendelkező cégekhez forduljanak, ellenőrizzék portfóliójukat, vegyék figyelembe a plusz és mínusz átfutási időt, és legyenek nagyon óvatosak, amikor Bangladesből toboroznak munkaerőt, mivel túlnyomó többségük aztán továbbmegy más országokba. Végül, de nem utolsósorban, ami a legfontosabb, végeztessenek próbamunkát azokkal a dolgozókkal, akiket be akarnak hozni.
„Vannak olyan országok, ahol magasabb arányú a kivándorlás, mivel minden ázsiai országban fejlettebb az ipar, nyilvánvaló, hogy ott megtaláljuk a megfelelő embereket. Ezért fontos a toborzás első lépése. A folyamatot a vállalat igényeihez és a külföldi munkavállaló által elvégzendő munka sajátosságaihoz igazítva kell elindítani”, magyarázta Melania Pop.
Az International Work Finder egy nemzetközi projektekben tapasztalattal rendelkező cég, amely teljes körű toborzási szolgáltatásokat kínál. A 6 év tevékenység alatt több mint 10.000 munkavállalót toborzott sikeresen az EU-n kívüli országokból, például Nepálból, Indiából, Srí Lankáról, a Fülöp-szigetekről, Baliról, Egyiptomból és Vietnamból.
Az International Work Finder elérhetősége: Contact@work-finder.eu.
Fizetett hirdetés!
CH 18204