9 órája
A mesterséges intelligencia megjelent a hazai műtőkben is
Már Magyarországon is elérhetők a mesterséges intelligenciát használó CORI robot segítségével végrehajtott műtétek a Liv Duna Medical Centerben, melyeket a Budapesti Mozgásszervi Magánklinika sebészei végeznek el – derül ki a Liv Duna Medical Center közleményéből, mely szerint már 74 térd- és csipőprotézis műtétre sor is került.
A robotasszisztált műtétek milliméteres precizitást tesznek lehetővé, ami a protézise élettartamát és a páciensek mozgásminőségét is javítja, miközben csökken a műtéti idő és rehabilitációs időszak, valamint a szövődmények kockázata is. A technológia emellett az orvosszakmát is fejlődésre ösztönzi, tehát a hazai ortopéd sebészet területén is komoly lehetőséget jelent a jövőre nézve – írja cikkében a Világgazdaság.

Fotó: Liv Duna Medical Center
A robottechnológia megjelenése a magyarországi ortopéd sebészetben azért is fontos, mert egyre több embert érintenek mozgásszervi problémák,
április elején például több mint 8 ezren csípőprotézis, 17 ezren pedig térdprotézis műtétre vártak, nemcsak idősek, de fiatalok is.
A testtömegindex (BMI) határértékének bevezetésével ugyanakkor sok páciens ideiglenesen lekerülhet a várólistáról, pedig egy túlsúlyos, fájdalmakkal élő ember számára az életmódváltás, a fogyás jelentős erőfeszítést jelent.
A CORI robot a mesterséges intelligenciát is felhasználja
A Smith and Nephew legújabb generációs ortopéd sebészeti robotja, a CORI a Budapesti Mozgásszervi Magánklinika (BMM) és a Liv Duna Medical Center szakmai együttműködésének köszönhetően érkezett hazánkba, a műtéteket pedig a Liv Duna Medical Center műtőiben, a magánegészségügyi intézmény eszközeivel végzik. A Budapesti Mozgásszervi Magánklinika ortopéd sebészei szorosan együttműködnek az itt dolgozó szakorvosokkal és ápoló személyzettel, így összesen 15 ortopéd sebész szakorvos, aneszteziológus orvosok, szakasszisztensek, valamint mintegy 25 ápoló segíti a páciensek gyógyulását.
A legújabb generációs, legkorszerűbb ortopéd technológiák közé tartozó CORI félig autonóm robot a mesterséges intelligencia által gyűjtött adatokat elemzi és egyénre szabott megoldási javaslattal segíti a sebész munkáját. Ezáltal a csípő- és térdprotézis-beültetések precízebbek, hatékonyabbak és biztonságosabbak lehetnek. A technológia lehetővé teszi, hogy az orvosok a legkisebb részletekre is figyeljenek, így a páciensek számára kevesebb szövődménnyel és gyorsabb gyógyulással jár a beavatkozás
– részletezte a beavatkozás menetét dr. Moravcsik Bence Balázs ortopéd-traumatológus főorvos, a Budapesti Mozgásszervi Magánklinika orvosigazgatója.
A robotasszisztált protézisműtét legnagyobb előnye a hagyományos beavatkozásokkal szemben, a beültetett implantátum nagyobb kopásállósága mellett az, hogy a robottechnika segítségével jóval hosszabb kihordási idővel számolhatunk. A CORI robotról további érdekes információkat IDE kattintva olvashat.