Kötődések

2023.06.29. 09:09

Könyvbemutatót tartottak Micskén

Könyvbemutató helyszíne volt a micskei Miskolczy Károly Általános Iskola: Oláh Erzsébet Kötődések című könyvét ismerhették meg az érdeklődők, akiket Hodgyai Edit, az iskola igazgatója köszöntött. Érdekességként elmondta, hogy éppen a rendezvény helyszínéül szolgáló tanteremben tanult meg írni a szerző 57 évvel ezelőtt.

Könyvbemutatót tartottak Micskén

Voiticsek Ilona

A könyvet Bagosi Éva micskei tanítónő ismertette egy alaposan előkészített, közérthető módon összeállított vetített képes előadás keretében, tanúbizonyságot téve érdeklődéséről, felkészültségéről. Elmondta, hogy szívesen vállalta a felkérést, mert tanítóként megérintette a téma és ezzel tiszteletét is kifejezheti az Oláh család felé.

Megtudhattuk, hogy 2005-től kezdődően számon tartják Micske „nagyköveteit”, mindazokat, akik maradandót alkottak az élet különböző területein, és meglátása szerint a könyv szerzőjének is – aki okleveles grafológus és írásszakértő – helye van a „nagykövetek” között. A tanítónő ezután röviden ismertette a szerző életútját. Elmondta, hogy cikksorozata jelent meg a Partium Rádió weboldalán, az Egészségsarok című rovatban, valamint élő adásban mutatta be a grafológia alkalmazási területeit. A Romániai Grafológiai Egyesület által 2013-ban szervezett, második országos grafológiai konferencia munkáit bemutató kiadványban román nyelvű cikket közölt. 2017-ben jelent meg az Alkotók öröme öröm-e? Nagyváradi arcok a grafológia tükrében című könyve.

A továbbiakban a könyv témáját és az egyes fejezeteket ismerhettük meg. Elöljáróban szólt a grafológiáról, általánosságban. A grafológiai vizsgálat tárgya a grafikum, ami lehet rajz, firka, de leginkább a kézírás, aminek egyéni jellegzetességeit elemzi a szakember, aki a tanult, úgynevezett sztenderd íráshoz viszonyított változásokat, eltéréseket vizsgálja, melynek során feltárható az emberi jellem, a személyiség milyensége.

„Klasszikus emberi érték a tisztesség és a barátság – írja a szerző. – Ezekre mind vágyunk, mert van, amibe kapaszkodni, irányt szab az életben.” Ez a gondolatmenet vezetett el a könyvben tárgyalt kérdésekhez: Miért éppen az a barátom, aki? Mi az oka annak, hogy vele érzem jól magam? Mi köt össze bennünket?

 

Bagosi Éva tanítónő elmondta, hogy számára kedvenc fejezet A kézírás szerepe a digitalizált világban, mert szorosan kapcsolódik mindennapi munkájához a kézírás, írástanulás, amely egy komplex folyamat, több agyi funkció együttműködését feltételezi: gondolkodás, memória, finommotorika, izomzat, helyes testtartás, látás és hallás. Ha ezek közül bármelyik sérül, az az írásban is kivetül. Az írástanulás során – amely egy lassú, fárasztó és hosszú folyamat – a gyermek olyan alapvető képességeket sajátít el, mint a precizitás, türelem. A folyamatos kézírásban a betűket egymáshoz kötjük, mintha fognák egymás kezét. Ezzel szemben a számítógépes írás, gépelés gyors, könnyen elsajátítható, ezért vonzó. A digitális eszközökön a különálló betűk írása hatással lehet a kapcsolódási képességünkre. Fontos tehát a digitális kompetencia, de még fontosabb a mértékletesség.

A Barátok és baráti társaságok, akik kézzel is írnak című fejezet alapjául öt baráti társaság tagjainak kézírása szolgált, akik különböző szakmákban tevékenykednek, többségük huszonéves fiatal. A grafológiai vizsgálat során feltárul az írásmintát adó személy érdeklődési köre, beállítottsága, művészi hajlama, hogyan éli meg – vagy nem – a társas kapcsolatait. A szerző megállapította, hogy az írásminták alapján, főleg a fiatalok túlterheltek fáradtak, stresszesek. Feltevődik a kérdés, hogy hol a baj ezzel a generációval, amelynek tagjai erejük teljében kellene legyenek? Az elemzés során közös jellemzőkre derült fény: elfogadás, kölcsönös megbecsülés, odafigyelés, valamint az a tény, hogy mindenki tartalmas, értékes, érdekes életet él. A mindennapi tennivalókat viszont csoportosítani kell, elsőbbséget felállítani, ezért vannak esetek, amikor valamiről le is kell mondani. „Ne a barátság legyen az, amiről lemondunk!” – zárja könyvét a szerző.

A továbbiakban a résztvevők gyakorlatias kérdéseket tettek fel a szerzőnek és egy kötetlen baráti beszélgetés alakult ki. Szó esett a grafológia elemzési módszeréről, az alkalmazási területeiről, valamint az etikai előírásokról. A tanulságos és barátságos könyvbemutatóért köszönet illeti a szervezőket és a Görböc Néptáncegyüttes tagjait, akik fergeteges tánccal és szép furulyamuzsikával örvendeztették meg a résztvevőket.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában