2023.12.12. 20:29
Vállalkozói inkubátorházat avattak Nagyváradon
A váradiak szeme előtt zajlott le a nagyváradi volt 5. számú kórház színeváltozása, mely immár kezdő cégek székhelyeként működik. Egyelőre húsz vállalkozás vonult be ide, de még van hely legalább harmincnak.

Pap István
Kedden avatták fel a nagyváradi vállalkozói inkubátorházat, ahol kétévesnél nem idősebb, ún. start-up cégek bérelhetnek irodát maguknak. Az épület avatása Florin Birta polgármester jelenlétében történt meg, aki a tegnap délelőtt, a helyszínen tartott sajtótájékoztatón elmondta: „Ennek a projektnek a révén a város egy emblematikus épületét, egy elhagyatott ingatlant rehabilitáltunk, melynek helyiségei immár a nagyváradi induló vállalkozások támogatására szolgálnak. Ez a projekt olyan európai finanszírozásra lett benyújtva, melyben csak ilyen inkubátorházak számára vannak elkülönített pénzalapok. Ezért el kellett döntenünk, hogy megcsináljuk-e ezt a projektet, vagy egyáltalán nem csinálunk semmit. A beruházás teljes értéke 24 millió lej volt, amelynek egyharmada európai finanszírozás, kétharmada pedig helyi költségvetési hozzájárulás volt. Köszönet illeti a nemzetközi finanszírozású projektek menedzsment osztályának munkatársait, akik a projekt megvalósításáért feleltek, valamint Alina Silaghi asszonyt, a Nagyváradi Fejlesztési Ügynökség (ADLO) igazgatóját, aki a már itt működő több mint 20 vállalat kiválasztásáért felelt” – mondta az elöljáró. A munkálatok júliusban fejeződtek be, és azóta a bútorokat és az informatikai berendezéseket is leszállították. Az épületben kialakították az inkubációs teret, amely összesen 15 irodát foglal magába, továbbá nyitott munkaterületet mintegy harminc vállalkozás számára, illetve hat műhelyt, valamint rendezvény- és képzési helyiségeket is. A rehabilitációs és belső munkálatokat a Conpila és az Inselma cégek végezték. A projekt teljes értéke 24.025.930 lej volt áfával együtt. A beruházást a Regionális Operatív Program 2014-2020, 2. prioritási tengelyéből biztosították. „2018-ban azonosítottuk először egy üzleti inkubátorház létrehozásának lehetőségét, mert az ipari parkoknak szükségük van induló vállalkozásokra, új cégekre. Az inkubátorházzal a fiatal vállalkozókat tudjuk támogatni. Az épület alagsorában műhelyek vannak, ahol termékteszteléseket végezhetünk, a földszinten lesz egy kávézó is, az emeleten pedig konferenciaterem, tárgyalók, zárt irodák és nyitott terek vannak” – mondta Alina Silaghi, hozzátéve, hogy a jövő év elején újra meghirdetik a jelentkezést induló cégek számára, ugyanis még vannak helyek az épületben, melyeket ki lehet adni.

Modern munkakörülmények
Ramona Irimeș, a létesítmény igazgatója vezette végig az újságírókat az épületen. Az inkubátorház ötven cégnek tud székhelyet biztosítani, de legalább 35 kell működjön benne az elnyert pályázati kiírás szerint. A háromszintes épület alagsorában irodahelyiségek, műhelyek és egy kis tárgyaló terem van, a földszinten irodák és kis konferenciaterem, valamint egy kávézó kapott helyet. Ez utóbbi még nem működik, a tendert még csak ezután hirdetik meg a kávézó üzemeltetésére, és amikor beindul, bárki látogathatja, nem csak az épületben tevékenykedők és az ő vendégeik. Az emeleten az irodahelyiségeken kívül van egy nagy konferenciaterem és az open space iroda. A kis konferenciatermet napi 70 euróért, nagy konferenciatermet pedig napi 350 euróért lehet bérelni. Az itt tevékenykedő cégeknek ingyen bocsátanak rendelkezésükre különböző fogyó eszközöket, valamint laptopot, 3D nyomtatót, drónt és egyéb eszközöket és berendezéseket. Az épületbe is és az irodákba is csak személyre szabott kártyával, illetve kóddal lehet bemenni, így megoldható az, hogy a vállalkozók a nap bármelyik időpontjában dolgozhassanak az épületben. Az épületnek saját parkolója is van. Jelenleg húsz cég dolgozik az irodaházban, ezek között van tervezőiroda, fotóstúdió és környezetbarát termékeket gyártó cég is. Januárban új pályázati felhívást hirdetnek meg, hogy további kezdő vállalkozásokat fogadjanak be az inkubátorházba.

Az irodák bérleti díja 5 euró négyzetméterenként, a nyitott irodaterület pedig 40 euró egy hónapra, de minden vállalkozás kell fizessen a bérleti díj mellett egy havi tíz euró inkubálási díjat is. Ramona Irimeș elmondta, hogy a bérleti díjakat egy évre szabták meg. Az igazgatónő elmagyarázta: ahhoz, hogy egy cég megtelepedhessen az inkubátorházban, több feltételnek kell eleget tegyen. Az egyik feltétel az, hogy a cég nem lehet kétévesnél idősebb, továbbá vállalnia kell azt, hogy az inkubátorházba való beköltözése után hat hónapon belül legalább egy munkahelyet teremt, és azt meg is kell tartani mindaddig, amíg az inkubátorházban tevékenykedik. A start-up cégek három évig maradhatnak itt, ami további kétéves monitorizálási időszakkal meghosszabbítható, mely időszakban további segítséget kaphatnak. Ramona Irimeș hozzátette, hogy az inkubátorházba az ország észak-nyugati régiójában tevékenykedő, tehát Bihar, Szilágy, Szatmár, Máramaros, Kolozs és Beszterce-Nászód megyei illetőségű cégek jelentkezhetnek, a már beköltözött cégek között is van egy nagybányai és egy kolozsvári vállalkozás. A váradi önkormányzat az inkubátorház üzemeltetésével segíti a nemrég piacra lépett vállalkozókat abban, hogy megbirkózzanak a versenykörnyezettel és hosszú távon fennmaradjanak, elérve a stabilitás és az önállóság olyan szintjét, amely lehetővé teszi számukra az önálló működést.