2024.05.13. 08:36
Ingyenes szűrés és fejlesztés Nagyváradon
Fotó: MTI/Kovács Attila
Sajtóanyag
A Magyar Kormány és a Királyhágómelléki Református Egyházkerület támogatásával, a Semmelweis Egyetem Pető András karának szakemberei konduktív fejlesztést végeznek Nagyváradon. Ez az idegrendszeri sérülés következtében beállt mozgáskorlátozottság javítását jelenti gyermekek és felnőttek számára egyaránt.
Az éppen aktuális fejlesztés időpontja május 27. – június 14. közötti időszak. A helyszín: Nagyvárad, Moscovei utca 14. szám. Szűrésre és fejlesztésre a 0740-613-770-as telefonszámon Dénes Évánál, vagy a diakoniaoradea@diakonia.ro email címen lehet jelentkezni.
Kiknek javasolt a program rendelésére történő jelentkezés? Gyermekeknek (0,5 éves kortól), akiket magzati korban vagy szülés közben vagy közvetlen utána ért központi idegrendszeri károsodás (oxigénhiányos állapot, agyvérzés, agyinfarktus…) és ennek következtében mozgáskorlátozottság alakult ki, és a következő kórképeket mutatnak: diplégia, hemiplégia, tetraparézis, ataxia, athetosis, spina-bifida, megkésett mozgásfejlődés (nincs diagnózisa). Felnőttek konduktív fejlesztése, rehabilitáció: a felnőtt korú népességben egyre gyakrabban előforduló neurológiai kórképekben: CP, Sclerosis Multiplex, Parkinson-kór, stroke, koponyasérülés utáni állapotban.
A Pető-módszer, a konduktív pedagógia olyan komplex fejlesztés, mely az egész személyiséget, az egész embert veszi figyelembe. A konduktív pedagógiai fejlesztés, rehabilitáció nem egy passzív eljárás, hiszen elsősorban a gyermek, a felnőtt aktivitására épít. A mozgásfejlesztés mellett fontosnak tartják a részképesség zavarok fejlesztését is (orientációs képesség, kommunikáció). A Pető-módszer és az intézmény 1983-ban Állami Díjat vehetett át a konduktorképzésért, a Hungaricum Klub minősítésében 2006-ban elnyerte az első szellemi hungarikum címet, eredetisége és egyedisége miatt pedig 2013-ban Magyar Örökség Díjat és a Prima Primissima gálán Prima díjat kapott.