Látványos jelenség

2024.05.11. 10:45

Ismét feltűnt Románia felett a sarki fény

Forrás: Meteo Tulca-Bihor

BN-összeállítás

Sarki fény ragyogta be az eget péntek este, a szemkápráztató jelenség az ország több más pontjához hasonlóan Bihar megyében is látható volt. A piros és lila fényben úszó sötét égbolt egy napkitörésnek volt köszönhető. A tájainkon szokatlan, de nem precedens nélküli égi jelenség várható volt, a Meteo Tulca-Bihor Facebook-oldalt kezelő Roberto Popa amatőr meteorológus például a pénteki nap során felhívta az oldal követőinek figyelmét, hogy az elmúlt napokban történt nagyobb méretű napkitörésnek köszönhetően látható lesz a sarki fény a megye területén. A különleges jelenségnek ugyanakkor a felhőtlen égbolt is kedvezett. Az említett közösségi oldalon számtalan fotó jelent meg a lilás-rózsaszín fényben úszó égboltról, amelyet Szalonta, Tasádfő és Keményfok környékén rögzítettek, de hasonló felvételeket készítettek Hegyközpályi és Szentandrás, illetve Váradcsehi környékén is. Hasonló égi jelenség Románia területén tavaly novemberben is érzékelhető volt, ugyancsak egy napkitörésnek köszönhetően.

Forrás: Meteo Tulca-Bihor

A sarki fény (az északi féltekén gyakran északi fény, latin néven aurora borealis, délen aurora australis) leggyakrabban a pólusok közelében, a mágneses pólustól 10–20 fok távolságra és a 3-ik, illetve a 6-ik szélességi kör között szokott fellobbanni. Sarki fény akkor keletkezik, amikor a napszél, vagyis a Napból érkező nagy energiájú töltött részecskék elérik a magnetoszférát, és a Föld mágneses mezejének hatására energiájuk egy részét leadják a magaslégkörben. Eközben ionizálódnak, illetve gerjesztődnek, és különböző színárnyalatú fényt bocsátanak ki magukból.
A Napból a légkörbe érkező nagy energiájú protonok elektronbefogással hidrogénatomokká alakulnak, ezért a gerjesztett hidrogénatomokra jellemző vörös, kék és ibolya színeket bocsátják ki esősorban a magas szélességi körökön, de a légkör leggyakoribb két összetevője, a nitrogén és az oxigén kék, ibolya, valamint vörös és zöld színei is különféle intenzitással megjelenhetnek a sarki fényben. A leggyakoribb sarki fény szín a világoszöld és a lila.

Forrás: Meteo Tulca-Bihor

A sarki fény erős naptevékenység idején nemcsak a pólusok közelében, hanem az alacsonyabb szélességi körökön is fellobbanhat. A sarki fénynek öt megjelenési formája ismert: a folt típusú jól körülhatárolható, kis méretű fényjelenség, az ív-forma egy enyhén görbülő szalagra hasonlít, az úgynevezett sáv forma redős szerkezetű, a sugár típusú pedig egy olyan egyenes fénynyaláb, amely a Föld mágneses erővonalait követi. A legnagyobb kiterjedésű sarki fény a fátyol-forma, ami egy diffúz fénylés.

*

Az Agerpres híre szerint több száz éve nem látott erősségű sarki fény tündökölt Románia felett szombatra virradóra. A bukaresti Amiral Vasile Urseanu Obszervatórium szakembere, Adrian Şonka szerint a ritka jelenség szabad szemmel is jól látható volt, főleg a fényszennyezés által kevésbé érintett térségekből. „Ilyenkor észak felé kell tekinteni és várni, mert ezek a jelenségek kiszámíthatatlanok. Még ha be is jelentik, hogy valahol láthatóak lesznek, néha előfordul, hogy mégsem tűnnek fel. A sarki fény ezúttal úgy volt látható Romániából, ahogyan több száz éve nem” – nyilatkozta a csillagász. Hozzátette azonban, hogy a jelenséget megörökítő fotók „egy kicsit csalókák”, mert a fényképezőgépek érzékenyebbek a zöld és főleg a piros színre, szabad szemmel nézve nem voltak olyan erősek a színek, mint ahogyan a képeken látható.

Forrás: Meteo Tulca-Bihor

Adrian Şonka szerint az aurora borealis először körülbelül egy órán át volt látható az éjszakai égbolton, majd egyórás szünet után, hajnali 1 óra 10 perc körül ismét feltűnt a színes fényfüggöny.

A szakember azt is elmagyarázta, hogy a sarkkörök közelében kialakuló jelenség az elmúlt időszakban történt három napkitörésnek köszönhetően volt látható Romániából is.

Adrian Şonka szerint előfordulhat, hogy vasárnapra virradóra ismét megfigyelhető lesz az aurora borealis, ehhez mindenképpen a nagyvárosokon kívülről kell kémlelni az eget. „Fel kell készülni arra, hogy akár órákon át kell várakozni egy mezőn, és ez alatt nem tanácsos a telefonra nézni vagy felkapcsolni az autó lámpáit, hogy szokjon hozzá a szem a sötétséghez” – magyarázta. A vasárnapról hétfőre virradó éjszaka már nem fog feltűnni a sarki fény – tette hozzá a szakember. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában