2024.06.15. 09:29
Befejeződtek a reptérfejlesztési projektek
A nagyváradi repülőtéren befejeződött mind a három uniós finanszírozású infrastruktúra-fejlesztési projekt, melyek összköltségvetése meghaladta a 400 millió lejt.
Fotó: Pap István
Pap István
A nagyváradi repülőtéren végzett fejlesztéseket már májusban befejezték, és az új terminál már meg is nyílt az utazóközönség előtt, de a pénteki sajtótájékoztató megtartására a három fejlesztési projekt lezárásához volt szükség. A 2022 őszén elkezdett projektek egyike az utasterminál bővítése volt, ennek a beruházásnak az értéke 197,5 millió lej, amelyből az uniós társfinanszírozás 157,1 millió lej volt. Ebben a projektben az uniós finanszírozás 91,5 százalékát sikerült lehívni – mondta a pénteki sajtótájékoztatón Ionuț Boldan projektmenedzser, hozzátéve, hogy ez nagy sikernek számít, tekintettel a rendkívül rövid megvalósítási időszakra, illetve arra, hogy 2023. december 31-ig lehetett csak elkölteni az uniós finanszírozást. A projektmenedzser hozzátette, hogy a másik két beruházásra sikerült 100 százalékban lehívni a vissza nem térítendő uniós támogtást. Az utasterminált 3.200 négyzetméterről 12.000 négyzetméterre növelték, és az épületet a legmodernebb technológiával szerelték fel a gyors, digitális utaskezelés érdekében, azaz csak a biztonsági ellenőrzésnél van interakció a reptérszemélyzet és az utasok között, továbbá a létesítményben automatikus világítási és hőmérséklet-szabályozó rendszereket szereltek be. Ugyanennek a projektnek a részeként hóeltakarító és jégtelenítő járműveket vásároltak, reptér saját erőművet épített, geotermikus energiát használ, és egy 1,3 MW-os napelemparknak köszönhetően napenergiát is termel. A létesítmény új parkolójában 320 helyet alakítottak ki a személygépkocsik számára, 15 helyet a fogyatékkal élők számára, 4 helyet az autóbuszok számára tartanak fenn és 10 elektromos járműtöltő állomást is kihelyeztek.
Biztonság
A másik fejlesztési projekt költségvetése 47,7 millió lej volt áfa nélkül, amiből az EU társfinanszírozása 38,8 millió lej volt szintén áfa nélkül. Ennek a projektnek a keretében a repülőtéri biztonság és védelem növelését célzó beruházásokat hajtottak végre. A repteret „intelligens" kerítéssel vették körül, amely olyan audio- és térfigyelő rendszerrel van ellátva, amely Eugen Tuduc főigazgató-helyettes szerint képes elkülöníteni az 5 méter távolságból közeledő személyek hangját az országút zajától, és minden információt továbbít a diszpécserközponthoz, ahol azonnal kiadják a biztonsági riasztást, ha valaki megpróbál behatolni a repülőtér területére. Szintén ennek a projektnek a keretében építettek egy ellenőrző pontot, amelyen át az intervenciós járművek – reptérőrség, rendőrség, mentők, tűzoltók, titkosszolgálatok – juthatnak be a biztonsági területre egy speciális kerülőúton. Egy remízt is építettek ezen járműveik számára, továbbá építettek egy garázst is, ahol a repülőtér karbantartására használt járműveket és berendezéseket tárolják.
Hosszabb kifutó
A harmadik, 132,7 millió lej értékű projektben 92,5 millió lej volt az uniós társfinanszírozás. Ennek a beruházásnak a fő megvalósítása a kifutópálya meghosszabbítása volt 400 méterrel déli irányba Nagyürögd felé. Továbbá olyan le- és felszállást irányító rendszert építettek ki, ami lehetővé teszi azt, hogy a reülőtérre dél felől is le lehessen szállni azaz anélkül, hogy a gépnek Nagyvárad fölött kelljen átrepülnie. Szeles időben a gépeknek mintegy 55 százaléka Nagyváradról, 45 százaléka pedig Nagyürögd felől száll majd le a reptérre, de szélcsendes időben akár minden gép dél felől közelítheti meg a repteret. Az említett rendszer lehetővé teszi azt is, hogy ködös időben is le lehessen szállni 500 méter alatti vízszintes látási viszonyok mellett. „A kifutópálya meghosszabbításához 380.000 köbméter földet ástak ki, naponta mintegy 100 dömper hagyta el a helyszínt (…), a kifutópálya alá 1,2 méter átmérőjű gyűjtőcsatornát ástak be, mely legmélyebb pontján 8 méter mélységben van” - magyarázta Eugen Tuduc igazgatóhelyettes.
Sok pénz repült Váradra
„Mindezek a projektek egy olyan repülőtéri csomópontot hoztak létre, amely a 33 millió euróból megvalósított reptéri áruterminállal és a biharpüspöki intermodális közúti-vasúti szállítási csomóponttal együtt hozzájárul megyénk további fejlődéséhez. A mi elképzelésünk az, hogy fenntartsuk a fejlesztési irányt a továbbiakban is Bihar megyében, van még európai pénz, amit a jelenlegi európai pénzügyi évtől kezdve 2028-ig lehívhatunk” - mondta Călin Gal, a Bihar Megyei Tanács alelnöke. A sajtótájékoztatón szintén jelen lévő Adrian Foghiș, a közlekedési minisztérium államtitkára rámutatott arra, hogy a 2023 decemberében véget érő európai pénzügyi év volt az utolsó, amikor repülőterek fejlesztését finanszírozták. Ez a lehetőség a jövőben már nem fog rendelkezésre állni, ezért is volt rendkívül fontos a fent említett három nagyváradi projekt. Hozzátette, hogy országszerte 17 repülőtér pályázott vissza nem térítendő támogatásra, amelyek közül néhány még nem fejezte be a munkálatokat. Foghiș hangsúlyozta, hogy a nagyváradi repülőtér az ország repülőterei számára rendelkezésre álló források 10 százalékához jutott hozzá.