2024.06.05. 08:44
KCSSZ-közgyűlés zajlott a szlovákiai Taksonyfalván
BN-összeállítás
A Szövetség a Közös Célokért (SZAKC) társulás szervezésében, az Interreg VI-A Magyarország-Szlovákia Program támogatásával, a MÁNCSE közreműködésével valósult meg az elmúlt hétvégén a felvidéki Taksonyfalván a KCSSZ idei közgyűlése és az azt követő Milyen Európát szeretnénk? című konferencia. Az eseményen két Bihar megyei civil szervezet a Pro Rév és a Köröstárkányi Ifjúsági és Oktatási Egyesület képviselői is részt vettek. A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége (KCSSZ) öt nemzetrészre (Felvidék, Kárpátalja, Erdély, Délvidék és Anyaország) kiterjedően folytat kulturális, kisebbségpolitikai és érdekvédelmi tevékenységet. Főbb céljai, hogy terjessze a családbarát szemléletet a térség országaiban, elősegítse a KCSSZ keretei között működő családszervezetek és a családokat segítő és érdekeiket képviselő civil szervezetek együttműködését, szervezze a határokon átívelő családbarát közösségeket, erősítse a Kárpát-medencében élő magyarság nemzeti önazonosságát és összetartozását. A Szövetség jelmondata: „A nemzeti identitás bölcsője a család.” A KCSSZ céljai elérése érdekében élő közösségi létet biztosít tagszervezeteinek rendezvények, képzések, programok, kiadványok szervezésével, megvalósításával mind a tagszervezetek, mind a nemzetrészek közösségeiben.
A péntek délután érkező vendégek Mátyusfölddel ismerkedhettek meg, majd szombaton délelőtt a taksonyfalvi Szabadidőközpont volt a közgyűlés, illetve az azt követő konferencia helyszíne. A közgyűlést Márton Zsuzsanna, a KCSSZ elnöke nyitotta meg, majd Kuti Zsolt titkár ismertette azt, hogy a küldöttgyűlés határozatképes, melynek napirendi pontjai szerint elfogadásra kerültek a szakmai, a pénzügyi, a Felügyelő Bizottsági és a közhasznúsági jelentések, valamint az Elnökség 2024. évi költségvetési és szakmai tervezete. Márton Zsuzsanna elnök tevékenységi beszámolójából megtudhattuk, hogy a Szövetséget 2023-ban már közel 100 Kárpát-medencei önkéntes társadalmi – civil szervezet alkotja, amely több mint 70.000 személyt ér el a tagszervezetek elkötelezettségének köszönhetően. „Szervezeteink tevékenysége erősíti, hogy az öt országban, ahol magyar családszervezetek dolgoznak, ott magyarul beszélnek és gondolkodnak gyermekeik is, és ott a magyarságnak van megélt identitása, jövőképe”, mondta többek között Márton Zsuzsanna, aki hozzátette: „2023. júliusban két jelentős helyszínen építettük a KCSSZ kapcsolatrendszerét, a felvidéki Gombaszög és az erdélyi Tusványoson, ahol neves előadók és közös értékeink képviselete mellett a közeljövő együttműködéseinek építését is sikeresen megalapoztuk”. A beszámolót követően került sor az EUROKON24 nevet viselő Európa-konferenciára, amely a közös gondolkodás jegyében zajlott hazai és Kárpát-medencei vendégek részvételével, amelyet az Interreg Magyarország-Szlovákia Program Kisprojekt Alapja támogatott az Európai Unió társfinanszírozásával.
A konferencia vendégeit Taksony község polgármestere, Mészáros Márta üdvözölte, aki bemutatta a Galántai járásban lévő ősi magyar települést.
Csenger Tibor, Nyitra megye alelnöke ünnepi köszöntőjében rámutatott az Európai Unió fontosságára, előnyeire, ám arra is, hogy sajnos nem tartanak bennünket egyenrangú félnek. A tematikus konferencia kapcsán az európai értékekről hallhattak előadásokat Gubík Lászlótól, a Szövetség a Közös Célokért elnökétől, ifj. Lomniczi Zoltán alkotmányjogásztól és Somogyi Alfréd lelkésztől, illetve sor került Deutsch Tamás, az Európai Parlament képviselője és Berényi József, a Régiók Európai Bizottságának tagja pódiumbeszélgetésére is Hideghéthy Andrea moderálásával. Ebéd után a résztvevők Pásztor Csaba vezetésével Alsóbodokra, az Esterházy János Zarándokközpontba látogattak.