Tárlat

2 órája

Újragondolt sugárterápiás maszkokból nyílt kiállítás ׀ GALÉRIA

Második alkalommal szerveztek kiállítást a művészi alkotásokká alakított sugárterápiás rögzítő maszkokból. A tárlatmegnyitót február 4-én, a rákellenes világnapon tartották meg a váradi Darvas–La Roche-házban.

Fotó: P. Nagy Noémi

P. Nagy Noémi

A művészeti projekt második kiadása az Újra-ragyogás címet viseli, és egy váradi rákellenes egyesület (Asociaţia Buni Prieteni Împotriva Cancerului) szervezésében valósult meg. Tavaly már sor került egy hasonló kiállításra, ami Az idő harcosa címet kapta. Az átalakított maszkok Mirela Dobrescu munkái, aki maga is jelen volt a megnyitón és mesélt az érdeklődőknek, meghívottaknak az alkotások készítési módjáról.

Mindegyik maszk mögött egy emberi sors rejtőzik, a képekké alakított orvosi segédeszközök reményt nyújtanak mindazoknak, akik még az út elején állnak, emlékeztetik a megvívott harcra azokat, akik legyőzték a rákot, és emléket állítanak azoknak, akik elvesztették a küzdelmet a betegséggel szemben.
Alina Dascăl, az egyesület elnöke röviden ismertetve történetüket, az egyesület alapításának, valamint a tárlatnak az ötletét. Mint elmondta, férje, Sandu Dascăl, az egyesület társalapítója a sugárkezelések alkalmával viselt speciális termoplasztikus maszkot. Ezeket a maszkokat minden páciens számára személyre szabottan készítik el, a hőre lágyuló anyagot rásimítják a fejre (vagy adott esetben a besugárzást igénylő testrészre), majd hideg levegővel megszilárdítják. A maszk tökéletesen felveszi a fej, az arc és a nyak formáját, így biztosítva a pontos rögzítést a besugárzás során.

 

A tárlatra átalakított maszkok különböző technikával és tematikában készültek el, van, amelyiket gipsszel borította az alkotó, volt, amelyikhez csak a maszkok egy részét használta fel, és néhány képen csak stencilként szolgáltak, ezáltal különleges minták jöttek létre a festményen. Egy ruhakölteményhez is felhasználtak egy ilyen maszkot, ezt az alkotó Marina Lup divattervezővel közösen készítette el.

A munkák február 16-ig, keddtől vasárnapig 10–18 óra között tekinthetők meg a szecessziós múzeumban, a belépés ingyenes.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában