2024.07.16. 18:52
Épül a nagyváradi rabbiképző
A mintegy 6–7 ezer lelket számláló romániai zsidóság számára meghatározó jelentőségű projekt megvalósítása zajlik Nagyváradon: hamarosan felépül és jövőre megnyitja kapuit az ortodox zsidó rabbiképző iskola.

Pap István
A nagyváradi Mihail Kogâlniceanu utcán, az ortodox zsinagóga mellett már áll egy háromemeletes épület, amelyet kívülről már csak be kell vakolni, illetve a belső munkálatokat kell még elvégezni. Miután elkészül, ebben az épületben működik majd Románia egyetlen ortodox zsidó jesivája, azaz rabbiképző iskolája. „Egy zsidó közösség nem tud működni szellemi vezető, rabbi, előimádkozó nélkül. És Romániában nincs már, aki ezt csinálja” – mondta portálunknak Felix Koppelmann, a Nagyváradi Zsidó Hitközség elnöke, hozzátéve, hogy Romániában csak a bukaresti és a váradi hitközségnek van rabbija, ezért a többi hitközség Izraelből kénytelen rabbit hívni. „Azok a közösségek, amelyeknek nincs spirituális vezetőjük, nem tudnak csinálni semmit. Nem tudnak egy temetési szertartást végezni, nem tudják elővenni a Tórát. Ezért mi arra gondoltunk, hogy alapítunk egy iskolát, ahova minden város, ahol legalább 200–400 fős zsidó közösség van, küld egy-két tanulót, akikből előimádkozó, és ha minden jól megy, akkor rabbi lesz” – fogalmazott a hitközségi elnök. Hangsúlyozta, hogy Nagyvárad ezer kilométeres körzetében nincs ortodox zsidó rabbiképző iskola. Magyarországon ugyan van három vagy négy jesiva is, de azok neológ zsidó tanintézmények. A hitközségi elnök kiemelte, a cél az, hogy a mintegy hétezer lelket számláló romániai zsidóság minden ortodox hitközsége számára kineveljék a szellemi vezetőket, akik le tudják vezetni a szertartásokat.

A megvalósítás alatt álló infrastrukturális beruházásról Felix Koppelmann mellett Rézműves Róbert, a váradi hitközség előimádkozója tájékoztatta portálunkat. Elmondták, hogy az épületkomplexumban lesznek tantermek, tizenkét garzonlakás a tanároknak és a diákoknak, illetve helyet kap majd ott egy könyvtár is. Az épületen belül működik majd egy rituális fürdő, amit bizonyos ünnepek előtti spirituális megtisztulásra fognak használni. Ezen kívül az épületben lesz egy kóser vendéglő is, ahol nemcsak a tanárok és a diákok, hanem bárki étkezhet majd. A háromemeletes ingatlan mellett parkolóhelyeket alakítanak ki. Az épület megközelíthető lesz bárki által, de nagyon szigorú biztonsági ellenőrzés alatt fog állni, jegyezte meg Rézműves Róbert. Megtudtuk, hogy jelenleg a belső térkialakítás zajlik, illetve a termopan ablakok behelyezését készítik elő. Ezt követően a belső hálózatokat vezetik majd be az épületbe. A Novartis cég által tervezett ingatlant a Construcții Bihor cég kivitelezi, a munkálatok az ütemtervnek megfelelően haladnak. „Ha minden jól megy, akkor jövő nyárra minden elkészül, és jövő szeptembertől fogadhatjuk a diákokat” – fejezte ki reményét Felix Koppelmann. A beruházás becsült költsége 1,8 millió euró, a megvalósításhoz szükséges pénzt a hitközség gyűjtötte össze saját forrásokból, illetve a zsidó hívek adományaiból.

„Az iskolában zsidó teológiát fognak tanítani: hogyan kell imádkozni, mit kell imádkozni, mikor kell imádkozni, hogyan kell a Tórát olvasni, hogyan kell levezetni a zsidó liturgiát és az ünnepi liturgiát. Ez első hallásra kevésnek tűnik, de maga a tananyag rengeteg” – fejtette ki Rézműves Róbert. Hogy érzékeltesse, milyen komoly munkát jelent mindennek az elsajátítása, elmondta: „A Tóra tekercsek ókori héber betűkkel vannak írva, és csak a mássalhangzók vannak, ráadásul a szavak között nincsenek szóközök, minden egybe van írva, ezért az olvasás technikájának elsajátítása nagyon nehéz, beletelhet akár öt-hat évbe is”. Hangsúlyozta, hogy a leendő tanintézményben nem úgy kell elképzelni a képzést, mint egy világi iskolában, ahol négyéves ciklusonként befejeződnek a tanulmányok, a rabbiképzőben ugyanis minden azon múlik, hogy minden egyes hallgató milyen ütemben tud haladni. Vannak, akikből előimádkozók, illetve kántorok lesznek, és a legjobb képességű tanulókból lesznek a rabbik. Az iskola egyik célkitűzése a héber nyelv oktatása is. „A holokauszt egyik következménye az, hogy a túlélők gyermekeinek már nem volt lehetőségük arra, hogy héberül tanuljanak, éppen ezért ez az iskola pótolja ezt a hiányt, és újból feleleveníti a héber nyelvet” – fogalmazott Rézműves Róbert. Az iskolában meghívott tanárok fognak oktatni. „Nagyon jó viszonyban vagyunk a bukaresti vezetőséggel, amely a maga során nagyon jó viszonyt ápol az izraeli egyetemekkel, illetve különböző vallási iskolák vannak Izraelben, ahonnan szintén tudunk hívni rabbi tanárokat. Tehát tanárokból nem lesz hiány” – fogalmazott a hitközség képviselője. Kérdésünkre válaszolva kijelentette, hogy a tanítás nyelve a héber és az angol lesz, de ha lesz tanár, aki tud románul, netán magyarul, akkor ezeken a nyelveken is taníthat. A tanárok két-háromfős csoportokkal foglalkoznak majd. Előzetesen lesz egy felmérés arról, hogy a jelentkezőknek mekkora a tudásszintje, és ennek a felmérésnek a függvényében fogják kialakítani a kezdő vagy haladó osztályokat. Az iskolába érettségizett, ortodox zsidó vallású fiatalokat várnak, főként Romániából, de ez utóbbi nem kizáró feltétel, azaz az érettségizett ortodox zsidó jelentkezők jöhetnek más országokból is, jelezte Rézműves Róbert. A tanulmányaik elvégzése után a hallgatókból előimádkozó vagy kántor lesz, és ha minden jól megy, akkor rabbik is kikerülnek majd a váradi jesivából.
