2024.07.03. 08:34
Tömbházfelújítás a lakók anyagi hozzájárulása nélkül
A nagyváradi önkormányzat a lakók hozzájárulási költsége nélkül fogja a jövőben felújítani a város tömbházait. Erre az új romániai törvény ad lehetőséget, amely július 1-től lépett érvénybe.
Fotó: Alexandru Nițescu
BN-összeállítás
A román törvényhozás azért fogadta el a tömbházak energetikai korszerűsítésének teljes körű támogatásáról szóló új törvényt, hogy ezzel is érvényt szerezzen az energiaköltségek csökkentését célzó európai politikáknak. Ez jelentős változás, eddig ugyanis a tömbházakban tulajdonrésszel rendelkezők a teljes költségek mintegy 25 százalékát kellett állják, ami több tízezer eurót is jelenthet. A törvény elfogadása után azonban az energetikai korszerűsítést az Európai Unió, valamint az állami és a helyi költségvetésből finanszírozzák. Ez különösen nagy segítség a romániai városoknak, ahol a kommunista rendszerben rengeteg tömbház épült, akkoriban azonban senki sem figyelt oda az épületek energiahatékonyságára, és a rendszer nem is bízta az emberekre ezt, hanem egyszerűen központilag zárták el a fűtést és a meleg vizet. A rendszerváltás után sokáig nem sok minden történt e téren, míg 2009-ben elfogadták a 18. számú sürgősségi kormányhatározatot, mellyel ösztönözni akarta az állam a tömbházak energiahatékonyságát növelő beruházásokat a fogyasztás költségeinek csökkentése érdekében. A felújítások során teljesen szigetelték a tömbházakat, a fa ablakokat hőszigetelő nyílászárókra cserélték, a nyitott erkélyeket zártakká alakították át, és a belső berendezéseket is úgy módosították, hogy a hőveszteség több mint 30 százalékkal csökkenjen. Csakhogy Nagyváradon mintegy 2500 tömbház van, és az évek során ezek közül körülbelül százötvenet rehabilitáltak, ami az összes itteni tömbháznak mindössze a hat százaléka.
Az első években azért haladt lassan a felújítás, mert a váradiak zöme vonakodott részt venni a programban. Amíg ugyanis kizárólag állami költségvetésből finanszírozták az ilyen jellegű beruházásokat, addig a lakástulajdonosoknak a teljes költség 10–30 százalékát kellett fedezniük a család átlagjövedelmének függvényében. 2017 után, amikor a munkálatokat a 2014–2020-as Regionális Operatív Program keretében uniós forrásokból kezdték társfinanszírozni, a tulajdonosok hozzájárulását a beruházás értékének 25 százalékában határozták meg. Átlagosan a polgároknak egy kétszobás lakás esetében körülbelül 4000 lejt kellett fizetniük, egy háromszobás esetében körülbelül 5500 lejt, egy négyszobás lakás után pedig körülbelül 7000 lejt. „A dolgok elég lassan haladtak. Mivel nem tudtuk előre megmondani, hogy a munkálatok befejezése előtt mekkora lesz az egyes lakástulajdonosok hozzájárulása, az emberek vonakodtak” – nyilatkozta Mircea Mălan volt alpolgármester, aki a 2016–2020 közötti időszakban koordinálta a tömbházak rehabilitációjának a programját. A hőenergia árának fokozatos emelkedése azonban felgyorsította a folyamatot, és a váradiak egyre nagyobb számban kezdtek érdeklődni a program iránt. „Az elmúlt években a polgármesteri hivatalon keresztül 29 tömbházat rehabilitáltunk a Meșteșugarilor utcában. Az emberek hamar megtapasztalták ennek előnyeit. Mivel a tömbházak jobban szigeteltek, télen a tulajdonosok kevesebbet fizetnek a fűtésért, nyáron pedig kevesebbet a légkondicionáláshoz szükséges áramért” – mondta Cristian Ile, egy nagyváradi tulajdonostársulás vezetője.
Az idei nyártól kezdve pedig a lakástulajdonosoknak semmit nem kell fizetniük a tömbházfelújításért, írja a Bihoreanul hetilap. Klaus Iohannis államfő május 30-án hirdette ki a 2009/18. számú sürgősségi kormányrendeletet módosító és kiegészítő törvényt, mely kimondja, hogy az energiahatékonyság-növelő projektek munkálatait 85 százalékban uniós alapokból, 13 százalékban állami költségvetésből és 2 százalékos mértékben a helyi költségvetésből fedezik majd. Emellett a pályázó, Nagyvárad esetében a helyi polgármesteri hivatal köteles teljes mértékben fedezni a nem támogatható kiadásokat, beleértve a különböző dokumentumok költségeit, amelyek kifizetése eddig a tulajdonostársulások kötelessége volt.
„Arra számítunk, hogy az összes még nem rehabilitált tömbház tulajdonosai jelentkeznek majd a programra” – mondta Mihaela Neag, a polgármesteri hivatal Nemzetközi Finanszírozású Projektek Menedzsment-igazgatóságának a helyettes vezetője. Felmerül azonban két probléma: az egyik az, hogy az Unió, a kormány és az önkormányzat által adott pénz az igényeknek csak egy kis részét fedezi. A Bihoreanul ugyanis úgy tudja, hogy az északnyugati fejlesztési régiónak erre a programra elkülönített költségvetés valamivel több mint 50 millió eurót tesz ki. Az előző időszakban elvégzett hasonló munkálatok áraihoz viszonyítva ez az összeg mintegy 170 lakóház energetikai rehabilitációját fedezheti, ráadásul ez a pénz a régió hat megyéje között oszlik szét. A másik problémára maga Florin Birta váradi polgármester hívta fel a figyelmet, aki elmondta: „A tömbházak többségére engedély nélkül építettek tetőt, ezeket vagy le kell bontani, vagy törvényessé kell tenni ezeket a beavatkozásokat. Ez olyan költségekkel jár, amelyeket a lakástulajdonosoknak kell viselniük”. Mindezek miatt vannak olyan lakótársulások Nagyváradon, amelyek nem iratkoznak be a programba, hanem maguk gyűjtik össze a rehabilitációhoz szükséges pénzt.
A tömbrehabilitációs programba való beiratkozáshoz a lakótársulások kérvényt kell benyújtsanak a polgármesteri hivatalhoz. „Jelenleg körülbelül ezer kérelmünk van” – tájékoztatott Mihaela Neag, hozzátéve, hogy az új kedvezményekre való tekintettel hamarosan özönleni fognak a kérvények a városházára. Hogy kezelni tudják a megsokasodó kérelmeket, az önkormányzat alkalmazni fogja a már 2022-ben elfogadott helyi fejlesztési stratégiát, amelyhez egy sor rangsorolási kritérium társul. Neag elmondta, hogy első körben az európai alapokból már korszerűsített lakóövezetekben lévő tömbházak felújítását végzik el, ilyen például a Ghillányi (Cantemir) és a Fürdői (Nufărului) út környéke. Ezt követően a Sztaroveszky/Magheru úti és a Fő utcai korszerűsítési projekteket veszik figyelembe, majd következik az Aradi út – magyarázta az aligazgató. A Dacia út, a Vitéz/Decebal út és a Püspöki/Ștefan cel Mare sugárút szintén kiemelt övezetnek számítanak, de hogy ott mikor fog tömbház-rehabilitáció zajlani, azt most még nem lehet megmondani. Eddig ugyanis a Ghillányi úton és a Fürdői úton két tömbházat rehabilitáltak, és az önkormányzat további 36 dokumentációját véglegesítette. Az ottani övezetben azonban a benyújtandó támogatási kérelmek száma a négyszerese lesz. „Összesen több mint 160 projektet szeretnénk benyújtani, ugyanennyi tömbházra, amelyek dokumentációjának előkészítése folyamatban van” – mondta az önkormányzat képviselője. A támogatási kérelmeket a nagyváradi városháza az Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökségen keresztül július 29-től nyújtja be, a határidő 2025 márciusának vége. A finanszírozási szerződések aláírására 2025 tavaszán kerülhet sor, a munkálatok kivitelezését nyáron írják ki, a tényleges kivitelezés pedig jövő ősszel kezdődhet meg.