2024.09.17. 16:09
Elkezdődött a tanév a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen
A szokásoknak megfelelően ünnepélyes keretek között nyitották meg kedd délelőtt a 2024–2025-ös tanévet a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen.

Fotó: Alexandru Nițescu
János Piroska

Az ünnepség a Szózat eléneklését követően Dénes István Lukács, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspökhelyettesének rövid igehirdetésével kezdődött. A lelkipásztor a 100., hálaadó zsoltárt idézve rámutatott: ahogy sok mást is, a hálát is tanulni és gyakorolni kell, hiszen csak a hálás ember lehet megelégedett, és neki teljesedik ki az élete. „A hála nagyon fontos, hiszen ez az, ami összeköt bennünket: a hálás ember érzi a közösség fontosságát, a hálás ember tud igazán a közösség tevékeny tagjává válni” – mutatott rá a lelkész, hozzátéve: a hálás ember nemcsak magára tekint, hanem képes észrevenni a másik embert, akin segíthet, rátalál önmagára és Istenre is. „Légy hálás mindazért, amit megéltél, megtanultál és megtapasztaltál. Légy hálás a mai napért és azért is, ami jönni fog, hiszen bibliai értelemben a hálás ember tudja, hogy a jövő az Isten kezében van” – fogalmazott a lelkipásztor.
Az áhítatot követően Szomor Abigél egyetemi lelkész, a tanévnyitó ünnepség moderátora köszöntötte a meghívottakat, a Nagyváradon fellelhető történelmi egyházak, a politikum és közélet helyi, illetve országos képviselőit, oktatási intézmények reprezentánsait, egyetemi oktatókat és hallgatókat. Dr. Pálfi József rektor tanévnyitó beszédében megemlékezett a nemrég elhunyt dr. Kovács Béla egyetemi tanárról, a Partiumi Keresztény Egyetem alapító rektoráról. Huszonöt évvel ezelőtt a Sulyok István Főiskola jogutódjaként jött létre a Partiumi Keresztény Egyetem: 1999. szeptember 20-án a Bihar Megyei Törvényszék jogerős végzésben jogi személlyé nyilvánította a Pro Universitate Partium Alapítványt, október elején pedig az alapító közgyűlés kimondta az egyetem megalakulását – idézte fel a történelmi eseményeket a felsőoktatási intézmény vezetője. „E korszakos történések kiemelkedő irányítója volt az egyetem első, alapító rektora, dr. Kovács Béla egyetemi tanár, aki alig néhány napja örökre eltávozott. Még elevenen él bennünk az elvesztése miatti fájdalom, de most talán még inkább érezzük, milyen kegyelmi ajándékot jelent számunkra, hogy azokban a sorsformáló időkben magunkénak tudhattuk. Akik közelebbről ismerhették, megtapasztalhatták, hogy a mindennapok szolgálatában kiemelkedő szakmai tekintélye, kiváló diplomáciai érzéke mély keresztény hittel, alázattal, igaz emberséggel ötvöződött. Ennek köszönhetően vihette sikerre munkatársaival együtt az egyetemalapítás, az akkreditáció megszerzésének nehéz és bonyolult feladatát” – fogalmazott Pálfi József.

„A PKE megmaradását, küldetésének beteljesülését az elmúlt évtizedek során elsősorban az tette lehetővé, hogy mindig szorosan együttműködött a magyar történelmi egyházak által létrehozott Sapientia Alapítvánnyal, valamint a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel, a közös erdélyi, partiumi magyar magánegyetemi rendszer keretében, amely az 1998-ban hivatalba lépett Orbán Viktor vezette magyar nemzeti kormány támogató politikai döntése nyomán jött létre” – tette hozzá a PKE rektora. A jelen helyzetre reflektálva elhangzott: a demográfiai adatok, az elvándorlási tendencia mellett biztató jel, hogy míg a tavalyi tanév végén 253 végzős hallgató ballagott el a PKE-ről, addig a 2024–2025-ös tanévet 355 hallgató kezdi meg a nagyváradi magyar felsőoktatási intézményben. Elhangzott: az egyetem a közelmúltban egymillió euró, európai uniós finanszírozású pályázatot nyert meg, melynek a szakmai gyakorlat fejlesztése a legfontosabb célja, illetve az egyetemi országos digitalizációs program keretében a PKE 300 új számítógéppel gazdagodik – ezek részben fontos eszközei lesznek az idén induló gazdasági informatika szaknak, ahol teljes egészében beteltek a meghirdetett helyek.

Az egyetemen zajló tudományos élet kapcsán a rektor megemlítette, hogy már folyamatban vannak a 7. Partium Konferencia megszervezésének előkészületei, illetve idén is megrendezik a Magyar Tudomány Ünnepét. Mint elhangzott, az elmúlt tanévben megújították az Egyetemi Chartát, és aktualizálták a PKE teljes szabályrendszerét – ezek azért is fontosak, mivel az idei tanévben zajlik az egyetem újraakkreditálási folyamata.
Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke a fejedelem zászlaján olvasható jelmondatot idézte beszédében: Isten velünk van, az igaz ügyet nem hagyja el Isten. „Ez a zászló, a jelmondatok akár lehetnének a Partiumi Keresztény Egyetem és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolának a jelmondatai, hiszen mindkét intézménynek hasonló sorsa van” – fogalmazott az elöljáró. „A Partiumi Keresztény Egyetem a régió meghatározó magyar kulturális központja és nem véletlen, hogy töretlen az érdeklődés iránta, mert mindig meg tud újulni, új lehetőséget tud kínálni az érdeklődőknek” – jegyezte meg, rámutatva az együtt gondolkodás, az együttműködés fontosságára.
Az elsőéveseket köszöntötte, illetve sikeres, élményekben gazdag egyetemi éveket kívánt a tanulmányaikat kezdő gólyáknak Lázin Botond, a PKE Hallgatói Önkormányzat (PKE HÖK) elnöke is.
A tanévnyitót az egyetem két volt hallgatójának, Pál Tímeának (ének) és Dombi Dávidnak (zongora), illetve a magánének szakos diákoknak a fellépése tette ünnepélyesebbé. Az esemény az elsőévesek fogadalomtételével és a Himnusz eléneklésével zárult.
Tanévnyitó a Partiumi Keresztény Egyetemen, 2024. szeptember 17.
Fotók: Alexandru Nițescu