2024.09.25. 08:10
Nemzetközi drámatörténeti konferencia zajlott Váradon
A színház aspektusai címmel tartottak nemzetközi konferenciát szeptember 19–21. között a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen. A drámatörténeti vándor-konferenciasorozatot 1988 óta szervezik meg, Várad második alkalommal adott otthont neki.

Forrás: Facebook/PKE
BN-összeállítás
A konferenciának régi hagyománya van, 1988-ban indult, első kiadása Eger mellett, Noszvajban zajlott le, megálmodója pedig Kilián István professzor, magyar irodalomtörténész. Célja, hogy felmutassa az iskoladráma, a régi magyar dráma kutatási eredményeit, amelyek aztán kötetben látnak napvilágot – tudtuk meg dr. János Szabolcstól, a váradi esemény szervezőbizottságának vezetőjétől. A konferencia első határon túli helyszíne 2006-ban Nagyvárad volt, a tudományos előadássorozat az elmúlt hétvégén 18 év után tért vissza a Körös-parti városba. „A konferencia összegyűjti a korai, 19. századig tartó színháztörténettel foglalkozó szakembereket, bár nálunk Váradon van egy olyan hagyomány, hogy nyitunk a kortárs, napjaink színháza felé is. A péntek délutáni egyik szekció részben napjainkat, a mai váradi színházi közönséget, részben pedig a közelmúltat vizsgálja, nemcsak a partiumi színpadok esetében” – jegyezte meg a PKE oktatója. A tudományos rendezvény nemzetközi, így nemcsak Erdélyből és Magyarországról, hanem Csehországból, Ausztriából és Olaszországból is érkeztek előadók. Pénteken elsőként Amedeo Di Francesco hungarológus, a cassinoi egyetem oktatója tartott előadást Szigligeti Ede Gritti drámájának címszereplőjéről. A konferencia helyszínét figyelembe véve – bár a szervezők részéről nem volt kikötés – többen is Szigligeti Ede munkásságáról értekeztek, így a már említett Gritti mellett szó volt a Liliomfiról is.

A konferencia egyik érdekessége, hogy bár a fő helyszín a Partiumi Keresztény Egyetem volt, a szimpózium első napjának délutánján előadások hangzottak el a nagyváradi római katolikus püspöki palotában, pénteken pedig a résztvevők ellátogattak a siteri református templomba, ahol a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán létrejött Boldog Özséb Színtársulat elevenítette fel az iskoladrámák hagyományát, előadva Illei János Salamon király, Lászlónak foglya című, 1767-ben bemutatott drámáját. „Várad színháztörténeti múltja nagyjából a püspöki palotával kezdődik, Patachich Ádámmal, Michael Haydn-nel, Ditters von Dittersdorffal, és lényegében megpróbáltuk ezeket a tereket belakni. A római katolikus püspökség nyitott volt erre a felkérésre, felvállalták azt, hogy vendégül látják a konferenciát. Az iskoladráma helyszínéül egy nem teljesen szokványos helyet választottunk, Siter középkori templomát. Úgy gondoljuk, hogy ez is egy méltó helyszín arra, hogy újjáélesszük, tovább vigyük az iskoladráma hagyományait” – nyilatkozta János Szabolcs.

A konferencia a Partiumi Keresztény Egyetem Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszéki Csoportja, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet – Irodalomtudományi Tanszéke, a Varadinum Kulturális Alapítvány és a Régi Magyar Dráma Kutatócsoport szervezésében valósult meg.