Előadás

5 órája

Biharkeresztesen tartott előadást Tóth István váradi fotóművész

A Volens Egyesület meghívására Tóth István nagyváradi fotóművész, az Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület (AIEFA) alapító-elnöke szerda este a biharkeresztesi Városi Művelődési Ház és Könyvtár Nagy István-termében tartott egy jó hangulatú vetítettképes előadást. A rendezvény a Mesék a kályha melegénél-sorozat részét képezte.

Fotó: Ciucur Losonczi Antonius

Ciucur Losonczi Antonius

Az érdeklődőket a Volens Egyesület részéről Gulyás Ferenc alelnök üdvözölte, aki felvezetésképpen ismertette a meghívott több mint ötven évet felölelő alkotói és szervezői tevékenységét. Megköszönve a lehetőséget, Tóth István hangsúlyozta a Biharkeresztes városával az eddiginél intenzívebb kulturális együttműködés fontosságát. Rátérve vetítettképes előadása témájára (ázsiai impressziók) felidézte: már gyermekkorában álmodozott arról, hogy egyszer majd eljut erre a távoli kontinensre, mert a történelemórákon felkeltette az érdeklődését az a szóösszetétel, hogy „sárga veszedelem”. Ez az álma aztán 2002-ben vált valóra, amikor Nagyváradon egy nagyszabású fotográfiai fesztivált szerveztek. Ezen három pekingi fotóművész is részt vett, akik felkérték őt arra, hogy látogasson el az országukba. Az évek folyamán végül 14 alkalommal sikerült eljutni Ázsiába, kilencszer Kínába, négyszer Japánba és egyszer Dél-Koreába, magyarázta Tóth István.

Az első útja a Pekingtől délre 700 kilométerre fekvő Jiaozuoba vezetett, egy ottani szemmel nézve „kisvárosba”, hiszen csak 2,2 millió lakosa van. Felejthetetlen élménynek bizonyult számára az ázsiai napkelte és napszállta, melyek egészen másmilyenek, mint Európában. A kontinensen valahogy a levegő is más, a helyi gasztronómia pedig egyedi, bár egy európai embernek nem biztos, hogy minden ízlik. Egyes ételeknek még a kinézetük sem túl étvágygerjesztő, mesélte a fotóművész, konkrétan megemlítve a csirkelábpörköltet. Megjegyezte: a vendéglőben a pekingi kacsát egy nagy bárddal vágják fel párhuzamosan haladva, ezért a szárnyas egy adott részéből minden jut az étkezőnek, nem úgy, mint nálunk, hogy elfogyasztunk egy kacsacombot vagy szárnyat. Egy másik érdekesség, hogy bár Kína kommunista állam, mégsem lehet lépten-nyomon jelképekkel és kiadványokkal találkozni, ahogyan Romániában Ceaușescu idejében. Tóth István például csak a harmadik kínai útján látott egy kirakatban Mao-cetung portrékat és általa írt könyveket. Azt is felelevenítette az előadó, hogy mindenütt piros-sárga-kék színkombinációkba botlott, amin ő nagyon csodálkozott, míg végül kiderült, hogy a kínainak szerint ez a három a világ legszebb színe.
Volt miről beszámolnia Tóth Istvánnak, hiszen többek közt Pekingben is járt, megmászta a meredek Nagy Fal egy részét, és a makaói kaszinók világába is betekintést nyert. Japánban elsősorban a precizitás, a robotizált környezet, a barlangfürdők és az nyűgözte le őt, hogy a helyiek mennyire értékelik a művészeteket. A száz napig kénes közegben tartott, fekete héjúvá változó tojás külsőre ugyan visszataszító, viszont csodálatos az íze, idézte fel egy másik gasztronómiai élményét is a fotóművész.
Az ünnepségen – melyet megtisztelt jelenlétével Dani Béla Péter biharkeresztesi polgármester is – Thurzó Sándor József brácsaművész, a Duo Sola Fide Kulturális és Közösségi Egyesület tagja gondoskodott a zenei pillanatokról.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában