2 órája
Még tanulni kell az ökoszigetek használatát
A nagyváradi Rogériusz lakónegyedben kihelyezett digitális hulladkégyűjtő berendezéseket sok lakó egyelőre nem tudja vagy nem akarja rendeltetésszerűen használni. Ennek jele, hogy több helyen a kukák helyett a szigetek mellett gyűlik a szemét.
Forrás: PMO
Erdon-összeállítás
Nagyváradon 35 digitális hulladékgyűjtő konténert, úgynevezett ökoszigetet helyezett ki a helyi önkormányzat Rogériusz lakónegyedben, többek között a Milcovului, a Ştefan cel Mare, az Italiană, a Călugăreni utcákon. A terv az, hogy további 275 ilyen eszköz kerüljön a városba. A cél egyértelmű: a városvezetés úgy gondolja, hogy ez hatékonyabb szelektív hulladékgyűjtési mód, mint az eddigi, ráadásul tisztábbnak is kell lennie, egyrészt azért, mert a konténerekből nem szivárog ki a kellemetlen szag, másrészt pedig illetéktelenek sem tudják kinyitni ezeket a berendezéseket, hogy guberáljanak a szemétben. Csakhogy az elméletet, egyelőre legalábbis, felülírja a gyakorlat. Minden ökoszigetben öt konténer van a különböző frakcióknak megfelelően, és minden konténerhez tartozik egy nyílás, amit csak az adott lakótársulás tagjai nyithatnak ki a kapott kártyával vagy egy mobil alkalmazás segítségével. Az ökoszigetek kihelyezése után azonban több helyen azt lehetett megfigyelni, hogy a szemét nagy halomban állt ezek mellett a berendezések mellett. Ennek számos oka van: ezek egyike az, hogy sokan azt hiszik, hogy az ökoszigetek használata megdrágítja a hulladékszállítást. „Vannak lakók, akik azt hitték, hogy minden egyes alkalommal, amikor bedobnak egy zsákot, 10 lejt kell fizetniük, ezért inkább a konténer mellett hagyták a zsákot. Elmagyaráztuk nekik, hogy szó sincs róla, semmi sem változott a díjszabásban, de időbe telik, amíg minden egyes személyt felvilágosítunk” – nyilatkozta a Bihoreanul hetilapnak Manuela David, a Milcovului utca egyik, 650 lakást számláló lakótársulásának a vezetője. A lakótársulási elnök elárulta azt is: megbízta az egyesület egyik alkalmazottját, hogy figyelje az ökosziget környékét, és minden lakónak, aki arra jár a szeméttel, magyarázza el azt, hogyan kell használni a berendezést. „Néhányan úgy jönnek le a szeméttel, hogy nem viszik magukkal a kártyát, mások, általában az idősebbek, azt sem tudják, hová tegyék, mert el sem olvassák a kifüggesztett utasításokat. Hiába osztogatunk szórólapokat, csak a tíz százalékuk olvassa el” – részletezte a tapasztalatokat Manuela David.
A lakosok ahhoz sincsenek hozzászokva, hogy amikor az ököszigetben megtelik egyik vagy másik frakció konténere, akkor a nyílás egész egyszerűen nem nyílik ki. Így aztán, ha a lakó például azt gondolta, hogy munkába menet gyorsan bedobja a hulladékot a kukába, és ezt mégsem tudja megtenni, akkor nem fog visszafordulni a csomaggal, hanem egyszerűen ott hagyja az ökosziget mellett. Van olyan lakótársulás, ahol az ökosziget konténerei naponta megtelnek, de az elszállítási ütemterv szerint csak kétnaponta kell az ürítést elvégezni. Ezeket az ütemterveket a lakótársulásban élő lakók száma alapján számolják ki, ezért ha mégis naponta megtelnek az edények, ez annak tudható be, hogy a lakótársulások korábban kevesebb lakót jelentettek a városnak, hogy ezzel is csökkentsék a hulladékszállítási költségeket. Ez az ügyeskedés most azonban visszaüt rájuk.
Ezek mellett olyan gondok is adódnak, amelyekre korábban nem is gondolt senki. Mivel az ökoszigetek nyílásai 1,6 méter magasan vannak, ezért vannak olyanok, akik nem tudják kinyitni azokat. „Az alacsonyabb személyek tényleg nem érik el a nyílást” – mondta egy lakótársulási elnök. Az elmúlt napokban pedig egy újabb probléma ütötte fel a fejét: az ökosziget használatára kiosztott kártyák nem nyitották a nyílásokat. Szerkesztőségünk tagjai is tapasztalták ezt, illetve a polgármesteri hivatalhoz is érkeztek ilyen jellegű bejelentések. Ez utóbbi probléma azonban csak átmeneti, a berendezéseket leszállító cég ezekben a napokban frissítette az ökoszigetek használatára megalkotott telefonos alkalmazást, és ezek a módosítások kihatással voltak a kártyák működésére is, magyarán sok kártyával nem lehetett kinyitni a nyílásokat – tudtuk meg Petri Csillától, a polgármesteri hivatal sajtóosztályának a munkatársától.