2024.12.05. 15:36
,,Belenősz a kultúrába!” – Célkeresztben a középiskolások
Tematikus napot szerveztek december 5-én, csütörtökön a Nagyváradi Művészeti Líceumban. Az iskolát a KultUp program lebonyolítói „szállták meg”, a Rákóczi Szövetség közvetítésével bevonva a diákokat igényes és minőségi színházi és művészeti tevékenységbe profi színészek, táncosok és zenészek segítségével.

Ciucur Losonczi Antonius
A KultUp – „Belenősz a kultúrába!” program vezetőjétől, dr. Héjja Gábortól megtudtuk: az említett kezdeményezés a Déryné program egyik alprogramja, és kifejezetten a középiskolásokat szólítja meg. Gyakorlatilag egy színházi, művészeti napot visznek a tanintézetekbe – eddig több mint százötven úgynevezett témanapjuk volt, és közel 60 ezer diákot értek el. Egy-egy ilyen témanap úgy néz ki, hogy „megszállják” az egész iskolát, és ők tartják meg az összes órát és foglalkozást. Színház, tánc, zene, mozgás, csapatépítő program – minden van egy témanapon. A gyerekek a saját iskolájukba mennek be ugyan, de egy kicsit mást találnak ott, mint a megszokott tanítási napokon. A KultUp-osok megpróbálják be is rendezni az épületet, hogy az osztálytermek úgy nézzenek ki mint egy színház belső tere.
„Alapvetően ezzel a programmal két célunk van: nyilván, hogy a középiskolásokat igényes és minőségi színházi és művészeti tevékenységbe vonjuk be profi színészek, táncosok és zenészek segítségével, de ugyanakkor a program kidolgozásakor nagyon sokat foglalkoztunk generációkutatással is. Együtt dolgoztunk a magyar ifjúságkutatással, ami egy négyévente megvalósuló Kárpát-medencei felmérés. Ilyenkor a fiatalok fogyasztási szokásait is feltárják, s ez is megerősített bennünket abban, hogy nekünk a középiskolásokat kell megszólítanunk. Ugyanis míg egy óvodás vagy általános iskolást könnyű kézen fogni és elvinni egy bábszínházba vagy színházba, a középiskolások már kevésbé fogékonyak erre” – magyarázta Héjja Gábor.
Diákok közti kommunikáció
A program tehát egy adott iskola infrastruktúráját használja fel. A minőségi művészeti program mellett pedig egy másik célkitűzés a közösségépítés. Ezt is kutatták, és arra a következtetésre jutottak, hogy a mostani generációknak a közösségi kompetenciáik nagyon megváltoztak – ezt nemcsak az online világ okozta, hanem a koronavírus-járvány is. A program nagy része ezért interakciókra épül, egymás megismerésére, elfogadására, a diákok közti kommunikációra, melytől hosszabb távon azt remélik, hogy a KultUpban résztvevő fiatalok a munkaerőpiacon és a párkeresés terén sokkal sikeresebbek tudnak lenni.

Szilágyi Zsolt, a Rákóczi Szövetség hálózatfejlesztési igazgatója arról számolt be, hogy körülbelül két évvel ezelőtt kapcsolódtak be a KultUp programba. Előadóként igyekeznek népszerűsíteni a Szövetség tevékenységét, és ennek az együttműködésnek köszönhető például a Rákóczi táborban a Déryné színjátszó tábor is, ami a hasonló nevű fesztivállal párhuzamosan zajlik Sátoraljaújhelyen, és az elmúlt nyáron már harmadik alkalommal rendezték meg. „A Déryné program álmodott egy nagyot, a Határtalan alprogramot azzal a céllal, hogy a külhonba is eljuttassák a színházi témanapokat. A Rákóczi Szövetség a kapcsolatrendszerét felhasználva igyekszik ezt az ügyet szolgálni. A mai nagyváradi tesztnap is ennek a bizonyítéka, ugyanis jövőre április-május, illetve szeptember-május lebontásban a Kárpát-medence minden pontjára el akarjuk vinni ezt a színházi tematikus napot” – fejtette ki Szilágyi Zsolt.
A művészeti líceumban a délelőtt folyamán több osztályteremben zajlottak a foglalkozások (rövid színdarabok, bemutatók, drámaórák stb.) az Epika Társulattal, utána pedig egy János Vitéz előadás volt a díszteremben Böjte Csaba testvér „gyermekeinek”.