Visszatekintés

3 órája

Évértékelőt tartott a nagyváradi Szigligeti Színház

Évértékelő sajtótájékoztatón tekintett vissza a végéhez közeledő esztendő megvalósításaira, előadásaira a nagyváradi Szigligeti Színház, amely 2025-ben ünnepli fennállásának 125. évfordulóját.

Fotó: Vigh László Miklós

János Piroska

A sajtótájékoztató részeként betekinthettünk a szilveszteri Viktória című operett próbafolyamatába. Földes Imre, Harmath Imre és Ábrahám Pál operettjének különlegessége, hogy négy helyszínen – Szibériában, Pekingben, Szentpéterváron és Kiskundorozsmán – játszódik, szerelmi háromszögről lévén szó, két bonviván és egy primadonna lép színre, illetve két táncoskomikus és két szubrett is szerepel benne – jegyezte meg az előadás rendezője, Novák Eszter, a Szigligeti Társulat és a Nagyvárad Táncegyüttes művészeti vezetője. A szilveszteri előadásban vendégművészként Kurucz Dániel John Webster amerikai nagykövet szerepében játssza az egyik bonvivánt. Kurucz Dániel korábban a Győri Nemzeti Színház színművésze volt, jelenleg klasszikus éneket tanul a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán. Juhász Bence, a Színház- és Filmművészeti Egyetem friss diplomása Koltay László huszárfőhadnagy szerepében az operett másik bonvivánjaként lép színpadra. Mint elhangzott, Viktória elhunytnak hitt szerelmét eredetileg Sebestyén Hunor, a Szigligeti Társulat színművésze játszotta volna, akinek egészségügyi állapota ezt azonban jelenleg nem teszi lehetővé. A debreceni Csokonai Nemzeti Színházzal koprodukcióban készülő operettet a cívisvárosban is előadják.

Fotó: Vigh László Miklós

Czvikker Katalin, a Szigligeti Színház főigazgatója az elmúlt év számadatait ismertette. Mint elmonda, ebben az évben több mint 67.000 néző látta a teátrum előadásait, és közel 4000-en vásároltak színházbérletet, ami a tavalyi 3650 bérletvásárlóhoz képest növekedést jelent. A színház meghaladta ugyanakkor a 2024-re vállalt bevételösszegét is: a Bihar Megyei Tanács alárendeltségébe tartozó magyar színház a most véget érő esztendőre 1.700.000 lejnyi bevételt becsült, vagyis ennyit vállalt a fenntartó megyei önkormányzattal szemben. Ehhez képest azonban az eddigi bevétel 2.056.000 lejre rúg. A saját bevétel és az állami támogatás aránya 15.56%. Jelentős összegre, 2.241.000 lejre sikerült szert tenni egy 5 évvel ezelőtti európai uniós pályázatból is a színpadtechnika felújítására. A bevételösszegnek köszönhető ugyanakkor, hogy a szilveszteri előadást saját bevétel terhére tudja létrehozni a teátrum – tette hozzá a főigazgató. A színház társulatai idén összesen 342 előadást játszottak, ennek egynegyedét Románia területén (Nagyváradon kívül), 5 százalékát pedig külföldön.

Színházba járni jó – idézte fel a Szigligeti Színház egyik korábbi évének szlogenjét Novák Eszter, a Szigligeti Társulat és a Nagyvárad Táncegyüttes művészeti vezetője, akinek elmondása szerint ez a mondat továbbra is igaz. Céljuk, hogy a közönség igényeit széles körben lefedjék, ezt tükrözi az elmúlt időszakban bemutatott, illetve a következő előadások műfaja is, hiszen vígjáték, dráma és operett ugyanúgy szerepel a műsorrendben. Kihívást jelent számukra ugyanakkor a próbatermek hiánya, amely a Viktória próbafolyamatában is gondot okoz – tette hozzá.

Kerekes Dalma-Gabriella, a Nagyvárad Táncegyüttes tagozatvezetője a táncegyüttes új tagjairól beszélt: Ördögh Géza, Papp Zsuzsanna, Rencz Norbert, Tábori Sára és Tekse Patrik személyében öt új taggal bővült a társulat. Ördögh Géza a múlt évad végén, hárman augusztusban szerződtek le, Rencz Norbert pedig novemberben csatlakozott az együtteshez, nemcsak táncművészként, hanem tánckarvezetőként is. „Az újonnan csatlakozó művészeknek köszönhetően fiatal és lendületes csapat alakult ki, ami pozitív energiákat hozott az együttes számára” – emelte ki a tagozatvezető.

Az előttünk álló évben jubileumi évadokra készülnek a társulatok, hiszen 2025 februárjában 75 éves lesz a Lilliput Társulat, 2025 októberében pedig a Szigligeti Színház érkezik fennállásának 125. évfordulójához. A jubileumi év egyik első programjaként január 16–21. között a Szigligeti Színház lesz a házigazdája 6. MAFESZT-nek, azaz a Magyar Színházi Szövetség szakmai találkozójának, amelyen többek között csíkszeredai, temesvári, szatmárnémeti színházak vendégelőadásait láthatja a nagyváradi közönség. Elhangzott továbbá, hogy a Nagyvárad – Az én városom című pályázat részeként a váradi színház a 2025–26-os évadban egy olyan zenés előadást szeretne létrehozni, amely Nagyváradról szól. A tervezett produkció meghívott zeneszerzője és zenei vezetője Kovács Péter Kovax nagyváradi származású énekes–zongorista, zene- és dalszerző, zenei rendező lesz.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában