Van segítség

2 órája

Útmutató áldozatok számára: merjenek segítséget kérni!

Van és jár segítség az áldozatoknak – hangsúlyozzák a nagyváradi Lámpás Alapítvány munkatársai. Tanácsadástól kezdve egészen egy új élet felépítéséig mindenben tudnak segíteni, amennyiben a családon belüli erőszak áldozata ki mer lépni a bántalmazó élethelyzetből.

A nagyváradi Lámpás Alapítvány több területen tevékenykedik. Az emberkereskedelem és a családon belüli erőszak megelőzése a fő céljuk, valamint az áldozatoknak való segítségnyújtás, kezdve a tanácsadástól, egészen odáig, hogy az áldozatnak és családjának lakhatást biztosítanak. Segítenek ugyanakkor az iskoláztatásban – akár felnőttről, akár gyermekről legyen szó –, jogi ügyekben nyújtanak támogatást, ügyvéddel tárgyalnak, a rendőrséggel együttműködve távolságtartási határozatot kérelmeznek, és a sort még folytathatnánk. Az alapítvány munkatársaival, Vura Ottilia program- és projektkoordinátorral, Pușcaș Ilona tanácsadóval, szociális munkással és Radu Anita tanácsadóval, pszichológussal a nagyváradi székhelyen beszélgettünk a jelenleg zajló kampányokról és a családon belüli erőszak áldozatainak megsegítéséről. 

Családon belüli erőszak áldozat segítése
A Lámpás Alapítvány munkatársai évente számos prevenciós foglalkozást szerveznek, főként tanintézményekben.
Forrás: Lámpás Alapítvány

Mint megtudtuk, elsősorban telefonon veszik fel velük a kapcsolatot – a nagyváradi székhely címe publikus ugyan, azonban nem minden áldozat váradi, van, aki a megye más településéről keresi meg őket, illetve nem mindenkinek van lehetősége személyesen elmenni a székhelyre. Az áldozat, vagy akár egy partnerszervezet is fordulhat hozzájuk, legyen szó rendőrségről, kórházról, tanintézményről vagy más egyesületről, alapítványról. Előfordul az is, hogy az áldozat csak információkat szeretne kapni arról, milyen lehetőségei, jogai vannak, de az is, hogy az áldozat már krízishelyzetben van és veszekedés, fizikai bántalmazás után rögtön telefonál. Amennyiben az áldozat úgy dönt, hogy el szeretne jönni a bántalmazó közegből, akkor az alapítvány munkatársai lakhatást biztosítanak egy menhelyen, s elkísérik a rendőrségre feljelentést tenni, valamint a kórházba, hogy látleletet készítsenek a sérüléseiről. Fizikai bántalmazás esetén ugyanis kifejezetten fontos, hogy az áldozat minél hamarabb készíttessen látleletet, egy bírósági tárgyalás során ez sorsdöntő lehet. Visszatérve az áldozat elhelyezésére: néhány órán belül meg tudják ezt oldani a menhelyen, de akár albérletet is tudnak keresni a számára, ha szükséges, akkor a gyerekeknek is, az alapítvány mindebben akár anyagi segítséget is tud nyújtani. Hozzátették: sajnos gyakori, hogy az áldozatok halogatják a látlelet vételét, s ez azért jelent problémát, mert a nyomok elhalványodnak. Van azonban olyan eset is, hogy nincsenek nyomok, ugyanis az agresszor pontosan tudja, hogy hogyan bántalmazhat valakit oly módon, hogy az ne látszódjon – „odafigyel” az ilyesmire, hogy ne, vagy minél később derüljön ki, hogy bántalmazza a másik felet. Amennyiben az áldozat rögtön a bántalmazás után hívja a rendőrséget, az kiállíthat egy ideiglenes védelmi határozatot, ami tulajdonképpen azt jelenti, hogy az agresszor távol kell maradjon az áldozattól. Ez a határozat öt napig érvényes, ami elegendő idő ahhoz, hogy távolságtartási végzést is kérelmezzen az áldozat, amit akár hónapokon át meg lehet hosszabbítani. 

Ahogy a látlelet, úgy a távolságtartási végzés megsértése is bizonyíték erejű a bíróságon, ehhez azonban az kell, hogy az áldozat akár fotót készítsen, hogy az agresszor megkereste őt, akár telefonhívásokat, üzeneteket (SMS, Messenger, WhatsApp stb.) tudjon felmutatni. Szintén nagyon fontos, hogy akár egy tanú is megszólaljon a bíróságon – egy szomszéd, egy barát, aki tud arról, hogy a családban probléma van.

Családon belüli erőszak
Van segítség az áldozat számára.
Forrás: Lámpás Alapítvány

Mint azt az alapítvány munkatársai elmondták, gyakori az olyan eset is, hogy az áldozat nem akar elköltözni otthonról vagy beköltözni Nagyváradra a menedékházba. Úgy érzi, hogy ez körülményes, ugyanis a munkahelye, a gyerekek iskolája egy adott településhez köti. A menedékházban egyébként egy évig tartózkodhat az áldozat a gyermekével, gyermekeivel. Az eddigi tapasztalat az, hogy az egy év alatt sikerül elintézni a válást, a gyermekelhelyezést, s egy új életet biztosítani az áldozatnak és családjának. 

Bárki lehet áldozat

Mint megtudtuk, évente körülbelül 70–80 áldozatnak segítenek az alapítvány munkatársai. A legtöbb áldozatot fizikailag (is) bántalmazták, de gyakori a lelki zsarolás és a kizsákmányolás is, nem beszélve a nemi erőszakról. Gyakran a nők nem ismerik fel, hogy házasságon belül nemi erőszak történt, ugyanis azt gondolják, hogy „kötelesség” a nemi együttlét. Az áldozatok nagy része nő, de az alapítvány munkatársai kihangsúlyozták: ez nem azt jelenti, hogy a férfiakat senki nem bántalmazza, vagy ők nem lehetnek áldozatok – csupán ritkább, hogy a férfiak fizikai agresszió áldozatai legyenek, a lelki bántalmazást pedig gyakran nem ismerik fel, vagy legalábbis nehezebben, s ha mégis, akkor „megoldják” szakítással, válással a helyzetet. Volt olyan idősebb férfi, aki eljutott az alapítványhoz – családon belüli erőszakról volt szó, a gyermekei, családtagjai ki akarták zsákmányolni. Megtudtuk azt is: a legtöbb bántalmazott nő középkorú, s hátrányos anyagi helyzetű – de olyan is történt, hogy egy „gazdag” házasságból menekült el a bántalmazott nő, aki főleg azért nem mert beszélni, mert az agresszor, a férje befolyásos. Mint elhangzott, a nők elleni erőszak nem feltétlenül jár együtt a gyermekek bántalmazásával is. Amennyiben gyermekbántalmazás (is) történik, az ügy a gyermekvédelemhez kerül. 

Az áldozatok nem szeretnek beszélni a velük történtekről, nem akarják újra átélni a traumákat, így csupán az alapítvány munkatársain keresztül ismerhettünk meg néhány történetet – közöttük sikertörténetet is. Volt olyan esetük, ahol az érintett olyan szintű erőszak és kizsákmányolás áldozata lett, hogy még csak telefonon sem tudott segítséget kérni, azonban egy éber szomszédja megtette ezt helyette – azóta is tartják az áldozattal a kapcsolatot, akinek rendeződött az élete. Volt olyan eset is, hogy Bihar megye egy kisebb településén élő bántalmazott nő kért segítséget, gyermekével együtt akart költözni. Az édesanya azóta már Nagyváradon él, volt ereje és motivációja kilépni a bántalmazó élethelyzetből – az alapítvány munkatársainak segítségével albérletet, munkát talált, s gyermeke beiskolázását is elintézték neki.

Prevenció

A Lámpás Alapítvány munkatársai évente számos prevenciós foglalkozást, előadást, kiállítást tartanak és szerveznek, főként tanintézményekben, de a Bihar Megyei Rendőr-főkapitánysággal közösen tájékoztató rendezvényeik is vannak. A tanintézményekben tartott foglalkozásokon főleg azt hangsúlyozzák a fiataloknak, hogy mi egy jó, NEM bántalmazó kapcsolat alapja. Felhívják mind a lányok, mind a fiúk figyelmét arra, hogy fontos a kommunikáció, a közös döntéshozatal és a tisztelet. Ez azért is fontos, mert az a tapasztalat, hogy ha 15–16 évesen egy lányt a barátja már korlátoz, féltékenykedik, „nem engedi”, hogy másokkal is időt töltsön, akkor nagyobb a valószínűsége annak, hogy bántalmazó kapcsolat alakul ki, ezért érdemes odafigyelni és figyelembe venni az apró jeleket is. A prevenciós előadásoknak az a céljuk, hogy minél korábban, fiatalabban felismerje az adott személy, hogy áldozattá vált.

Elérhetőség

Lámpás Alapítvány 

Honlap: www.lampas.ro 

E-mail cím: office.lampas@gmail.com

Telefonszám: 0764/043-989

Tovább telefonszámok

  • 112 – segélyhívószám;
  • 113 – siketek és nagyothallók segélyhívószáma, üzenetküldési lehetőség; 
  • 0800/500-333 – férfiak és nők közötti egyenlőségért felelős nemzetközi ügynökség; 
  • 0259/983 – gyermekek telefonja.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában