Munkálatok

2 órája

Felújítják az Eminescu főgimnáziumot

Második nekifutásra, úgy tűnik, sikerül majd felújítani Nagyvárad patinás iskoláját, az egykori premontrei gimnázium épületét, melyben a Mihai Eminescu Főgimnázium működik.

Fotó: Alexandru Nițescu

Pap István

A nagyváradi helyi tanács pénteki azonnali, online ülésén egyhangúlag megszavazta a Mihai Eminescu Főgimázium felújítására vonatkozó tanácsi határozatot. A munkálatok becsült értéke 98,9 milló lej áfával együtt, azaz közel 20 millió euró. A beruházásra sikerült uniós finanszírozást találni a Regionális Operatív Program 2021-2027 keretében, ennek köszönhetően a költségeknek több mint ötven százalékát, 50 millió lejt vissza nem térítendő támogatásként kapja meg az önkormányzat, míg 49,9 millió lej lesz a város önrésze. A munkálatok kivitelezési időszaka 36 hónap.

A Szacsvay kimarad

Az iskola felújítására korábban már volt egy felújítási terv, amely magában foglalta a Szacsvay Imre Általános Iskola főépületének felújítását és bővítését is. Szabó József RMDSZ-es helyi tanácsos a napirendi pont vitáján emlékeztette erre a városvezetést, arra kérve választ, hogy vannak-e átfedések a mostani elképzelés és a korábbi, az Országos Befektetési Vállalathoz (CNI) benyújtott terv között. Válaszában Florin Birta polgármester kijelentette, hogy nincs semmiféle terv benyújtva a CNI-hez. „Voltak megbeszélések egy adott pillanatban a Fejlesztési Minisztériummal és a CNI-vel egy beruházáscsomagról, mely magában foglalta az Eminescut és a Szacsvayt is, de az a terv nem konkretizálódott, ezért visszavontuk a CNI-től a finanszírozási kérelmet. Mivel az Eminescu iskola leromlott állapotban van, másik finanszírozási forrást kerestünk a Regionális Operatív Programban” – fogalmazott az elöljáró.

Felújítás

A határozat elfogadása után következik a finanszírozási szerződés aláírása és a közbeszerzési eljárás beindítása. A beruházás során felújítják az Eminescu főgimnázium A, B, és C épületrészét, valamint külső területrendezés is lesz. A polgármesteri hivatal közleménye azt írja, hogy ez az egyik legjelentősebb beruházás a város oktatási infrastruktúrájába, amelynek célja az energiahatékonyság növelése, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése és az iskola építészeti értékeinek a helyreállítása. A munkálatok során hőszigetelik a külső falakat, a tetőt és a padlózatot, a külső nyílászárókat laminált faanyagból készült, dupla üvegezésű termopan ablakokra cserélik, intelligens épületirányítási rendszert (BMS) telepítenek az ingatlanban, amely az iskolai tevékenységeknek megfelelően szabályozza a hőmérsékletet, továbbá LED izzós, energiatakarékos, intelligens fényerőszabályozással ellátott világítási rendszert szerelnek be az osztálytermekbe. A hőenergia takarékosságot szolgálja majd egy olyan hőszivattyú rendszer bevezetése, amely átveszi a fűtéshez és hűtéshez szükséges hőenergiát. Ezt a rendszert csatlakoztatják a város távhő-hálózatához hogy a nagy fogyasztású időszakokban is biztosított legyen a hőellátás folyamatossága. Ugyanakkor padlófűtést alakítanak ki az osztálytermekben, a laboratóriumokban és a tanáriban. Mindemellett felújítják a homlokzatokat úgy, hogy restaurálják, illetve helyreállítják az összes eredeti díszítőelemet, és korszerűsítik a dísztermet is.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában