Oktatás

2025.01.25. 15:25

Nagyváradon zajlanak az Országos Drámapedagógiai Napok

Idén a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem ad otthont az Országos Drámapedagógiai Napoknak, amelyet immár 25. alkalommal szerveznek meg.

János Piroska

A partiumi, székelyföldi, magyarországi és vajdasági résztvevőkkel zajló képzést péntek délután nyitották meg a felsőoktatási intézmény amfiteátrumában. A drámanapok idei témája a képzőművészet és a dráma összekapcsolódási lehetőségei, olyan előadók tartanak előadást, akik a képzőművészeten keresztül hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkoznak – tudtuk meg dr. Bordás Andrea egyetemi adjunktustól, a váradi esemény egyik szervezőjétől. Közel 120 résztvevő van jelen a képzésen: tanító- és óvónőképzősök, gyakorló pedagógusok, utóbbiak közül többségében tanító- és óvónők, valamint magyartanárok. A plenáris előadások mellett a drámapedagógiai foglalkozások kisebb csoportokban zajlanak, illetve a gyerekek osztálytermi előadásokon vehetnek részt: pénteken a Csiky Gergely Állami Magyar Színház Az elmékfoltozók című előadását láthatták, míg szombaton, azaz ma A tücsök és a hangya meséjét mutatják be gyerekek részvételével.
A konferencia célja – amellett, hogy rámutat a képzőművészet és drámapedagógia kapcsolódási lehetőségeire – a valós problémákra irányítani a figyelmet, illetve azoknak a pedagógusnak biztosítani töltekezést, akik hátrányos gyerekekkel foglalkoznak, számukra nyújtani konkrét, gyakorlati tudást különböző módszertani fogásokon keresztül – nyilatkozta portálunknak Rusz Csilla szervező, drámapedagógus, a Nagyváradi Drámaműhely egyik alapítója, aki plenáris előadásában a pedagógusok alkotói szabadságáról, illetve arról is beszélt, hogy a digitalizáció egyre nagyobb térnyerése mellett óvodás és elemi osztályos korban elsősorban a társas kapcsolatokat, szociális kompetenciákat kell fejleszteni.

A konferencia megnyitóján a helyi szervezők mellett a házigazda Partiumi Keresztény Egyetem képviseletében Flóra Gábor rektorhelyettes köszöntötte a résztvevőket. „Ez a mérlegkészítésre és jövőtervezésre ösztönző 25-ös szám egyetemünk életében – akárcsak a drámapedagógiai napok történetében – jelképes jelentőséggel bír. Megerősíti azt, hogy van reménység, van értelme és hozadéka identitásunkért, anyanyelvünkért, felnövendő nemzedékért vállvetve folytatott munkánknak” – fogalmazott, utalva a fennállásának negyedszázados évfordulóját ünneplő PKE-re, illetve a 25. alkalommal megszervezett drámapedagógiai napokra.
Burus-Siklódi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) elnöke örömének adott hangot a drámapedagógiai napok iránti nagyfokú érdeklődés miatt, egyúttal rámutatott arra, hogy Erdély központi részén is helye lenne a rendezvénynek, ugyanis a földrajzi helyzet miatt a résztvevők szempontjából polarizálódik a képzés. Kiemelte ugyanakkor azt is, hogy bár többségében partiumi résztvevők jelentkeztek, a földrajzi távolságok ellenére szép számmal érkeztek székelyföldi érdeklődők is. Köszöntetet mondott ugyanakkor a pedagógusszövetséget évről évre támogató Magyarország Belügyminisztériuma köznevelésért felelős államtitkárságának, amely révén az RMPSZ támogatni tudta többek között a drámapedagógiai napok megszervezését is.

 

A megnyitóbeszédeket követően plenáris előadást tartott L. Ritók Nóra, az Igazgyöngy Alapítvány alapítója, aki a szervezet életéről, a művészet általi nevelésről, a szociális kompetenciafejlesztésről beszélt. Őt követte Gál-Jankó Kata zsoboki magyartanár, aki a szilágysági településen működő gyermekotthonban lakó gyerekeket (is) oktatja és neveli irodalom- és művészetterápiás foglalkozások által.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában