Házasságkötés

2025.02.09. 08:15

Esküvő csak digitálisan és csak megadott helyszínen

Az idei évtől a polgári házasságkötéseket már csak azokon a helyeken lehet megtartani, ahova be van vezetve a központi digitális nyilvántartási rendszer. Ez azt is jelenti egyben, hogy a polgári esküvőket már nem lehet külső, egyedi helyszíneken megrendezni.

Fotó: Alexandru Nițescu

Pap István

Van, amikor a technológiai fejlődés nem bővíti, hanem beszűkíti a lehetőségeket: ez a megállapítás érvényes 2025-től a romániai polgári házasságkötések tekintetében, mert január 1-től már csak olyan helyszíneken lehet megtartani a polgári esküvőket, ahova be van vezetve a belügyminisztérium által működtetett központi digitális nyilvántartási rendszer. Ez a legtöbb esetben a város- vagy községházát, az anyakönyvi hivatalt és, ha van ilyen a településen, a házasságkötő termet foglalja magába. A nyugati országokban nagy divat, hogy az esküvőt külső, lehetőleg egzotikus, különleges helyszínen tartják meg, és az elmúlt években Romániában is egyre inkább kezdett teret hódítani ez az esküvőtípus. Környékünkön elég sok pár mondta ki a boldogító igent például a kisszántói levendulaparkban, de erre immár polgári esküvő keretében nem lesz mód a továbbiakban.

Digitális esküvő 

A digitális nyilvántartót az Európai Fejlesztési Alap által társfinanszírozott 37,2 millió eurós beruházás keretében építették ki. Bevezették a központi informatikai rendszert, az anyakönyvi hivatalokat számítógépes terminálokkal látták el, illetve a megyékben mobil ügyfélszolgálati kapukat hoztak létre, és megkezdték az elmúlt évszázadban keletkezett anyakönyvi dokumentumok digitalizálását. Gheorghe Seica, a Nagyváradi Lakosság-nyilvántartó Hivatal vezetője lapunknak elmondta: Nagyváradon tavaly május óta dolgoznak az új, digitális rendszerrel, amit a belügyminisztérium kezel a lakosság-nyilvántartó főigazgatóságon keresztül. „Mi csak egyszerű kezelői vagyunk az alkalmazásnak” – fogalmazott a hivatalvezető, kiemelve, hogy nemcsak Nagyváradon, de az egész országban ebben a rendszerben történnek immár az esketések, és ettől a hónaptól kezdve most már minden digitálisan történik. 

A menyasszony és a vőlegény egy táblagépen írnak alá, az eszköz felismeri és továbbítja az aláírásokat egy adatbázisba, és a pár a helyszínen megkapja a házassági keresztlevelet digitálisan és nyomtatott formában is. A terminálok kapcsolódnak az anyakönyvi kivonatok kiállítására szolgáló integrált információs rendszerhez, melyet egyelőre legalábbis nem lehet interneten keresztül üzemeltetni, ezért a terminálok csak ott működnek, ahova a Speciális Telekommunikációs Szolgálat (STS) „behúzta” a vezetéket. Gheorghe Seica elmondta, hogy Nagyváradon csak a városházán és a váradi várban lévő házasságkötő teremben működik a hálózat, ezért csak ezeken a helyszíneken végezhető el a polgári esketés. Kérdésünkre válaszolva elárulta: korábban nem volt olyan sok pár Nagyváradon, amely igényelte volna, hogy külső helyszínen, azaz ne a városházán vagy a várban legyen a polgári esküvőjük.

Aggodalmak

Sokkal több ilyen jellegű igény volt azonban Borson – tudtuk meg Bátori Géza polgármestertől, aminek két oka volt: egyrészt egy törvénymódosításnak köszönhetően immár évek óta bárhol házasságot köthetnek a párok, nemcsak azon a településen, ahova a lakcímük szól, és ezt a lehetőséget kihasználva sokan a kisszántói levendulaparkban mondták ki az igent. „A párok kérték, hogy a levendulaparkban esküdhessenek, és én elmentem, megtartottam ott a polgári esküvőt, vittem a szükséges papírokat, amiket aláírtak, és nem volt olyan, hogy »nem működik a papír«” – fogalmazott Bátori Géza. A polgármester legnagyobb aggodalma ugyanis az, hogy a digitális rendszer valamilyen okból nem lesz működőképes éppen akkor, amikor egy esketést kell levezetni. „Mit csinálok, ha nem megy a rendszer, ha áramszünet van, vagy valami miatt nem tudok hozzáférni? Majd várakoztatom a násznépet, és még biztatni sem fogom tudni őket, hogy mennyi idő múlva lesz szolgáltatás” – fogalmazott az elöljáró, akinek eddigi tapasztalatai elég felemásak a digitális nyilvántartóval kapcsolatban: már többször lefagyott, és az is előfordult, hogy be se lehetett lépni. „Van, amikor egy fél óráig sem enged be a rendszer. Aztán lehet, hogy beenged, de öt perc múlva kidob és be se tudtad fejezni, amit elkezdtél” – mondta Bátori Géza, hozzátéve, hogy a polgármesteri hivatalba és a lakosság-nyilvántartóba be vannak szerelve a szükséges eszközök, de lehetőség van más külső helyszínekre is bevezetni, viszont erről előzőleg egyeztetni kell a minisztériummal. „Ők megmondják, milyen gépeket kell beszerezni, milyen feltételek mellett lehet ezt a vonalat behúzni. Én ezt a vonalat nem a levendulaparkba, hanem a házasságkötő terembe fogom behúzni” – szögezte le végül.

Alkalmazkodás 

A házasulandó pároknak és az esküvő lebonyolításában részt vevőknek is alkalmazkodniuk kell az új helyzethez, bár vannak, akik szerint ez az új szabályozás nem jelent nagy hátrányt a pároknak. Balajti Ferenc esküvői fotós elmondása szerint Nagyváradon például eddig is nagyrészt a városházán és a várban tartották a párok a polgári szertartást, kevesen igényelték azt, hogy más helyszínre menjen ki az anyakönyvvezető. Ráadásul a leleményes párok alternatív megoldásokat is találhatnak. „Tavaly volt olyan párom, amelyik a polgári szertartást megtartotta szűk családi körben még az esküvő napja előtt, és a lagzi napján minden egy helyszínen zajlott: hívtak egy szertartásvezetőt, aki nem volt hivatalos anyakönyvvezető, de összeadta őket, és olyan volt, mintha egy hivatalos ceremónia lett volna. Ezt így is meg lehet oldani”. Mindazonáltal Balajti Ferenc úgy véli, hogy mivel az esküvő egy kivételes nap a párok életében, ezért mindenkinek lehetőleg mindent meg kellene tennie annak érdekében, hogy ez a nap valóban felejthetetlen legyen. Elárulta, hogy az esküvői fotósok rugalmasak a helyszín szempontjából, alkalmazkodnak a párok igényeihez. „Mi kimentünk eddig is terepre, még Budapestre és Horvátországba is, mert mi vagyunk a párokért. A mi dolgunk az, hogy az ő esküvőjüket megkönnyítsük, de a korlátozások pont szembe mennek ezzel. A párok szemében nagyon jó pont lenne, ha a polgári vagy az egyházi szertartás megtartására külső helyszínen is lenne lehetőség

Visszafejlődés 

Ez utóbbi gondolatot hangsúlyozta Takó Tamás esküvői fotós is, aki számára a külföldi tapasztalatok az irányadók. „Külföldön az esküvők kilencven százaléka külső helyszínen zajlik, ahova kihívják a polgármestert vagy az anyakönyvvezetőt. Én abban reménykedtem, hogy Magyarországhoz hasonlóan mi is ebbe az irányba fogunk elindulni, de most ezzel a döntéssel Romániában limitáljuk, hogy hol lehet polgári esküvőt rendezni. Jó lenne, ha visszatérnének a szabadabb lehetőségek. Ez egy visszafejlődés, és remélem, hogy ideiglenes dolog” – fogalmazott az esküvői fotós. Elárulta, hogy az ő ügyfeleinek a 80 százaléka próbálkozik azzal, hogy ne egy polgármesteri hivatalban, hanem külső helyszínen mondják ki a boldogító igent. Ugyanakkor vannak párok, amelyek valamilyen tematikát akarnak adni a nagy napnak, de a helyszín meghatározása beszűkíti ezeket a lehetőségeket is. „Ismerek egy párt, amelyik azt szeretné, hogy legyen rockzene tematikájú házasságkötésük, és el sem tudom képzelni ezt a városházán vagy a várban” – fejtette ki. Ő is úgy véli, hogy az új szabályozás arra fogja sarkallni a párokat, hogy szűk családi körben tartsák meg a polgárit, a templomi esküvőt és a lagzit pedig más napon szervezzék meg. 

Az új szabályozás azokat a rendezvénytermeket érintheti negatívan, amelyeket kifejezetten úgy építettek meg, hogy ott esküvői szertartásokat lehessen végezni. Viszont, mivel ezek jobbára étteremként is működnek, ezért nem származik majd nagy hátrányuk az új szabályozás miatt. Ezt már Garnai Magdolna, egy Nagyvárad környéki étterem adminisztrátora mondta, aki szerint őket sem fogja negatívan érinteni az, hogy immár nem lehet éttermekben, rendezvénytermekben esküvői szertartást tartani. „Az éttermeket ez nem érinti negatívan, sőt, lehet, hogy még előnyös is lesz, mert nem kell annyival előbb kezdjék az előkészületeket, és a személyzetet sem kell korábban hívni. Nekünk nem hátrány, ha nem az étteremnél lesz a polgári esküvő” – fogalmazott. 

Véleménye szerint ez az intézkedés csak a dekorációval foglalkozó cégeket érinti hátrányosan, hiszen az ő lehetőségeik erősen beszűkülnek, és persze azoknak a pároknak sem kedvező, amelyek már eltervezték azt, hogy külső helyszínen akarnak esküdni. De, mint mondta, a párok alkalmazkodni fognak az új helyzethez.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában