Egészség

2025.04.08. 08:53

Ételek is segíthetnek a csontritkulás megelőzésében

Sokakat érint, mégis mintha nem kapna kellő figyelmet a csontok tömegének és sűrűségének csökkenésével járó betegség, az oszteoporózis. A csontritkulás a csontok szilárdságának és minőségének romlásához vezet, aminek következményeképpen törékenyebbé válnak.

Ételek is segíthetnek a csontritkulás megelőzésében

Forrás: Shutterstock

BN-összeállítás

A „néma kórként” is emlegetett betegség azért rendkívül veszélyes, mert sokan csak a fájdalom megjelenésekor fordulnak orvoshoz. A betegség főként az idősebb korosztályt érinti, különösen az 50 év feletti nők veszélyeztettek. A menopauza után ugyanis az ösztrogén szintje csökken, ami hozzájárul a csonttömeg gyorsabb elvesztéséhez. Bár a férfiaknál ugyanúgy előfordulhat csontritkulás, náluk általában későbbi életkorban és lassabban alakul ki. Az életkor mellett az alacsony testsúly és BMI, a mozgásszegény életmód, a dohányzás és alkoholfogyasztás, illetve a vitaminhiányos étrend lehetnek hajlamosító tényezők. Ezenkívül a genetikai hajlam növelheti a kialakulás kockázatát. 

A már kialakult csontritkulás jellemző tünete a törés, de emellett számos más panasz is jelentkezhet figyelmeztetésképpen. Ezek közé tartozik: a hát alsó részének fájdalma (a gerinccsigolyák fokozatos összeroppanása miatt), a testmagasság csökkenése, illetve a púposság, a rossz testtartás, előre domborodó has, a csökkent tüdőkapacitás, a vesekő kialakulása. A megelőzés egyik legfontosabb része a csontritkulás vizsgálata, a csontsűrűségmérés, amelyet egy speciális mérőeszközzel végeznek. Ezzel kimutatható az átlagoshoz viszonyított eltérés, ami alapján elkezdődhet a csontritkulás kezelése.

Egészséges étrenddel, életmóddal és rendszeres szűrővizsgálatokkal jó eséllyel a csontritkulás megelőzhető. Elengedhetetlen például a rendszeres testmozgás: a séta, a futás és a súlyzós gyakorlatok segítenek megőrizni a csontok erősségét és a sűrűségét. Emellett a vitaminban és ásványi anyagokban gazdag étrend, illetve az olyan káros szokások kerülése, mint a dohányzás és az alkoholfogyasztás szintén segíthetnek. A megfelelő kalciumbevitel és a D-vitamin a legfontosabbak a csontok egészségének megőrzésében. Kalciumban gazdag ételek: tej és tejtermékek (pl. túró, joghurt, sajt), zöld leveles zöldségek (pl. brokkoli, kelkáposzta), mandula és egyéb olajos magvak, szardínia és más apróhalak. D-vitaminban gazdag ételek: zsíros halak (pl. lazac), tojás (különösen a tojássárgája), máj, gomba, tejtermékek – írja a mindmegette.hu.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában