Tegnap, 14:07
Miniszteri látogatás a megújuló váradi városházán
Meglátogatta a felújítás alatt álló nagyváradi városházát Cseke Attila fejlesztési miniszter, aki a helyszínen elmondta: Nagyvárad és Bihar megye is jól áll a minisztérium által kezelt uniós pénzek lehívásában.

Fotó: Pap István
Pap István
A nagyváradi városháza második emeletén kezdődtek el a korszerűsítési munkálatok, a kivitelezés jelenlegi állását mutatta meg Florin Birta polgármester Cseke Attila fejlesztési miniszternek. A tárcavezető a hétfő reggeli terepszemlén a jelen levő újságíróknak elmondta, hogy lendületet vettek az általa vezetett minisztérium beruházásai, melyeket az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) finanszíroznak.
Decemberben 15 százalékos lehívási aránnyal vettük át a minisztériumot, de mára meghaladtuk a 30 százalékos lehívást. Ez azt jelenti, hogy folyamatosan fizetünk ki 3 milliárd lejt az elmúlt három hónapban. Ezt a ritmust tudjuk tartani, ha az Európai Bizottság jóváhagyja azt a kérésünket, hogy a most hitelként megítélt összegeket át tudjuk tenni vissza nem térítendő támogatásra
– fogalmazott. Elmagyarázta, hogy mindaz, ami kölcsönként érkezik a beruházásokra, az költségvetési hiányt generál, ezért lenne nagyon hasznos ezeket az összegeket vissza nem térítendő támogatásokra átváltani, mert akkor biztosítani lehetne a beruházások folyamatos finanszírozását 2026 augusztusáig. Ez ugyanis az a határidő, ameddig a PNRR-ből finanszírozott projekteket be kell fejezni.
Jól állunk
A miniszter kifejtette, hogy a PNRR programban Romániában a finanszírozási szerződéseknek több mint 70 százalékát a fejlesztési minisztériummal kötötték meg. Bihar megye az országban Temes megye után a második helyen áll a PNRR keretében megkötött és a Fejlesztési Minisztérium által kezelt beruházási szerződések értékét tekintve. Ez közel 370 szerződést jelent 1,45 milliárd lej értékben.
Nagyvárad az 5. helyen áll a megyeszékhelyek között 37 szerződéssel, melyek összértéke mintegy 400 millió lej. Az említett 37 szerződés magában foglalja számos oktatási intézmény korszerűsítését, köztük 11 főgimnáziumét és középiskoláét, kilenc általános iskoláét és hat óvodáét. De ugyanebbe a körbe tartozik a tömbházak felújítása és a kilenc új villamos megvásárlásának a projektje is.
A miniszter kiemelte, hogy a PNRR nagyon jelentős finanszírozási lehetőség Románia számára, ezért „minden önkormányzatot arra bíztatok, hogy ezeket a pályázatokat vegyék komolyan, hogy az uniós pénzeket sikerüljön jövő év nyaráig lehívni” – fogalmazott.
Ami a Nagyváradon már megvalósult vagy folyamatban lévő projekteket illeti, Cseke Attila kiemelte, hogy zajlik a 2. számú nagyváradi tűzoltóállomás korszerűsítése, az Aradi úton befejeződött a nagyváradi rendőrség székházának a felújítása, és még tart az új váradi közigazgatási palota modernizálása, ez utóbbi a Bihar Megyei Prefektúra által bonyolított projekt, melyet a Belügyminisztériummal közösen valósít meg.
Összesen eddig Bihar megyében 223 millió lejt számoltunk el a PNRR keretében. És itt van egy 30 milliós lejes beruházás, amelyből a városháza épületét rehabilitáljuk
– húzta alá a miniszter.
Városháza-felújítás
Florin Birta, Nagyvárad polgármestere a sajtótájékoztatón kifejtette, hogy a városháza modernizálása 5 millió euróba kerül, amihez hozzáadódik az áfa. A több mint százéves épület teljes rehabilitáción esik át a vízszigeteléstől és hőszigeteléstől kezdve a tetőfelújításon át a belső terek és a padlóburkolat korszerűsítéséig, „hogy a munkálatok végén az épület energiahatékonyabb legyen, kevesebb legyen az energiaveszteség és a szén-dioxid-kibocsátás” – mondta Birta. Majd hangsúlyozta, hogy a városháza épülete a megépítése óta nem esett át ilyen nagyszabású felújítási munkálaton.

A polgármester dicsérte a kivitelező Construcții Bihor céget, „amely példásan mozgósított, hogy dolgozni tudjon. Ez egy sikeres projekt lesz, tartani fogjuk a határidőt, és ugyanígy lesz a jövőben a többi projektünkkel is” – fogadkozott Birta. Nagyváradon számos projekt valósul meg a minisztérium által kezelt uniós pályázati forrásokból, ezek között említette a polgármester 26 váradi tanintézmény, a szülészet-nőgyógyászat, a régi olimpiai uszoda, valamint 23 tömbház korszerűsítési munkálatait. A felsoroltak mindegyike esetében már beindult a közbeszerzési eljárás, és a cél a lehető leghamarabb véglegesíteni a pályázatokat, hogy megkezdődjenek a munkálatok – tette hozzá.

Ehhez kapcsolódva Cseke Attila hozzátette, hogy a minisztériumban elbírálták az összes benyújtott pályázatot és azt a döntést hozták, hogy azokat a pályázatokat, amelyek ugyan már elnyertek finanszírozást az Európai Uniótól, de még a közbeszerzés sem zajlott le, illetve azokat a projekteket, amelyek olyan komplexek, hogy nyilvánvalóan nem fejezhetők be 2026 nyaráig, azokat már el sem kezdik. A miniszter elmondta, hogy országszerte a projekteknek mintegy 3,5 százaléka juthat arra a sorsra, hogy a már megítélt finanszírozás ellenére el sem kezdik azok megvalósítását.
Kérdések
Cseke Attila a nap folyamán látogatást tett Vaskohszikláson, ahol átadtak egy orvosi rehabilitációs balneológiai központot.
A mai naptól kezdve a Félixfürdőn lévő rehabilitációs központon és a margittai kórházban működő balneológiai központon kívül a megye déli részén is lesz egy jó infrastrukturális beruházásunk, ahol 2-3 ágyas szobákban összesen 70 ágyat biztosítanak
– mondta Cseke Attila. Hozzátette, hogy ugyanitt újjáépítettek egy bentlakást, és emeltek egy másik épületet is, amelyben helyet kap az összes szükséges orvosi rendelő. Belényesben átadnak egy 2. típusú sportközpontot egy multifunkcionális kosárlabda-, kézilabda-, röplabda- és teniszpályával. Ugyancsak Belényesben épül egy 1. típusú bölcsőde is, amelyet az idén kell befejezni.
A bölcsődeépítések kapcsán Cseke Attila megjegyezte, hogy Románia vállalta azt, hogy jövő év augusztusáig 110 bölcsődét épít országszerte a PNRR-pénzalapból és az állami költségvetésből. „Jó esélyünk van arra, hogy mindet meg is valósítsuk. Nagyváradon két bölcsődénk van: az egyik elkészült, a másik most épül az Aluminei utcában. A megyében a következő bölcsődét két-három hét múlva adjuk át Margittán, de Belényesben és Nagyszalontán is haladnak a munkálatok. A nagyváradi metropolisz-övezetben is elkezdjük a beruházásokat az állami költségvetésből. Fugyivásárhelyen, Hegyközpályiban, Nagyürögdön és Szentandráson lesz egy-egy bölcsőde” – fejtette ki a tárcavezető. Újságírói kérdésre válaszolva Cseke Attila elmondta, hogy az Országos Lakásügynökség (ANL) megszüntetése után nem állnak le a lakásépítési projektek, hanem minden ilyen beruházást, amelyet eddig az ANL kezelt, átadnak a helyi önkormányzatoknak a megvalósításnak abban a stádiumában, amelyben éppen vannak. Nagyváradon is van egy ilyen projekt, de még nincs kivitelezési szerződés. Ezért a helyi önkormányzat kell majd lebonyolítsa a közbeszerzési eljárást, a minisztérium a továbbiakban csak finanszírozója lesz ezeknek a beruházásoknak. Cseke Attila elmondta, hogy ugyanígy fognak eljárni ott is, ahol már megkezdődtek a munkálatok, ezeket a helyi önkormányzatok kell majd folytassák.
