Költészet napja

Tegnap, 12:28

Staféta: Zenés diákirodalmi esttel ünnepelték a költészetet

A tehetséggondozás jegyében telt az a diákirodalmi est, amelyet az Újvárad, a Holnap és a Majomsziget közösen szervezett múlt csütörtökön a Fix Makerspace rendezvénytermében.

Staféta: Zenés diákirodalmi esttel ünnepelték a költészetet

Fotó: Pikó Stefánia

Pikó Stefánia

A FIX rendezvényteremben tartották meg április 10-én, csütörtök este a Staféta című zenés diákirodalmi estet, amelyet az Újvárad folyóirat kiadója, a Holnap Kulturális Egyesület és a Majomsziget portál szervezett. Az esemény a magyar költészet napjához kapcsolódva adott teret fiatal, pályakezdő alkotóknak. A rendezvényen több mint tíz fiatal költő mutatkozott be – köztük Márkus Zoltán, Bruncsák Mátyás, Szallós Kinga Fruzsina, Wagner Lilla Katalin, Göcz Nikolett, Beke Imre Dávid és Tóth Kinga, akik felolvastak egyet vagy kettőt eddigi szerzeményeikből. A költemények között akadtak különösen ígéretes próbálkozások, de olyan szövegek is elhangzottak, amelyek inkább egy még alakulóban lévő hang kereséséről tanúskodtak.
A házigazdai szerepet a FIX képviseletében Székely Natália, az Újvárad és a Holnap részéről Kemenes Henriette és Szűcs László töltötte be, ugyanakkor mellettük foglalt helyet Andó Réka, a Majomsziget felelős szerkesztője.
A felolvasások mellett zenei produkciók és a háttérben levetített képzőművészeti bemutatók is színesítették az estet, amelynek célja az volt, hogy lendületet adjon egy új alkotói nemzedék bemutatkozásához az Élő Várad Mozgalom keretében, illetve előkészítse egy Bihar megyei irodalmi diákantológia megjelenését. A szervezők elmondták, a jövőben hasonló irodalmi esteknek adna otthont a megújuló Léda-ház is májustól.
Székely Natália arról a nemzetközi programról ejtett néhány szót, amelynek keretében a diákirodalmi est is megvalósult. A ROHU-420 „Create to Gather” egy Interreg Románia–Magyarország határon átnyúló együttműködési projekt, amelynek célja a kreatív iparágak fejlesztése a Bihar–Hajdú-Bihar régióban. A program támogatja a fiatal alkotókat és vállalkozókat, közösségi terek – például a nagyváradi FIX Makerspace – létrehozásával, képzésekkel, kulturális rendezvényekkel és a kreatív szféra hálózatba szervezésével.

Rendszeresítenék a műhely-esteket

Az Újvárad főszerkesztője, Szűcs László kiemelte, hogy a tehetséggondozásnak sok évtizedes múltja van Nagyváradon, ezzel kapcsolatban hozta fel példaként, hogy 1980-ban az Ady-kör hirdetett egy irodalmi pályázatot, amire ő maga is jelentkezett, akkor még iskolásként.

Érdemes lenne meghonosítani a Léda-házban ezeket a műhely-esteket, amelyek az Ady-körben is rendszeresek voltak, vagy azokat a performanszokat, amelyeket az Élő Várad Mozgalom szervezett meg (...). A közlésekben elsősorban ma is az online felületeke jelentenek lehetőségeket, de úgy érzem, hogy a nyomtatott sajtónak és a könyveknek is megvan a varázsa

 – utalt a főszerkesztő a tervben lévő antológiára. Említést tett a Tabéry Géza novellapályázatról is, amelyet a PKE-n hirdettek meg évekkel ezelőtt, és amelynek egyik nyertese, Tankó Andrea azóta már saját kötettel rendelkező, díjazott szerző. Az ő története is jól mutatja, hogy miért érdemes részt venni az ilyen tehetséggondozó programokban, lehetőségekben. Szűcs László köszöntötte a vendégek között Ecsedi Borbálát is, aki a debreceni Partium ház képviseletében volt jelen. Ecsedi Borbála, aki maga is költő és szerző, amiatt az együttműködés miatt érkezett Nagyváradra, amely keretében a debreceni és a nagyváradi fiatal tehetségek találkozói valósulhatnak meg Nagyváradon és Debrecenben egyaránt.
Kemenes Henriette az Élő Várad Mozgalom legemlékezetesebb pillanatait idézte fel, illetve örömét fejezte ki arra vonatkozóan, hogy milyen sok alkotó fiatal gyűlt össze. 

Talán a legérdekesebb performanszunk az az összművészeti performansz volt, amelyiket a Darvas–La Roche házban tartottunk, és amely a Szigligeti Színházzal közösen jött létre. Volt benne minden, irodalom, festészet, zene és tánc, mindezt Dimény Levente és Tasnádi-Sáhy Péter koordinálta. Szívesen emlékszem vissza arra a budapesti Ady-performanszra is, amely a PIM szervezésében valósult meg. Ebben az egyik kellék egy pohár vörösbor volt, amit ha nem is az első, de a második járókelő fel is borított és össze is tört, de hamar hoztak másikat. (...) Nem lettünk volna sehol, ha nem lett volna a régi Várad folyóirat, ahogy talán most ez az est sem lenne, ha nem lenne az Újvárad folyóirat

 – emlékezett vissza az Újvárad munkatársa. Hozzátette, a Léda-ház elkészültével nemcsak irodalmi műhelyeket tudnak majd szervezni, hanem akár fordító-műhelyeket is. A diákokhoz fordulva megjegyezte: „Hogyha szeretitek, amit csináltok, és hisztek benne, akkor törekedjetek arra, hogy ne hagyjátok abba. Nem lesz könnyű, de mindenképpen megéri.”

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában