2020.04.25. 09:15
Zatykó Gyula: Május elseje után fokozatosan vissza lehetne állítani a normális állapotokat
Nagyváradon is csökken a fertőzések száma, az elmúlt napokban új beteget már csak a karanténban lévők között regisztráltak. Zatykó Gyula szerint, ha ez a tendencia tartja magát vagy javul, május elseje után fokozatosan visszatérhet az élet a normális kerékvágásba. A polgármesteri tanácsadó szerint a nagyváradiak fegyelmezettsége nagyban hozzájárul ahhoz, hogy hamarabb kilábaljunk a járványból.

Tóth Ádám
– A múlt héten arról számolt be, hogy Nagyváradon a koronavírus-járvány megfékezése érdekében, távhőmérő alkalmazásával bevezetik a potenciális fertőzöttek szűrését azokon a helyeken, ahol sok ember fordul meg. Elkezdődött az akció?
– Valóban, a polgármesteri hivatal kiosztott kétezer darab távhőmérőt. Ezek a több mint ötven fős létszámmal működő munkahelyekre, a piacfelügyelőségre és a rendőrséghez kerültek. Hétfőtől munkakezdés előtt kötelező módon megmérik minden alkalmazott testhőmérsékletét, de az élelmiszerpiacokra is csak lázmérés után lehet belépni. Az is megtörténhet, hogy a rendőrök járókelőket állítanak meg az utcán, vagy a tömegközlekedési járműveken. A 38 foknál magasabb testhőmérséklet esetén kötelező a laboratóriumi tesztvizsgálat. Ezzel a módszerrel eddig három vírusfertőzést sikerült azonosítani. Úgy tűnik, bevált az eljárás, és ennek köszönhetően kockázatmentesen nyitva tarthatnak az élelmiszerpiacok és az üzemekben is folytatható a munka. Így nemcsak a vírus terjedése lassítható, hanem a gazdaság is újraindítható. Ezt segíti, hogy a városháza hazai piacról vásárolt még százezer darab arcvédőmaszkot, ezeket önköltségi áron a legalább huszonöt főt foglalkoztató termelőüzemek dolgozóinak a rendelkezésére bocsátja, hogy ezzel is segítse a gazdaság működését.
– Hamarosan üzembe helyezik a második PCR Real Time gyorstesztelő műszert is. Mit várnak, milyen hatással lesz majd ez a Bihar megyei koronavírus-statisztikára?
– A második valós idejű laboratóriumi tesztvizsgálatot végző PCR berendezés is munkába áll, így naponta mintegy ötszáz tesztet lehet elvégezni Nagyváradon. Elsősorban a városkörnyéki szállodákban berendezett karanténok lakóit tesztelik. Ők azok, akik külföldről érkeztek, Bihar megyei lakcímük van és a határátlépés után karanténba kellett vonulniuk. A gyanú beigazolódott, sok közöttük a fertőzött, például egy 190 fős csoportból 13 esetben volt kimutatható a koronavírus. Valószínűleg a sok mérés több beteget fog kimutatni, de ezek kiszűrésével csökken a lehetséges fertőzések száma. Ezáltal óvjuk az egészséges embereket.
– Arról is érkeznek hírek, hogy ezekben a kényszerkaranténokban gyakori a botrányos viselkedés, a rongálás. Hogyan tudják ellenőrzés alatt tartani a helyzetet?
– A kényszerkaranténban lévők külföldről hazatért szezonmunkások, sok közöttük a roma származású. Azt hiszik, hogy ha külföldről jöttek, előjogokkal rendelkeznek, botrányokat rendeznek, panaszkodnak a szállásra és étkezésre, holott szállodai körülmények között vannak ellátva, egy személy szállása és étkezése napi 300 lejbe kerül. Álhírekkel borzolják a kedélyeket, miszerint jogtalanul tartják fogva őket, de olyan is történt, hogy elterjesztették, hogy a hatóságok meg akarják mérgezni őket. Általában alacsonyan képzett emberekről van szó, akik nem értik, mi történik velük, akik nem tudják elviselni a korlátozásokat. Hasonlókból több mint százezren özönlöttek be a borsi határátkelőn, ha a határrendészet és a csendőrség nem kezelte volna szakszerűen és határozottan a jelenséget, most lehet, hogy második Olaszország lenne nálunk. Mindenkinek jobb tehát, ha mielőbb túlesnek a vírusteszten, akiknek az eredménye negatív, azok elhagyhatják a karantént, a fertőzöttek pedig orvosi ellátást kapnak. A tesztelések felgyorsításával eddig mintegy kétszáz fővel csökkenteni lehetett a karanténban lévő személyek számát, amely szerdai adatok szerint 1207 volt.
– Múlt heti beszélgetésünkben említette, hogy mintegy hetven tonna védőfelszerelést vásároltak Kínából. Megérkezett minden?
– Igen, a múlt hét végén megérkezett az utolsó tíz tonna is, ez körülbelül két és fél hónapra lesz elegendő a koronavírus-járvány első vonalában küzdő egészségügyi személyzetnek és a rendfenntartóknak. Reméljük, a készlet kitart a járvány végéig. Minden számítás szerint elegendő gyógyszer áll rendelkezésre a fertőzött betegek kezelésére, mintegy kilencszáz eset gyógyítására elegendő tartalékkal rendelkezünk. Ha összeszámolom, a Kínából hozott védőfelszerelések, a laboratóriumi tesztberendezések beszerzése már közel ötmillió euróba került. Nem olcsó mulatság a járvány kezelése, hiszen egyetlen teszt elvégzése negyven-ötven euró és egy átlagos lefolyású fertőzés kórházi kezelésének költsége eléri az ezer eurót.
– Többen azt a hírt terjesztik, hogy az egyéb megbetegedéseket nem látják el a kórházak, csak a sürgősségi esteket fogadják. Igaz ez?
– Tudomásom szerint a megyei kórház ugyanúgy működik, mint eddig, de bizonyára csökkent a kapacitása, mivel a városi kórházból átcsoportosított részlegek betegei többletfeladatot jelentenek, a járványkórházba átirányított orvosok, nővérek pedig hiányoznak a rendszerből. Az onkológiai kórház normális körülmények között működik, a krónikus betegek is megkapják az ellátást, a kevésbé súlyos eseteket bizonyára halasztani kell. Szerencsére, az egészségügyi személyzet közül továbbra sem fertőződött meg senki, köszönhetően a Carp doktor által bevezetett munkarendnek. Jelenleg több mint háromszáz fertőzést regisztráltak Bihar megyében, ezeknek a nyolcvan százaléka nem igényel kórházi ellátást, a könnyű lefolyású eseteket orvosi felügyelet mellett karanténban kezelik. Az orvosok készülnek a járvány tetőzésére, 450 súlyos beteg számára biztosított a kórházi ellátás. Az egészségügyiek a feltételek megteremtése mellett a szakismereteiket is bővítik, a napokban videokonferencián sanghaji orvosoktól vették át a koronavírus megbetegedések hatékony gyógyításának tapasztalatait.
– Országos szinten május 15-e után várható a kijárási korlátozások lazítása, de Nagyvárad polgármestere már május elseje után szeretné újraindítani a gazdasági egységek működését. Ön, hogy látja, mikor lesz vége a járványnak?
– Hogy mikor lesz vége, azt ma senki sem tudja megjósolni. Én abból indulok ki, hogy a külföldi tapasztalatok szerint a járvány tetőzése után jelentősen csökken az új fertőzések száma, két-három hétre rá pedig már a halálesetek száma is visszaesik. Előrejelzések szerint Romániában a járvány terjedése május 15-e előtt eléri a csúcsot, ezért a kormány május 15-re tervezi a szigorú megelőzési intézkedések fokozatos visszavonását. A járvány viszont nem ugyanolyan intenzitással van jelen minden régióban. Nem lehet ugyanúgy kezelni a helyzetet Suceavában, mint Hargita megyében, ahol alig van fertőzött beteg. Úgy tűnik, hogy Nagyváradon is csökken a fertőzések száma, az elmúlt napokban új beteget már csak a karanténban lévők között regisztráltak. Ha ez a tendencia tartja magát vagy javul, május elseje után fokozatosan vissza lehet állítani a normális állapotokat, hiszen minden nap késés tovább terheli a város költségvetését, megnehezíti a vállalkozások fenntarthatóságának és újraindításának a lehetőségét. A nagyváradiak fegyelmezettsége nagyban hozzájárult ahhoz, hogy hamarabb kilábaljunk a járványból. De amíg nem lesz teljesen vége, továbbra is a legjobb ellenszer, ha minél kevesebbet tartózkodunk zsúfolt helyeken, ha betartjuk az emberek közötti távolságot és gyakran és alaposan kezet mosunk. Így vigyázzunk magunkra és egymásra!