Békemisszió

Tegnap, 12:21

Orbán Viktor telefonon tárgyalt Putyinnal

A két vezető több fontos témát megvitatott, így az ukrajnai helyzetet is. „Minden rendelkezésünkre álló diplomáciai eszközt bevetünk a tűzszünet és a béke előmozdítása érdekében” – írta Orbán Viktor a közösségi oldalán.

Orbán Viktor miniszterelnök (b) és Vlagyimir Putyin orosz elnök kezet fog a tárgyalásuk előtt Moszkvában 2024. július 5-én

Forrás: MTI

Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Orbán Viktor miniszterelnök telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyinnal szerdán. A Kreml sajtószolgálata által kiadott közlemény szerint a felek megvitatták az ukrajnai helyzetet – írja a Magyar Nemzet a RIA Novosztyi orosz hírügynökség cikkére hivatkozva.

ORBÁN Viktor; PUTYIN, Vlagyimir
Orbán Viktor miniszterelnök (b) és Vlagyimir Putyin orosz elnök a tárgyalásuk után tartott moszkvai sajtótájékoztatón 2024. július 5-én
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher / Forrás: MTI

A sajtóközlemény szerint a magyar kormányfő kifejezte érdeklődését a válság politikai és diplomáciai megoldásának közös keresésének előmozdítása iránt, figyelembe véve többek között a számos nyugati vezetővel való kapcsolattartását.

Putyin felvázolta a helyzet alakulásáról és a kijevi rezsim pusztító irányvonaláról alkotott értékelését, amely továbbra is kizárja a békés rendezés lehetőségét.

A két vezető a beszélgetés során érintette a kétoldalú együttműködést, valamint a közel-keleti feszült helyzetet is, különös figyelmet fordítva Szíriára.

Orbán Viktor: a háború legveszélyesebb heteit éljük

Szerda reggel egyórás telefonbeszélgetést folytatott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Orbán Viktor. Erről írt a Facebook-oldalán a magyar kormányfő.

A miniszterelnök bejegyzésében úgy fogalmazott:

A háború legveszélyesebb heteit éljük. Minden rendelkezésünkre álló diplomáciai eszközt bevetünk a tűzszünet és a béke előmozdítása érdekében.


Magyar és orosz oldalról is egyértelmű az elkötelezettség az energetikai együttműködés fenntartása mellett

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán arról számolt be, hogy Orbán Viktor miniszterelnök több mint egy órán keresztül tárgyalt telefonon az orosz elnökkel, Vlagyimir Putyinnal, amelynek során többek között szó volt Magyarország energiabiztonságáról, az ukrajnai háborúról és a szíriai fejleményekről is.

Aláhúzta, hogy az orosz Gazprombank szankciós listára helyezésével a jelenlegi amerikai adminisztráció komoly nehézségek elé állított néhány közép- és délkelet-európai országot, köztük hazánkat is, ugyanis ezen a pénzintézeten keresztül zajlik a fizetés a földgázért, a nukleáris fűtőelemekért és a paksi bővítés munkálataiért is.

Szavai szerint emellett Szlovákia, Szerbia és Törökország is kihívásokkal néz szembe e döntés miatt, így velük is folyamatos az egyeztetés.

„A miniszterelnök úr és Oroszország elnöke között egyetértés volt abban, hogy mindent meg kell tenni, és mindent meg is teszünk annak érdekében, hogy ezt a problémát kiiktassuk” – szögezte le. Majd arra is kitért, hogy Vlagyimir Putyin világossá tette, hogy országa elkötelezett az energetikai együttműködés fenntartása, Magyarország energiaellátásának biztosítása mellett.

„Elkötelezettek tehát, s közös szándék van arra, hogy az energetikai együttműködést folytassuk. Semmi olyan tényező nincs egyik oldalon sem, sem a magyar, sem az orosz oldalon, amely akadályát jelentené annak, hogy megoldást találjunk erre a helyzetre” – fűzte hozzá.

Üdvözölte, hogy a paksi atomerőmű működtetéséhez szükséges fűtőelemek ügyében már megtalálták a megoldást. „Jelenleg a Paks II. munkálataiért és a földgázért való fizetési módszerek összehasonlítása és kidolgozása zajlik” – tudatta.

Ezzel kapcsolatban pedig azt közölte, hogy ő maga Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával egyeztetett a paksi beruházás felgyorsításáról, s délután az energiaügyért felelős orosz miniszterelnök-helyettessel, Alekszandr Novakkal is megbeszélést fog folytatni.

Szijjártó Péter ezt követően érintette az ukrajnai háború kérdését is, és kiemelten fontosnak nevezte a diplomáciai és kommunikációs csatornák folyamatos nyitva tartását, különösen a jelenlegi helyzetben, amely szerinte talán a fegyveres konfliktus eddigi legveszélyesebb időszaka.

„Jól látszik, hogy az amerikai elnökválasztás óta számos elkeseredett, kétségbeesett kísérlet történt és történik arra vonatkozólag, akár Amerikából, akár Nyugat-Európából, hogy a háború elmérgesedjen, a háború eszkalálódjon” – figyelmeztetett.

Rámutatott, hogy Magyarország ezer napja ugyanazt az elkötelezett békepárti álláspontot képviseli, és ezért Orbán Viktor hosszasan beszélt ma Vlagyimir Putyinnal egy fenntartható béke megteremtésének lehetőségeiről.

„Putyin elnök elmondta azt is, hogy ő hogyan látja ezt a kérdést, és azt is elmondta, hogy bizony vannak akadályok, amelyek a béke útjában állnak. Ilyen például az a törvény is Ukrajnában, amely gyakorlatilag megtiltja a jelenlegi elnöki adminisztrációnak, hogy Oroszország elnökével a békéről tárgyaljon” – húzta alá.

Mindent összevetve tehát a magyar békemisszió folytatódik.

– sorolta a miniszter.

A legfontosabb tehát: most a diplomáciai csatornákat, kommunikációs csatornákat nyitva kell tartani. Ez jelenti a béke megteremtésének reményét, és ezért a magyar békemissziót tovább fogjuk folytatni, keresve a békéhez vezető leggyorsabb utat, amelyekkel emberéleteket lehet menteni

– hangsúlyozta.

Végül kifejtette, hogy az orosz elnök tájékoztatást adott a szíriai fejleményekről, a Kreml álláspontjáról is. „Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy a Közel-Keleten stabilitás, nyugalom legyen (...) Hogy az extrém, szélsőséges ideológiák, politikai mozgalmak ne rombolhassák tovább a biztonságot” – mondta.

„Emellett pedig mi, magyarok különösen odafigyelünk a keresztény közösségek helyzetére, és továbbra is megadjuk számukra a szükséges humanitárius támogatást” – tette hozzá.

A béketeremtés kulcsfontosságú szereplője a magyar kormányfő

– Történelmi helyzetben vagyunk, az amerikai elnöki átmenet idejében – mondta el a Magyar Nemzetnek Kiszelly Zoltán.

A Századvég politikai elemzési igazgatója hangsúlyozta:

„Miközben Brüsszelben mindent elkövetnek azért, hogy a háborút meghosszabbítsák és visszafordíthatatlanná tegyék, Orbán Viktor miniszterelnök és Donald Trump megválasztott amerikai elnök azért dolgozik, hogy a béke legyen a nyugati szövetségi rendszerek fő feladata.”

Az Egyesült Államok, az Európai Unió és a nyugati szövetségesek anyagi támogatása, a németek által megígért Taurus rakéták, a katonák küldése mind abba az irányba mutat, hogy a háború mindenáron folytatódjon, tette hozzá a szakértő.

A magyar miniszterelnök viszont a béke barátjaként azon dolgozik, hogy a háború vége és a tűzszünet elérhető közelségbe kerüljön – összegezte Kiszelly Zoltán.

További részletekért kattintson.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában