Mentőakció

3 órája

A gázai övezetből menekített Budapestre egy családot a Magyar Máltai Szeretetszolgálat

A gázai fegyverszünet életbe lépése előtt a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kormányzati szervekkel együttműködve egy magyarországi orvos hozzátartozóit menekítette ki az övezetből. A heteken át zajló mentőakció a budapesti Liszt Ferenc repülőtéren ért véget. A két felnőtt lányával menekülő édesanya élete Magyarországon folytatódik – adta hírül a Máltai Szeretetszolgálat.

A heteken át zajló mentőakció a budapesti Liszt Ferenc repülőtéren ért véget

Forrás: Máltai Szeretetszolgálat

Fotó: Kovács Bence

Az akció előkészítése heteken át zajlott, budapesti, ramallahi, izraeli, kairói hivatalos szervek és a Máltai Szeretetszoglálat együttműködésére volt szükség, hogy a három menekülő elhagyhassa a gázai övezetet.

Gázai övezetből menekített család
A heteken át zajló mentőakció a budapesti Liszt Ferenc repülőtéren ért véget
Fotó: Kovács Bence / Forrás: Máltai Szeretetszolgálat

Tavaly januárban a Magyar Máltai Szeretetszolgálat nemzetközi segélyezés munkacsoportját azzal kereste meg a Szent Sír Lovagrend, hogy egy magyar állampolgár kér segítséget három hozzátartozójának a gázai övezetből való kijuttatásához – közölte a Máltai Szeretetszolgálat.

Először a megélhetésükhöz szükséges forrást juttattak nekik közvetítők útján, majd a Deir-al-Balahból a rafahi határátkelőhöz történő fuvart szervezték meg. Ez idő alatt a konzulátus megadta a vízumot és tartózkodási engedélyt, hogy Budapestre jöhessenek, és a családegyesítés megtörténhessen.

Becslések szerint 2023 októbere és 2024 februárja között európai országok különböző szervezetei 3000 embert tudtak kihozni az övezetből.

Gázából akkor egyetlen határátkelő, Rafah vezetett ki, palesztin útlevéllel pedig csupán néhány távol-keleti országba lehet utazni. 

Csaknem egy hónapnyi megfeszített munkára, a budapesti, ramallahi, izraeli, kairói hivatalos szervek és a Máltai Szeretetszoglálat összehangolt, fegyelmezett együttműködésére volt szükség, hogy a három menekülő nő Rafahnál átléphesse a határt.

A háború kitörését követően hosszú időn át egyetlen átkelőn, Rafah településnél lehetett csupán kijutni. A határon, az észak-sínai műveleti területen a Máltai Szeretetszolgálat nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetője, Solymári Dániel izraeli katonák gyűrűjében személyesen vette át a három érkező kísérését. Az asszonyok nem mozoghattak egyedül, minden hivatali eljáráshoz kísérő kellett melléjük, és hetvenkét órán belül el kellett hagyniuk Egyiptomot.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában