Új európai gázellátás

2025.01.06. 17:41

Előnyös lehet Magyarország számára, hogy az ukránok elzárták a gázcsapot

Hazánk szerepe várhatóan erősödik az új európai gázellátásban, és Magyarország akár végleg átveheti Ausztria korábbi kulcsszerepét. Hortay Olivér energiapiaci szakértő segítségével tekintette át a Magyar Nemzet a tranzit leállásának hatásait.

Hazánk a regionális gázelosztó szerepébe emelkedhet fel

Forrás: Világgazdaság

Fotó: Kallus György

Továbbra is témául szolgál az Európai Unió energiapolitikai vitáiban az ukrajnai gáztranzit ez év első napjától hatályos, teljes leállítása. Az egyik oldalon a szankciópárti tagállamok és az Európai Bizottság, a másikon a szankciókkal kritikusabb országok állnak.

HORTAY Olivér
Hortay Olivér, a Századvég üzletágvezetője, kutatóintézeti igazgatója
Fotó: Soós Lajos / Forrás: MTI

Az előbbiek azzal érvelnek, hogy a tranzit leállása kedvező fejlemény, mert így az EU nem vásárol többé orosz gázt ezen az útvonalon, emellett rendre felhozzák, hogy az EU felkészült a tranzit megszűnésére. Ezzel szemben, a mérsékeltebb álláspont képviselői azt hangsúlyozzák, hogy az ukrajnai tranzit leállásának a teljes európai közösséget érintő káros következményei lesznek

 – kezdte a helyzet elemzését a Magyar Nemzet érdeklődésére Hortay Olivér. A Századvég Gazdasági Folyamatok Kutatóintézetének igazgatója hozzátette: az eltérő álláspontok magyarázata az, hogy képviselőik nem teljesen ugyanarról beszélnek.

Az előbbi csoport tipikusan a mennyiség oldaláról közelíti meg a kérdést, és ilyen értelemben igazuk van abban, hogy rövid távon, akut ellátási problémát a tranzit leállása nem okoz. Ugyanis valamennyi uniós tagállam tartalékai az alternatív beszerzési útvonalakkal együtt lehetővé teszik, hogy a kieső mennyiséget helyettesítsék az idei fűtési időszakban. Igaz, Szlovákia és Ausztria esetében vannak kihívások, de ott is megoldható a helyzet a viszonylag sok betárolt energiahordozó és az alternatív beszerzések segítségével

– fejtette ki az energiapiaci szakértő.

Hazánk a regionális gázelosztó szerepébe emelkedhet fel

„Az, hogy a tranzit leállása az európai közösség számára gazdasági nehézségekkel jár, azért lényeges, mert az EU legsúlyosabb versenyképességi problémája – ahogyan az a Draghi-jelentésben is szerepel – az energiahordozók magas ára. Ma az európai vállalatok négyszer-ötször annyit fizetnek a földgázért, mint az amerikaiak. Ez a hátrány csak úgy lenne ledolgozható, ha a jelenleginél jóval több gáz érkezne a térségbe, hogy a kínálat bővülése lenyomja az árakat” – mutatott rá a szakértő.

A távolabbi kilátásokról szólva – miként pótolják a kieső mennyiségeket az érintett országok – Hortay Olivér elmondta, hogy Ausztria vélhetően a nyugati irányból növeli majd a beszerzéseit, illetve gyorsabb ütemben merítheti le az eltárolt gázkészleteit, és ez utóbbi Szlovákiára is jellemző lehet. 

Magyarország szempontjából viszont lehetőséget jelenthet a kedvezőtlen helyzetben az, hogy az ukrán tranzit kiesése felgyorsíthatja azt a néhány éve már felfutó tendenciát, hogy a korábbi zsákfalu pozícióból – ahová csak megérkezik a gáz, de nem megy tovább – mindinkább a regionális gázelosztó szerepébe emelkedünk fel.

A szakértő az interjúban arra is kitért, hogy hazánk készen áll-e az új szerepre. Erről is olvashat a Magyar Nemzet cikkében. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában