2 órája
Szijjártó Péter: Magyarország erőn felül veszi ki a részét a terrorizmus elleni globális küzdelemből (videó)
Magyarország erején felül veszi ki a részét a terrorizmus elleni globális küzdelemből, amely kulcskérdés abból a szempontból is, hogy minél hatékonyabb a fellépés, annál sikeresebb lehet az illegális migráció visszaszorítása is – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán New Yorkban.
Szijjártó Péter
Forrás: Szijjártó Péter Facebook-oldala.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be az ENSZ terrorizmus elleni csoportjának ülését megelőzően, hogy végre felszámolták azt az egész méltatlan állapotot, hogy ez a részleg nem volt része a világszervezet reguláris költségvetésének, miközben a terrorizmus egyre súlyosabb veszélyt jelent a globális biztonságra.
Kifejtette, hogy többek között Magyarország is azért dolgozott az elmúlt években, hogy a terrorellenes tevékenység végre legyen része az ENSZ költségvetésének, ami mostanra teljesült is.
Illetve aláhúzta, hogy
a küzdelemből hazánk az erején felül veszi ki a részét, hiszen az ENSZ Terrorizmus Ellenes Hivatalának legnagyobb központja New York után Budapesten van, ahol immár huszonnyolcan dolgoznak a kormány támogatásával.
Rámutatott, hogy ezen regionális irodának kulcsszerepe van azon program végrehajtásában, amelynek célja a terroristák mozgásának erőteljes korlátozása világszerte, ugyanis minél szabadabban mozognak a szélsőségesek, annál gyorsabban tudják terjeszteni az ideológiájukat és annál könnyebben hajthatnak végre merényleteket is.
Az itt zajló munka hatékonyságát pedig szavai szerint az is alátámasztja, hogy Vlagyimir Voronkov ENSZ-főtitkárhelyettes további terrorellenes tevékenységek Budapestre áttelepítésére tett javaslatot tavaly, ahol globális központot terveznek nyitni a művetelek támogatására, így most erről is tárgyalni fognak.
Nyilvánvalóan hatalmas elismerés, hogy egy ilyen globális biztonsági kihívás kezelésében az ENSZ ilyen mértékben számít Magyarországra, s ilyen mértékben akarja koncentrálni az erőit Magyarországon. Ez világosan mutatja, hogy a globális diplomáciában Magyarországnak továbbra is kitüntetett helye van
– mondta.
Szijjártó Péter ezután jó hírnek nevezte a globális terrorellenes küzdelem szempontjából Donald Trump beiktatását, arra is emlékeztetve, hogy előző ciklusa alatt az amerikai elnök több fontos megállapodást tető alá hozott a fenyegetés visszaszorítása érdekében.
Én azt gondolom, hogy meg kell sokszorozni a nemzetközi törekvéseket, ugyanis jól látszik, hogy most elsősorban Afrikára koncentrálnak a terrorszervezetek. Az Iszlám Állam több mint 1200, az al-Kaida és különböző csatolmányai több mint 1700 terrortámadást követtek el pusztán a tavalyi évben Afrikában, alapvetően a szubszaharai térségben és a száheli övezetben
– figyelmeztetett.
Ennek kapcsán pedig hangsúlyozta, hogy a terrorizmus és az illegális migráció egyfajta ördögi kört alkot egymással, hiszen minél súlyosabb a terrorveszély, annál többen kényszerülnek otthonuk elhagyására, a bevándorlóáradat pedig megkönnyíti a merénylők eljutását a világ különböző pontjaira.
Magyarország számára így kulcskérdés a terrorizmussal szembeni nemzetközi erőfeszítések fokozása, mert minél sikeresebb a terrorizmussal szembeni globális fellépés, annál eredményesebben tudunk az illegális migrációval szemben is fellépni
– szögezte le.
Valamint megjegyezte, hogy Magyarország az utóbbi tíz évben elképesztő erőfeszítéseket tett a határai védelme érdekében, több mint félmillió illegális határátlépést akadályoztak meg a hatóságok.
Nem adjuk fel azt a jogunkat, hogy kizárólag mi dönthetjük el azt, hogy ki jön be Magyarországra, s mi dönthetjük el azt, hogy kivel akarunk együtt élni vagy éppen kivel nem. Ezt se Brüsszelben, se Párizsban, se Berlinben nem dönthetik el helyettünk
– mondta.
A miniszter végül az üzleti találkozójával kapcsolatban kiemelte, hogy az amerikai vállalatok igen fontos szerepet játszanak a magyar gazdaság növekedésében, s ezek a cégek jól érzik magukat hazánkban, az elmúlt négy év során is folyamatosan új beruházásokról döntöttek, az előző washingtoni adminisztráció ellenséges hozzáállása dacára is.
Ezzel összefüggésben pedig
lényegesnek nevezte az ezen idő alatt „kifejezetten bosszúból” meghozott amerikai gazdasági büntetőintézkedések visszavonását.
És üdvözölte, hogy az új amerikai kollégájával, Marco Rubióval folytatott telefonbeszélgetése alapján ebben mindkét fél egyetért.
Példaként hozta fel a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megegyezés újrakötését, amivel tovább nőne Magyarország vonzereje az amerikai beruházók szemében, s így még több modern technológiát és még több munkahelyet hoznának hazánkba.
Szijjártó Péter javaslatot tett az ENSZ terrorellenes műveleteinek egységesítésére
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető az ENSZ Globális Terrorizmus Ellenes Koordinációs Kompakt ülésén először is leszögezte, hogy az emberiség ma a veszélyek, az állandó válságok korában él, és aláhúzta, hogy a bizonytalanságok súlyos biztonsági kockázatokat jelentenek világszerte.
Felszólalásában kiemelte, hogy
a terrorfenyegetettség minden korábbinál erősebb, ráadásul a jelenség globális, így közös fellépésre van szükség, ezért az ENSZ-nek is az egyik legfontosabb feladata kell, hogy legyen a nemzetközi erőfeszítések összehangolása.
Üdvözölte ezért, hogy mára sikerült felszámolni azt az egészen méltatlan állapotot, hogy a terrorizmus elleni tevékenységek eddig nem képezték részét a világszervezet rendes költségvetésének.
Ezután rámutatott, hogy Magyarország nem tartozik a világ legnagyobb, leggazdagabb vagy legerősebb államai közé, mégis erején felül veszi ki a részét az ENSZ terrorellenes tevékenységéből.
Ennek alátámasztására kifejtette, hogy
az ENSZ Terrorizmus Ellenes Hivatalának legnagyobb központja New York után Budapesten van, ahol immár huszonnyolcan dolgoznak, és ez a regionális központ nagy szerepet játszik a fellépés koordinálásában és annak a programnak a végrehajtásában, amelynek célja a szélsőségesek mozgásának korlátozása világszerte.
Illetve tudatta, hogy emellett tárgyalások folynak további tevékenységek Magyarországra telepítéséről is.
Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy az ENSZ működésében bizonyos reformokra lenne szükség, például egy egységes, terrorizmus elleni osztályt kellene létrehozni megfelelő költségvetéssel, ugyanis jelenleg a területtel kapcsolatos tevékenységek szét vannak szórva a különböző részlegek között.
Ennek kapcsán pedig leszögezte, hogy a terrorizmus elleni harc azért is különösen fontos Magyarország számára, mert azáltal az illegális bevándorlás visszaszorítása is eredményesebb lehet, mivel a két dolog egyfajta „ördögi kört" alkot egymással.
Megjegyezte, hogy
hazánk a legforgalmasabb szárazföldi migrációs útvonalon fekszik Európában, ezért óriási erőfeszítéseket követel a hatóságok részéről a bevándorlóáradat megfékezése.
„Több mint félmillió illegális bevándorlót állítottunk meg eddig a határainkon, amiért szörnyű politikai támadásoknak vagyunk kitéve Európában" - fogalmazott.
„És ragaszkodunk ahhoz a jogunkhoz, hogy mi magunk dönthessük el, hogy kiket engedünk be az ország területére, és kikkel vagyunk hajlandóak együtt élni"
- tette hozzá.
A miniszter végül aggodalmát fejezte ki az afrikai terrorfenyegetettség erősödése miatt, s arra is kitért, hogy a kontinens népessége a következő évtizedek során 950 millióval fog nőni az előrejelzések szerint, ezért rendkívül fontos segítséget nyújtani a térség országainak abban, hogy az embereknek megfelelő munkahelyeket, egészségügyi ellátást és oktatást tudjanak nyújtani.
„És amennyiben ez nem sikerül, akkor két nagyon rossz forgatókönyv lehetséges. Az egyik a valaha volt legsúlyosabb humanitárius katasztrófa, a másik a valaha volt legnagyobb migrációs nyomás Európában. Márpedig mi szeretnénk elkerülni mindkét rossz forgatókönyvet, ha lehetséges" - mondta.
Ezzel kapcsolatban pedig közölte, hogy Magyarország évente 1845 ösztöndíjas helyet biztosít az afrikai hallgatók számára az egyetemeken, és a kormány számos fejlesztési programot hajt végre helyben.