2025.04.12. 10:05
Áremelések: túl a csúcson (videó)
Az Északi Áramlat 2 üzemeltetése is alku tárgyált képezheti.

Tejfölt vesz egy vásárló a fővárosi Corvin Plazában található Príma üzletben 2025. március 17-én. Ezen a napon életbe lépett az árrésstop, amely harminc alapvetőélelmiszer-kategóriánál 10 százalékban szabályozza a kiskereskedelmi árrés mértékét
Forrás: MTI
Fotó: Balogh Zoltán
Fontos megjegyezni, hogy az Európai Unióban februárról március hónapra Magyarországon csökkent a legnagyobb mértékben az áremelkedés üteme, illetve a 27 tagállamból körülbelül 10-ben csökkent az infláció üteme, a maradék 17-ben pedig növekedett – mondta el Az Igazság órájában, az Alapjogokért Központ és a Hír FM közös műsorában Horváth Sebestyén, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője. Úgy, hogy a kormány árréscsökkentése az igazi hatását majd az áprilisi inflációs adatban fogja megmutatni – tette hozzá.

Fotó: Kent Nishimura / Forrás: MTI/EPA
A távközlési szolgáltatók és a bankok a kormánnyal illetve a Magyar Nemzeti Bankkal történő egyeztetés után visszavonták az erre az évre bejelentett díjemeléseiket – hangsúlyozta Cseh Tamás Zoltán, az Alapjogokért Központ energiapolitikai elemzője. Megjegyezte: az elmúlt két év áremeléseinek a fényében a telekommunikációs szektorban ez a minimum, hogy jövő év közepéig nem fogják emelni a tarifáikat.
A vámháború kapcsán Horváth Sebestyén elmondta: európai idő szerint november 6-a hajnaltól lehetett tudni, hogy Donald Trump az Egyesült Államok következő elnöke és vámokat fog kivetni, és az azóta eltelt szűk fél évben az európai unió vezetése nem csinált semmit.
Pedig lehetett tudni, hogy Trumpnak két követelése van az európai országokkal szemben: a vámegyenlőtlenséget simítsák ki, a nyugat-európai országok vegyenek több energiahordozót az USÁ-tól – emlékeztetett ez elemző.
Cseh Tamás Zoltán szerint nem feltétlenül az Trump célja, hogy közvetlenül az Egyesült Államoktól vegyen gázt vagy olajat Nyugat-Európa, mert elkezdődtek a tárgyalások az Északi Áramlat 2 vezetékek feltámasztásáról. Oly módon, hogy az orosz termelő és az európai német fogyasztó között amerikai rendszerüzemeltető legyen. Egy ilyen alku is elképzelhető – fejtette ki az AK energiapolitikai tanácsadója.
Az Igazság órájának fenti adását itt nézhetik, hallgathatják meg: