Ünnepi ülés

2023.03.27. 15:15

Ciucă: 1923-as alkotmány megteremtette a román nemzet modernizációjának és demokratizálódásának feltételeit

Ciucă: 1923-as alkotmány megteremtette a román nemzet modernizációjának és demokratizálódásának feltételeit

Forrás: gov.ro

Agerpres

Románia 1923-as alkotmánya a román állam demokratikus-alkotmányos örökségének része, amely megteremtette a román nemzet modernizációjának és demokratizálódásának feltételeit - jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök a román alkotmány centenáriuma alkalmából a parlament épületében szervezett hétfői ünnepi ülésen.
A kormányfő kifejtette, az 1923-as alkotmány időtállónak bizonyult, az intézmények által gyakorlatba ültetett értékei ma is fejlődnek és a jövőben is fejlődni fognak. 'Az Ókirályság 1866-os alaptörvényével és az új, posztkommunista rendszer 1991-es alaptörvényével együtt az újraegyesült Románia 1923-as alkotmánya a román állam demokratikus-alkotmányos örökségének része, és megteremtette a román nemzet modernizációjának és demokratizálódásának feltételeit. Tartozunk azzal, hogy megőrizzük értékeit, és erkölcsi kötelességünk befejezni a liberalizmus nagy politikai művét, Románia felzárkózó fejlődését a nyugati demokratikus társadalom mindenkori szerves részeként. Ez elődeink öröksége és a mi vállalásunk a jövőre nézve' - fogalmazott a miniszterelnök.
Ciucă felidézte, hogy az 1923-as alkotmány szentesítette a képviselők általános választásokkal történő megválasztását, a nők választójogát és választhatóságát, a férfiak és nők teljes egyenlőségét az állampolgári jogok tekintetében, és egyenlő jogokat biztosított valamennyi román állampolgár számára, etnikai származásra, nyelvre és vallásra való tekintet nélkül. Ez az alaptörvény hozta létre szerinte a törvények alkotmányosságának bírósági kontrollját, és megerősítette az igazságszolgáltatás függetlenségét azáltal, hogy szavatolta a bírák elmozdíthatatlanságát, illetve bírósági ellenőrzés alá vonta a közigazgatási hatóságok tevékenységét.
'A legfontosabb rendelkezés azonban, mind gyakorlati szempontból az akkori történelmi kontextusban, mind szimbolikusan, a nemzet jövője szempontjából, az 1. cikkely rendelkezése volt, amely Romániát egységes és oszthatatlan nemzetállamként határozza meg' - jelentette ki a miniszterelnök.
Hozzátette, hogy ezek az értékek beépültek a társadalomba, és azok a tekintélyelvű és totalitárius rendszerek sem tudták felszámolni, amelyek fél évszázadon keresztül akadályozták Románia fejlődését.

'Száz évvel ezelőtt az újraegyesült román államnak szilárd politikai döntésre és európai, modern, liberális alkotmányos köntösre volt szüksége ahhoz, hogy egységes nemzetállamként fejlődhessen. Ahogy Ion I. C. Brătianu mondta, egy olyan alkotmányra volt szükség, amely az új román státus valós igényeiből született. Most, száz év elteltével az ország összes politikai, gazdasági és szellemi erőforrására szükség van ahhoz, hogy előre ugorjunk, felszámoljuk az elvesztegetett időszakok nyomait, és visszafordíthatatlanul befejezzük a román társadalom európai társadalomként történő modernizálódását. Tartozunk elődeinknek azzal, hogy kiteljesítsük e nemzet nagy politikai művét' - zárta beszédét Ciucă. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában