2024.09.26. 13:47
Az EB megerősítette, hogy Románia és Bulgária felkészült a teljes körű schengeni csatlakozásra

Fotó: Real Romania/Facebook
Az Európai Bizottság (EB) csütörtökön megerősítette azt az álláspontját, miszerint Románia és Bulgária felkészült a teljes körű schengeni csatlakozásra.
Az AGERPRES megkérdezte az EB egyik sajtószóvivőjétől, milyen hatással lehet Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozására az a tény, hogy az illegális migráció visszaszorítása érdekében több tagállam is visszaállította a belső határellenőrzéseket.
A szóvivő rámutatott, a Románia és Bulgária schengeni övezeten belüli szárazföldi határain végzett ellenőrzések megszüntetésével kapcsolatban Ursula von der Leyen elnök az új összetételű EB-re vonatkozó politikai iránymutatásokban is leszögezte, hogy a két ország bizonyított a határigazgatás és a visszafordítások terén. "A két ország felkészült, és maradéktalanul élvezniük kellene a schengeni tagság előnyeit" - tette hozzá.
A szóvivő leszögezte, a Tanácsnak hoznia kell egy határozatot, amelyben rögzítik a Bulgária és Románia, illetve más schengeni országok közötti szárazföldi határokon végzett ellenőrzések megszüntetésének időpontját. "A Bizottság továbbra is minden szükséges támogatást megad a Tanács elnökségének ahhoz, hogy még 2024-ben döntés születhessen a szárazföldi határokkal kapcsolatban" - nyomatékosította.
Szeptember elején Németország bejelentette, hogy 16-ától hat hónapra újra bevezeti az ellenőrzéseket valamennyi szárazföldi határon. Az új intézkedés a Luxemburggal, Belgiummal, Hollandiával és Dániával közös határátkelőhelyekre vonatkozik, a többi országgal közös határátkelőkön ugyanis már korábban visszaállították az ellenőrzéseket.
Az uniós menekültügyi szabályokat rögzítő úgynevezett dublini rendelet szerint a menedékkérelmeket abban a tagállamban kell elbírálni, ahol a kérelmező belépett az EU-ba.
A szabad mozgást biztosító, belső határok nélküli schengeni térség az EU 27 tagállamának zömét magában foglalja. Ez év márciusának végén részlegesen Románia is csatlakozott az övezethez, első lépésben a légi és a tengeri határellenőrzések szűntek meg. A szárazföldi határok tekintetében egy későbbi időpontban születik döntés.