10 órája
Tavaly 130 millió lejre rótt ki bírságokat a környezetőrség
Forrás: Mediafax
Tavaly a környezetőrség munkatársai 47.566 ellenőrzést végeztek a környezetszennyezés, a biológiai sokféleség és biztonság, illetve a természetvédelmi területek rovására elkövetett törvénysértések leleplezésére. Ez 7,05 százalékkal több, mint a 2023-ban végzett ellenőrzések száma. A kiszabott bírságok 129,074 millió lejre rúgtak – derül ki az országos környezetőrség kedden közzétett éves beszámolójából.
A tavalyi ellenőrzések nyomán 361 esetben az észlelt rendellenességek az ellenőrzött létesítmény tevékenységének ideiglenes leállításához, 58 esetben pedig a teljes megszüntetéséhez vezettek. 48 környezetvédelmi engedély bevonását javasolták az illetékes hatóságok, 210 ügyben pedig büntetőjogi feljelentés is indokolt volt.
A hulladékkezelés terén Vrancea, Ialomița, Suceava, Teleorman, Dâmbovița, Călărași, Szeben, Prahova, Giurgiu, Mehedinți és Buzău megyében került sor ellenőrzésekre a rendőrök és csendőrök bevonásával. 97 razziát tartottak, ezek eredményeképpen 68 bírságot róttak ki szabálysértésért, összesen 3,165 millió lej értékben, és 12 feljelentést juttattak el a bűnüldöző szerveknek. 400 tonna hasznosítható hulladékot, egy házi gyártmányú fémolvasztó berendezést és két munkagépet (egy buldózert és egy félpótkocsis nyerges vontatót) foglaltak le.
A határátkelőknél 40.110 alkalommal ellenőrizték környezetvédelmi szempontból az országba érkező szállítmányokat, és december 17-éig 23.000 tonna hulladékot fordítottak vissza a származási országokba.
Az italcsomagolások visszaváltási rendszerének (SGR) szabályszerű működését 3647 akció keretében ellenőrizték, ezek során 535 esetben szankcionáltak: 318 figyelmeztetést és 217 bírságot állítottak ki. Utóbbiak összértéke eléri a 2,768 millió lejt.
A biológiai sokféleség megőrzése védelmében több mint 1300 szárazföldi és több tucat vízi járművet ellenőriztek, több száz kilogramm halat és teknősbékát engedtek vissza a természetbe. A környezetőrség akciói jelentősen csökkentették az orvhalászatot a Duna-deltában és a Fekete-tengerben – olvasható a közleményben.
Az intézmény felhívja a figyelmet, hogy Románia csatlakozása a schengeni térséghez komoly kockázatot jelent a környezetvédelem szempontjából. „A belső határellenőrzések megszüntetése megkönnyíti az áruk, köztük a hulladékok szabad mozgását, így potenciálisan kedvező környezetet teremt az illegális hulladékkereskedelem számára. Ilyen körülmények között döntő tényezővé válik, hogy Románia képes-e megfelelően kezelni és hasznosítani a hulladékot” – olvasható a tájékoztatásban, amely szerint a fejlődő újrahasznosítási szabványok és infrastruktúra célja éppen az, hogy megakadályozza az illegális hulladéklerakást, ugyanis az súlyos környezeti következményekkel járna.