Környezetvédelem

4 órája

Fechet: A Romsilvát akkor is átszervezzük, ha egyesek emiatt elveszítik az előjogaikat

Agerpres

A Romsilvát akkor is átszervezik, ha ez aggodalommal tölti el azokat, akik az újjászervezés miatt elveszítik előjogaikat – jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi, víz- és erdőgazdálkodási miniszter szerdán, miután találkozott az erdészeti szakszervezetek képviselőivel.
Fechet azt mondta, tiszteletben tartja a véleménynyilvánításhoz és tiltakozáshoz való jogot, de arra kéri az erdészeket, ne hagyják magukat manipulálni és megfélemlíteni, és ne induljanak Bukarestbe tüntetni „csak a tüntetés kedvéért”.
Kijelentette, a Romsilva központi és helyi intézményeit egyaránt átszervezik, ezen nem változtat az érintettek tiltakozása, még akkor sem, ha ez aggodalommal tölti el azokat, akik az intézkedés nyomán elesnek bizonyos előnyöktől.
Azt is elmondta, a Romsilva alkalmazottai közötti egyenlőtlenségek kiküszöbölésére módosításokat javasolt az erdészeti dolgozók jogállásához és az állami erdészeti hivatal megszervezését szabályozó kormányhatározathoz. Kijelentette, többet senki nem kaphat 100.000 eurós nyugdíjazási prémiumot, az ezt lehetővé tevő cikkelyt egészen egyszerűen törölni fogja a jogszabályból.
Fechet kifejtette, a Romsilva átszervezésekor nemcsak az intézmény 14.000 alkalmazottjának érdekeit tartja szem előtt, hanem a romániai erdők, az erdőgazdálkodás és a fafeldolgozóiparban foglalkoztatott több mint 100.000 alkalmazott érdekeit is.
Szerda délelőtt néhány száz erdészeti alkalmazott tüntetett a környezetvédelmi minisztérium székhelye előtt, azt követelve, hogy a környezetvédelmi miniszter szüntesse be a Romsilva és 14.000 alkalmazottja ellen indított „befeketítő és megalázó” kampányt, amely „súlyosan aláássa a feladataikat ellátó erdészek tekintélyét”, és a beláthatatlan következményekkel járó társadalmi széthúzást szítja.
A tüntetők szorgalmazták továbbá az erdőgazdálkodás politikamentessé tételét, és a szakszervezetekkel mint társadalmi partnerekkel való konzultációt a Romsilva tevékenységét befolyásoló jogszabályok kidolgozásában.
A Silva szakszervezeti szövetség kérte a miniszter közbenjárását az erdészeti törvénykönyv által előírt, többek között a védett természeti területek kezeléséért és a magánerdők őrzéséért járó juttatások kifizetése érdekében, amelyek összege meghaladja a 150 millió lejt.
A szakszervezeti szövetség közleményében felhívta a legfőbb ügyészség, a környezetvédelmi minisztérium, valamint a rendfenntartó és védelmi hatóságok figyelmét, hogy a közelmúltban hasonló, politikusok által felelőtlenül kezdeményezett, az erdészeti személyzet lejáratására irányuló kampányok az erdészek elleni erőszakos támadásokhoz vezettek, amelyek nyomán hat erdész meghalt, több mint 750 pedig súlyosan megsérült, miközben bűnőzöktől védték az erdőt.
„Az állami erdők felbecsülhetetlen ökológiai, társadalmi és gazdasági értékű örökséget képviselnek az ország számára, és jelenleg azon kevés természeti erőforrások közé tartoznak, amelyeket Románia még mindig saját erőből kezel, annak ellenére, hogy az elmúlt években különböző érdekcsoportok akadályokat gördítettek az útjába” – olvasható a közleményben.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában