2007.06.07. 12:53
Gróf Batthyány Lajosra emlékeztek
<p>Nyíregyháza - Az első magyar mártír miniszterelnököt méltatlanul mellőzi napjainkban is a politika, megyénk 229 településén mindössze hat utcát, illetve teret neveztek el róla.</p>
Nyíregyházán, úgy tűnik, száz évente emlékezünk gróf Batthyány Lajosra, a mártír magyar miniszterelnökre – mondta köszöntőjében Tóth Sándor, a konferenciát szervező Nyíri Honvéd Egyesület elnöke. Megyénk 229 településén mindössze hat utca, illetve tér viseli nevét.
Hogy miért jutott ilyen méltatlan utóélet Batthyány Lajosnak? Erre dr. Takács Péter történész, a Debreceni Egyetem docense adott választ a Kelet-Magyarországnak.
– Hallatlan nagy egyénisége volt ő a magyar történelemnek 1848-49-ben nemcsak mártíriumában, de ez a tény hozta, hogy Ferenc Józsefnek nem kellett. 1918-ig nem lehetett Batthyányt naggyá neveztetni, hisz Ferenc József végeztette ki. A két világháború között készült el róla az első nagy monográfia, jó úton haladt a történetírás, hogy méltó helyre emelje. De 1945 ezt elvágta, csak a Kossuth-koncepció érvényesült. Most meg visszájára fordult a dolog: a történelmet „elprimitivizálják” a politikusok; a miniszterelnök szabja meg, hogy milyen események zajlottak 1848-49-ben, nem a szaktörténész. Érthető, hogy ilyenkor közöny fogadja Batthyányt és Kossuthot is, az egész magyar történelmet. Mert hát harácsolni, hazudni kell, a társadalmat el kell kábítani. Nos, hát Batthyány ilyet sohasem tett.
Törvény és hadsereg
– A mi forradalmunk azért volt különleges – mondta dr. Bona Gábor hadtörténész (Miskolci Egyetem) –, mert vezetői büszkék voltak arra, hogy törvényes úton valósították meg az új, polgári Magyarországot. Ennek volt az élharcosa Batthyány, aki hitt abban, hogy a változások hosszú távúak lesznek, ahogy azt az áprilisi törvényekben megírták. Amikor 1848 őszén Bécs mégis vissza akarta vonni az engedményeket, akkor ő volt az, aki mindent megtett Magyarország védelméért. Létrehozott egy hadsereget, mely Pákozdnál megállította Jellaschichot, elrendelte a honvédségi sorozást, gyakorlatilag hihetetlen érdemeket szerzett abban, hogy ez a forradalom és szabadságharc 1848 őszén nem bukott el, mint Nyugat-Európában.
Megemlékezés
Batthyány Lajos születése 200. évfordulója alkalmából pénteken a nyíregyházi evangélikus nagytemplomban rendeznek ünnepi megemlékezést 10 órától.
- Györke László -