Uncategorized

2011.07.01. 18:04

Harc a károkozó gyomnövények ellen

Csütörtökön és pénteken neves növényvédő szakemberek tanácskoztak a Sárközújlaki Kutatóállomáson a gyomnövények által okozott károkról, azok irtásának lehetőségeiről, valamint elterjedésének megakadályozásáról.

Csütörtökön és pénteken neves növényvédő szakemberek tanácskoztak a Sárközújlaki Kutatóállomáson a gyomnövények által okozott károkról, azok irtásának lehetőségeiről, valamint elterjedésének megakadályozásáról.

Lucian Ghinea egyetemi tanár, A gyomnövények elleni harc fejlődése címmel tartott előadást. A világ gyomflórájából a kertészeti és mezőgazdasági termesztést mindössze kétszáz gyomfaj határozza meg, és ennek a számnak is mindössze a tíz százaléka tekinthető veszélyes fajnak. Ennek ellenére mezőgazdasági területeken sok kellemetlenséget okozhatnak a gyomnövények. Elveszik a fényt, vizet és a tápanyagot a kultúrnövények elől, köztes gazdái lehetnek a kártevőknek, szóval mindent megtesznek, amit a haszonnövények termésátlagának csökkentése érdekében lehetséges.

 A gyomirtás lehetőségei

 Jellemző a gyomok természetére, hogy igen szaporák, sok magot érlelnek (egyetlen disznóparéj 500 000 magot), és a magjaik több évig megtartják a csíraképességüket. A gyomflóra összetétele állandó változásban van: egyesek — amelyek régen veszedelmes gyomoknak számítottak (pl. a búzatáblákon a vetési konkoly) — a gyomirtó vegyszerek hatására szinte teljesen eltűntek, mások pedig (pl. a parlagfű) tömegesen, nagy területen elterjedtek. Egyes kultúrnövényekből gyomok, egyes gyomnövényekből pedig kultúrnövények lettek. A gyomirtás lehet totális, amikor minden gyomot igyekszünk elpusztítani (pl. kavicsos úton, kőlapok réseiben), máskor szelektív gyomirtást végzünk, azaz csak bizonyos gyomnövények elterjedése ellen vesszük fel a küzdelmet. A gyomirtást tavasszal minél előbb el kell kezdeni, mert a fejlődő gyomokat sokkal könnyebb kiirtani, mint a derékig érőket.

A konferencia résztvevői tegnap délután meglátogatták a Sárközújlaki Kutatóállomás kísérleti telephelyét, ahol szemügyre vették a kísérleti parcellák növényállományát, illetve eszmecserét folytattak az alkalmazott módszerek hatékonyságáról. Tegnap a szakemberek, valamint a konferencia további résztvevői kilátogattak néhány nagykárolyi mezőgazdasági társulat telephelyére, és figyelemmel követték az ott folyó munkát.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!