Digitália

Tegnap, 6:00

A mesterséges intelligencia a következő harminc évben az emberiség kihalásához vezethet?

A technológia „keresztapja” szerint 10-20 százalék az esélye, hogy az emberiség kihalásához vezet. Geoffrey Hinton professzor nagyon ijesztőnek tartja, hogy a következő 20 évben a mesterséges intelligencia okosabbá válhat az embereknél.

Geoffrey Hinton professzor szerint 10-20 százalék az esélye annak, hogy a mesterséges intelligencia a következő három évtizedben az emberiség kihalásához vezet

Forrás: Shutterstock

Fotó: DC Studio

A brit-kanadai informatikus, akit gyakran a mesterséges intelligencia „keresztapjaként” emlegetnek, lerövidítette annak esélyét, hogy a mesterséges intelligencia a következő három évtizedben kiirtja az emberiséget, és figyelmeztetett, hogy a technológia változása „sokkal gyorsabb”, mint várták, írja The Guardian alapján a Magyar Nemzet.

mesterséges intelligencia
Geoffrey Hinton amerikai Nobel-díjas fizikus nagyon ijesztőnek tartja, hogy a következő 20 évben a mesterséges intelligencia okosabbá válhat az embereknél
Forrás: AFP

Geoffrey Hinton professzor, aki idén fizikai Nobel-díjat kapott a mesterséges intelligenciával kapcsolatos munkájáért, azt mondta, hogy 10-20 százalék az esélye annak, hogy a mesterséges intelligencia a következő három évtizedben az emberiség kihalásához vezet. Korábban Hinton még úgy vélte, hogy 10 százalék az esélye annak, hogy a technológia végzetes kimenetelű katasztrófát okoz az emberiség számára.

Hinton arról is beszélt egy interjúban, hogy „még soha nem kellett nálunk intelligensebb dolgokkal foglalkoznunk”.

Arra a kérdésre, hogy hány példát ismer arra, hogy egy intelligensebb dolgot egy kevésbé intelligens dolog irányít azt válaszolta, hogy egy ilyet ismerünk, a csecsemőt és édesanyját.

Hinton, a Torontói Egyetem emeritus professzora szerint az emberek olyanok lennének, mint a kisgyermekek a nagy teljesítményű mesterséges intelligenciájú rendszerek intelligenciájához képest.

Szeretek úgy gondolni rá, hogy: képzeld el magad és egy hároméves gyereket. Mi leszünk a háromévesek

 – mondta.

A mesterséges intelligencia laza meghatározás szerint olyan számítógépes rendszereket jelent, amelyek olyan feladatokat látnak el, amelyekhez általában emberi intelligencia szükséges. Hinton tavaly akkor került a címlapokra, miután lemondott a Google-nál betöltött állásáról, hogy nyíltan beszéljen a korlátlan mesterséges intelligenciafejlesztés által jelentett kockázatokról, arra hivatkozva, hogy a „rossz szereplők” a technológiát arra használnák, hogy másoknak kárt okozzanak.

A mesterséges intelligencia biztonságáért küzdők egyik fő aggodalma, hogy az embernél intelligensebb rendszerek létrehozása az emberi ellenőrzés kijátszásával egzisztenciális fenyegetést jelenthet. Hinton szerint 

a jelenlegi helyzetben a legtöbb szakértő úgy gondolja, hogy valamikor, valószínűleg a következő 20 évben olyan mesterséges intelligenciát fogunk kifejleszteni, amely okosabb az embereknél. És ez egy nagyon ijesztő gondolat.

Hinton a fejlődés ütemét sokkal gyorsabbnak látja, mint amire számított, és a technológia kormányzati szabályozására szólított fel.

„Az az aggodalmam, hogy a láthatatlan kéz nem fog minket biztonságban tartani. Tehát ha csak a nagyvállalatok profitorientáltságára bízzuk, az nem lesz elegendő ahhoz, hogy biztonságosan fejlesszenek” – mondta. „Az egyetlen dolog, ami arra kényszerítheti ezeket a nagyvállalatokat, hogy több kutatást végezzenek a biztonság érdekében, az a kormányzati szabályozás.”

Hinton egyike annak a három tudósnak, akik munkájukért elnyerték az ACM AM Turing-díját, ami a Nobel-díj informatikai megfelelője. A trió egyik tagja, Yann LeCun, Mark Zuckerberg Meta nevű cégének vezető mesterséges intelligencia kutatója azonban bagatelizállta az egzisztenciális fenyegetést, és azt mondta, hogy a mesterséges intelligencia „valójában megmentheti az emberiséget a kihalástól”.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!