ERDON Helyi hírek

2010.09.02. 09:59

Négyezer tulipánhagymát kapott Szatmárnémeti hollandiai testvérvárosától

<p>Szatmárnémetinek negyven éve testvérvárosa Zutphen. Az évforduló alkalmából rendezett ünnepségsorozat hollandiai eseményének záróestjén ismét aláírták a testvérvárosi szerződést, jelképesen éppen a régi városháza házasságkötő termében.</p>

S ugyancsak itt adták át azt a négyezer tulipánhagymát, amely Hollandia egyik nemzeti jelképeként fog már jövő tavasszal a megyeközpont parkjaiban díszelegni, hirdetve ezzel a két város szoros és több évtizedes kapcsolatát. A tulipánhagymákkal tömött dobozokat a delegáció hozta haza, a buszsofőrök gondoskodtak a megfelelő elhelyezésről.

 
Szatmáriak Zutphenben

Zuhogó eső, a hazaihoz képest zord időjárás és mosolygó házigazdák fogadták a hollandiai Zutphenben a több mint hatvan tagú szatmárnémeti küldöttséget augusztus 26-án este. Az 1970-es árvízkor ez a város sietett először a tragédia sújtotta Szatmárnémeti megsegítésére, s bár a szocialista elnyomás alatt nemigen volt példa rá, Szatmárnémeti és Zutphen között megköttetett — eddigi információink szerint — Románia első testvérvárosi szerződése. Az eredeti, kissé szakadozott és nem a mai elvárásoknak megfelelő hivatalos dokumentumot a polgármesteri hivatal egyik elfeledett fiókjában megtalálták egy sor más dokumentum között, de a hollandiai városkának már nem volt meg. Azonban, ahogy azt mind Arnold Gerritsen, mind Ilyés Gyula Szatmárnémeti polgármestere elmondták, a testvérvárosi ünnepség hollandiai eseménysorozatán többször is: nem a dokumentum az, amely összekapcsolja a két várost, hanem a lakosok és közintézmények között egyre szorosabbá fűződő kapcsolatok, amelyek időnként a távolságot is legyőzik.
Az évek során komoly anyagi segítséget jelentett a megyeközpontnak ez a hollandiai kapcsolat, és sokkal többé nőtte ki magát, mint segítő és segített viszonya. A hollandiai román nagykövet nem tudott jelen lenni az eseményen, őt Mioara Pituţ, a kulturális attasé helyettesített a látogatás keretén belül a zutpheni múzeumban megtartott szemináriumon, ahol a nagykövet szívből jövő jókívánságai mellett a fejlődést hangsúlyozta. „A delegáció sokszínűsége mutatja, hogy mennyire kifejlődött ez a testvérvárosi kapcsolat, amely biztos alapokon nyugszik. Ha továbbra is a tanítás, tanulás és az építkezés marad a három alappillére a kapcsolatnak, akkor az biztos alapokon nyugszik majd” - fejtette ki az attasé, majd hozzátette, hogy a múltra gondolva kell becsben tartani a jelent a jövőben bízva. Ilyés Gyula szerint nyugodtan elmondható, hogy biztos alapokon áll a két város testvérisége, hiszen a negyven év és a folyamatosan fejlődő és bővülő kapcsolódási szálak lehetővé tették azt, hogy kinője magát azok közül a testvérvárosok közül, amelyek mindössze hivatalos szinten vannak összeköttetésben. „Minél több ember — és nem csak a két önkormányzat hivatalos kapcsolatára gondolok — kerül kapcsolatba, annál szorosabbra fonható az együttműködés, de ezzel együtt egymás elismerése a legfontosabb és annak a stratégiának a kidolgozása, hogy melyek azok a területek, ahol további együttműködési lehetőségekre bukkanhatunk” - hangsúlyozta Ilyés Gyula több ízben is a látogatás során.
A szemináriumon elhangzott, hogy mindkét fél büszke a kapcsolatra, amely a negyven év alatt kifejlődött a két város között. Szintén a szeminárium keretein belül mutatták be azt a rövidfilmet, amelyet a májusi látogatásukat követően készítették el a hollandok. Ez a film már megosztotta a romániai nézőit, mert leginkább azokra a filmekre hasonlít, amelyekkel alamizsnát lehet könyörögni, és kevéssé tűnnek fel benne Szatmárnémeti igazi értékei és a kulturális sokszínűsége. Ez utóbbit valamennyire pótolták a delegáció tagjai, akik között a legjelentősebb csoporttal a Cununita Népzene és Néptánc Együttes képviseltette magát. Ezen vonalról erősen hiányolható volt a város hivatalosan 38,5 százalékos magyarságát hirdető magyar néptánccsoport, de vélhetőleg csak a helyek szűkre szabott száma miatt maradtak ki a keretből, és a legközelebbi alkalommal megmutatjuk, hogy a magyar sem elhanyagolható kisebbség ebben a városban. S főleg nem volt az, 1970-ben, amikor a hollandok menteni érkeztek. A Black River Band és a nagykárolyi In Extenso mellett Székely Gabriella és Cserey Csaba is felléptek a város különböző pontjain felállított színpadokon. A szatmári bandának inkább kiugrási lehetőség volt ez a fellépés, míg a nagykárolyi zenészek az első taktustól táncra perdítették a Zutphen Culinair gasztronómiai kiállítás és vásár résztvevőit. Székely Csilla és Cserey Csaba duója inkább a country stílus rajongóinak jelenthetett csemegét. A kulturálisbemutatók mellett a sport is szerepet kapott Zutphenben, hiszen a polgármesteri hivatal és az alá tartozó közintézmények lelkes futballistáiból verbuválódott csapat meghívást kapott a bajnokságba, amelyen ha nem is győztek, de megmutatták, hogy milyen a romániai virtus, míg a tőrvívók ötfős csapata az edzések mellett több helyszínen is bemutatták, hogy ez a sportág népszerűségét a fizikai felkészültség mellett a mentális adottságok jelenléte miatt nyerte el. A tűzoltók, akik között a kapcsolat még az ár víz idején alakult ki, külön meghívásra érkeztek a hollandiai kisvárosba, és komoly szakmai tanácskozásokba bonyolódtak a gyakorlati bemutatók mellett. A szatmárnémeti és a zutpheni helyi tanácsosok pedig a különféle programok közben megbeszélhették a két tanács hasonlóságait és különbségeit, ha tudtak angolul vagy éppen találtak valakit a szervezőseregből, aki fordított nekik. A fordítás mellett a szervezés is mutatott némi fejetlenséget, mert nehezen lehetett figyelemmel követni, hogy ki éppen hol lép fel, de a háromnapos ünnepség így is elegendő élményt nyújtott a résztvevőinek.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a erdon.ro legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!