2010.09.12. 14:48
Átadták a felújított szakambulanciát
<p>Nagyvárad - Szombat délelőtt Cseke Attila egészségügyi miniszter jelenlétében átadták a dr. Gavril Curteanu Városi Kórház felújított szakambulancia részlegét. Délután a tárcavezető sajtótájékoztatót tartott az RMDSZ-nél.</p>
Szombat délelőtt Cseke Attila egészségügyi miniszter jelenlétében adták át a nagyváradi dr. Gavril Curteanu Városi Kórház felújított és korszerűsített járóbeteg-rendelőjét. Az Észak-Nyugati Fejlesztési Régióban ez az első munkálat, mely a 2007-2013-as Regionális Operatív Program keretében valósult meg. A váradi önkormányzat pályázatának összértéke több mint 4,4 millió lej volt, melyből 3,5 millió lej a vissza nem térítendő támogatás, a szaktárca pedig közel 1 millió lejjel támogatta a beruházást. Összesen 1701 négyzetméternyi felületet renováltak, 117 helyiséget, a kivitelező cég pedig a szalárdi Constructorul volt.
Avatóünnepség
Az avatóünnepségen számos helyi, illetve Bihar megyei intézményvezető és politikus tiszteletét tette, pártállástól függetlenül. Az egybegyűlteket Ilie Bolojan polgármester üdvözölte, aki röviden felelevenítette az elmúlt időszak történéseit. Arra emlékeztetett: 2007-ben vetődött fel a szakambulancia modernizálási gondolata, a finanszírozási szerződést pedig 2009-ben írták alá. Az elöljáró köszönetet mondott valamennyi közreműködőnek, megemlítve városházabeli kollegáit, a fejlesztési ügynökség és a szaktárca képviselőit. Arra hívta fel a figyelmet: a hivatalos átvétel ezen a héten fog megtörténni, és ugyanakkor második szakaszához érkezett a Városi Kórház másik épületszárnyának a rendbetétele, újabb négy emeletet újítanak fel. Dr. Gheorghe Carp alpolgármester szintén a kezdetekről beszélt, arról, hogy három évvel ezelőtt miként szereztek tudomást a pályázati kiírásról, s nyerték el a támogatást. Claudiu N. Coşier, az Észak-Nyugat Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója kifejtette: még az egészségügyi decentralizáció megvalósulása előtt arra a kérte a helyhatóságokat, hogy nagyobb hangsúlyt fektessenek a menedzseri kompetenciákra. Úgy vélte: csakis akkor lehet csökkenteni a kórházi beutalások számát és időtartalmát, ha a megyében levő valamennyi szakambulanciát modernizálják, és korszerű technológiájú berendezésekkel látják el ezeket. Cseke Attila egészségügyi miniszter szerint ez a befektetés igazolja a decentralizáció fontosságát: megmutatja, milyen eredményekre vezet, ha a helyi közösség is kiveszi a részét a támogatásból. Megítélésében különösen jelentősek ezek a beruházások a határ menti megyékben, hogy európai színvonalú ellátást biztosíthassanak a határ belső oldalán. A beszédek után a jelenlevők megtekintették a korszerűsített részleget, majd állófogadással zárult a rendezvény.
Fontos a decentralizáció
Délután az RMDSZ székházában tartott sajtótájékoztatót Cseke Attila, melyre elkisérte őt Kiss Sándor Bihar megyei RMDSZ-elnök és Biró Rozália, Nagyvárad alpolgármestere is. A miniszter a decentralizációval kapcsolatban kifejtette: a Bihar megyei közegészségügyi intézményeknek összesen 20.488.000 lejt utalt ki a szaktárca, hogy rendezzék az elmúlt években felhalmozott tartozásaikat. Bihari származása miatt különösen odafigyel erre a térségre, ezért a minisztérium jelentős összegekkel támogatta úgy a dr. Gavril Curteanu Városi Kórházat, mint a Megyei Kórházat. Előbbiben például egy projektnek köszönhetően két-három héten felül felavathatják a korszerűsített nefrológia osztályt (mely jelentősen hozzájárul az egészségügyi ellátás színvonalának emeléséhez), utóbbi pedig 100 ezer euró állami támogatást kapott két orvosi műszerre.
Cseke Attila ugyanakkor kifejtette: az egészségügyi szolgáltatások liberalizációjának jegyében egy olyan európai uniós direktíva van előkészületben, mely szerint ha például egy román állampolgár Magyarországon vesz igénybe egészségügyi szolgáltatásokat, ennek költségeit a román állam kell fedezze, azon összeg erejéig, melybe Romániában kerül az adott ellátás, a különbség pedig a páciens pénztárcáját terheli. A miniszter szerint ez főként a határ menti megyékben okoz majd gondot, ezért lényeges az egészségügyi infrastruktúra jobbítása. "Ellenkező esetben a mi pénzükből fogjuk finanszírozni más államok területén levő kórházakat", fogalmazott. Meglátásában ugyanakkor változtatni kell a mentalitáson is annak érdekében, hogy az orvosok visszanyerjék a betegek bizalmát, mert nem biztos, hogy a rászorultak csupán a berendezések miatt mennek külföldre.
Személyzet hiány
Cseke Attila arról is beszámolt: Bihar megyei látogatása során találkozott a helyhatósági vezetőkkel, orvosokkal és kórházmenedzserekkel. Kiderült, hogy általános gondot okoz a humán erőforrás-hiány. E tekintetben jó hírnek számít, hogy az elmúlt csütörtökön a szaktárca megpályázhatóvá tett több mint 3.000 állást. Hamarosan a minisztérium honlapján is tanulmányozni lehet a listát. Elsősorban azokra a állásokra fókuszálnak, mely esetében jelentős a deficit (röntgen, intenzív terápia, sürgösség, labor), a versenyvizsgákat pedig novemberben bonyolítják le.
Az egészségügyi miniszter a jövőre bevezetendő egészségügyi kártyára is felhívta a figyelmet, mely szintén része a rendszer informatizálásának, illetve infrastrukturális korszerűsítésének. Mint mondta, egy hatályban levő törvény alapján már 2008. január 1-től meg kellett volna ezt lépni, amúgy pedig Románia az egyetlen ország az Európai Unióban, ahol még nem tértek át erre.
Ciucur Losonczi Antonius