2025.01.23. 10:55
A reálbérek emelkedése ebben az évben sem áll meg
A kormány várakozásai szerint a tavalyi, közel tízszázalékos reálbér-emelkedés után is a keresetek további növekedésére számíthatnak a magyarországi munkavállalók.
A reálbérek emelkedése 2025-ben folytatódik
Forrás: MW
Fotó: Imre György
A reálbérek növekedésében joggal lehet reménykedni, hiszen az infláció az elemzők szerint is alacsonyabb szinten tartható, miközben a minimálbérrel kapcsolatos megállapodás a többi bérkategóriában is feljebb tornászhatja a fizetéseket – írja a Világgazdaság.
A foglalkoztatás alakulása mellett, úgy tűnik, a reálbérek alakulása is fittyet hányt az elmúlt időszakban átélt válságoknak. Az egyedüli év, amikor e tekintetben visszaesést tapasztalhattunk, 2023 volt, amikor az ukrajnai háború és az arra adott uniós szankciós válaszok miatt erősen meglódult az infláció. Erre reagálva a kormány olyan célzott és eredményes intézkedéseket vezetett be, mint az online árfigyelő rendszer és a kötelező akciózás.
A cikk kiemeli, hogy az ezt követő fordulat óta
ismét nőnek a reálbérek, köszönhetően az infláció folyamatos mérséklődésének és a minimálbér, valamint a garantált bérminimum emelésének.
Ezt a tendenciát erősíti tovább a pedagógusbér-emelés és az általános bérdinamika is, amit a bérminimumok jelentős emelése is indukál.
2023-ban a január–októberi időszakban már közel 10 százalékos reálbér-növekedést mutatott ki éves összehasonlításban a Központi Statisztikai Hivatal, amely ma hozza majd nyilvánosságra a legfrissebb, novemberi adatokat.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók körében a havi bruttó átlagkereset 631 ezer forintot ért el 2024 harmadik negyedévében, ez nominálisan 13,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A reálbérek tovább emelkednek
A kormány várakozása szerint idén további 4-5 százalékkal nőhet a fizetések értéke, vagyis ennyivel fogja meghaladni az emberek béremelkedése az inflációs értéket. A kabinet számításai szerint ugyanis a 21 pontos gazdasági akcióterv segítségével és egy rendkívül szigorú költségvetési politikával 2025-ben 8 százalékkal növekednek a bruttó bérek, az inflációt pedig 3 százalékon tudják majd tartani – áll a cikkben, amit teljes terjedelmében ide kattintva tud elolvasni.
Czomba Sándor: novemberben 695 ezer forintra nőtt az átlagkereset és 7,9 százalékkal emelkedett a reálbér
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján 2024 novemberében a bruttó átlagkereset 695 ezer forintra emelkedett. Ez azt jelenti, hogy a megelőző év azonos időszakához képest a bruttó átlagkereset közel 74 ezer forinttal, azaz 11,9 százalékkal nőtt – emelte ki a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött kommentárjában csütörtökön Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Novemberben a reálbérnövekedés mértéke éves alapon 7,9 százalékot tett ki. A kedvező bérdinamika és az alacsony szinten tartott infláció következményeként, a reálbérek már 15 hónapja folyamatosan, és jelentős mértékben emelkednek, így a családok jövedelmének vásárlóereje is egyre erősödik – hangsúlyozta.
A foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár kiemelte, a családok életében már láthatók a fordulat jelei:
- a foglalkoztatottak száma továbbra is rekordmagas,
- míg a regisztrált álláskeresők száma rekordalacsony.
- Közel 4,7 millióan dolgoznak, miközben 2010-hez képest az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére nőtt.
Több mint egy éve folyamatosan nőnek a reálbérek, amelynek köszönhetően egy éve bővül a kiskereskedelmi forgalom, a hazai turizmus pedig 2024-ben újabb rekordévet zárt.
2025 a családok és a vállalkozások éve, a kormány folyamatosan azon dolgozik, hogy a családok minél több pénzből tudjanak gazdálkodni.
Emlékeztetett: a jövedelmek vásárlóerejének növelését a kormány 21 intézkedésből álló új gazdaságpolitikai akcióterve is tovább támogatja. Az akcióterv keretében történelmi jelentőségű, hároméves bérmegállapodás jött létre, ennek eredményeként 2027-re összesen 40 százalékkal nő a minimálbér. Idén 290 800 forintra emelkedett, 2026-ban 328 600 forintra, 2027-re pedig 374 600 forintra nő a legkisebb keresetűek bére. Ezen túlmenően, a kormány az akcióterv részeként további intézkedésekkel is hozzájárul a jövedelmek vásárlóerejének növeléséhez, többek között a munkáshitel elindításával és a gyermekek után járó családi adókedvezmény megduplázásával – írta közleményében Czomba Sándor.