2 órája
Nyugdíjemelés: melyik rendszer az ideális?
Magyarországon évek óta az inflációkövető nyugdíjemelést alkalmazza a kormány. Akadnak azonban, akik a svájci indexálás bevezetését javasolják a nyugdíjak vásárlóértékének megmaradása érdekében.
![](https://cdn.erdon.ro/2025/02/YnzW7_9fh3s2BxSt0B3HQur_vY1nOLZSYBJiBcgpT6A/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzI5ZDg4OGY2YTRjYTRkZjJhMDkyNTMwZGM1YTMzNjk1.jpg)
A kormány elkötelezett a nyugdíjak vásárlóerejének növelése mellett
Forrás: Shutterstock
Fotó: Dusan Petkovic
Számtalan kritika éri a hosszú évek óta használt, jelenlegi, inflációkövető nyugdíjemelést, amely helyett többen az úgynevezett svájci indexálást javasolják. Az ideálisnak tartott nyugdíjemelési rendszer korábban egy ideig működött már itthon. A Magyar Nemzet egy szakértőt kérdezett meg arról, melyiknek mi az előnye, a hátránya, és mi lenne az ideális megoldás.
![nyugdíjemelés](https://cdnkpi.mediaworks.hu/2025/02/ZhCD7mpc7-HUm213LpFFViPYvvhhsN2AdzsEBPtE6D8/fit/1200/900/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzYzNjBkY2ZlNzUxOTQ4YTViNGEwNjE1MGY2NjQ4NjIx.jpg)
Fotó: BalkansCat / Forrás: Shutterstock
Az inflációkövető nyugdíjemelés
Farkas András nyugdíjszakértő szerint az inflációkövető emelés megfelel a nyugdíjtörvény előírásainak, amelyet minden évben megkapnak az idősek, ám azzal jár, a nyugdíj csak a megállapításakor követi az országos nettó átlagkereset alakulását.
Ezért is történhetett meg, hogy az utóbbi tíz évben az országos átlagkeresetek kétszer-háromszor gyorsabb ütemben nőttek, mint a nyugdíjak. Ez az olló szerinte különösen akkor nyílik nagyra és érezhető, amikor gyorsabban emelkednek a bérek. Ráadásul az inflációnál gyorsabban növekszenek a nyugdíjasokat különösen érintő élelmiszerárak, ezért érezhetik évközben kevésnek az emelést. A helyzetet orvosolja, hogy amennyiben a tervezettnél magasabban alakul az infláció, a különbözetet visszamenőlegesen, novemberben megkapják a nyugdíjasok.
Emellett Magyarország történetében először, 2017-ben bevezették nyugdíjprémiumot is, amely évente egy alkalommal kifizethető összeg a nyugdíjasok számára. Abban az esetben jár, ha az adott évre várható GDP-növekedés meghaladja a 3,5 százalékot. Az indoklás szerint a kormány célja ezzel az, hogy ha a gazdaság jól teljesít, abból a nyugdíjasok is részesüljenek. Összegszerűleg annyit jelent, hogy az aktuális nyugellátás összegének egynegyedét, legfeljebb húszezer forintot kell megszorozni annyival, amennyivel a GDP tényleges növekedése meghaladja a 3,5 százalékot, de maximum néggyel. Az utóbbi években, 2021-ben a jogosultak a maximális, nyolcvanezer forintos nyugdíjprémiumot kapták, 2022-ben a nyugdíjprémium legmagasabb összege tízezer forint volt.
A svájci indexálás nem a megfelelő megoldás
Magyarországon 1997 és 2009 között az úgynevezett svájci indexálás alapján számították ki a nyugdíjak éves emelését. A svájci indexálás kombináltan a bérek és az árak növekedéséhez köti a nyugdíjemelés mértékét, felerészt a nettó bérnövekedés, felerészben pedig az infláció határozza meg a következő évi emelés mértékét.
Ennek veszélye, amit a szakértő szerint hajlamosak elfelejteni a módszer hívei, hogy mi történik recesszió esetén, amikor csökkennek a bérek. Ebben az esetben ugyanis a nyugdíjemelés alacsonyabb lehet, mintha csak az inflációt követné, amelyre volt példa az elmúlt harminc évben.
Farkas András szerint tehát ez sem tökéletes megoldás, de akkor mit tehetnénk?
Milyen nyugdíjemelési rendszer a legideálisabb?
Csehországban és Szlovákiában egy új rendszert indítottak, amelyet valószínűsíthetően Románia is átvesz, hogyha a nyugdíjemelés idei befagyasztását feloldják. Ezekben az országokban a nyugdíjemelés teljes mértékben attól függ, hogy mennyi az infláció, de amennyiben van reálbérnövekedés, akkor annak felével még pluszban megemelik a nyugdíjakat – mondta a részletekről a nyugdíjszakértő.
Ez a háromszázalékos infláció és kétszázalékos bérnövekedés esetén négy százalékkal emeli meg a nyugdíjakat, amely magasabb összegeknél igen komoly különbséget jelenthet. Farkas András úgy látja: ezt a rendszert érdemes lenne átvennie Magyarországnak is, hiszen ezzel biztosítható lehetne, hogy a nyugdíjak vásárlóértéke hosszú távon ne csökkenjen, és fokozatosan lassuljon a keresetektől leszakadás.
A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.